חרד לעתיד המדינה

ד"ר מיכאל כהן, מומחה לקניין רוחני, 1926-2011

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות העובדה שאביו ריינהולד ואמו חנה (אבא ואמא, "פאטי" ו"מוטי" בגרמנית) עלו לארץ, מיכאל כהן נולד בשטוטגרט משום ש"מוטי במדיצינה בפלסטינה לא האמינה", כפי שנחרז לימים במסיבה משפחתית. אחרי ששבו ארצה החליט האב להתמחות בעריכת פטנטים בגרמניה, ועל מיכאל עברו שנים נעימות בברלין, שנקטעו עם עליית הנאצים.

הוא נשלח לפנימייה בגשטאד שבשווייץ, שם הרשים משלחת גרמנית שהתפעלה מ"הילד הארי החסון והספורטיבי". בחזרה בארץ, ב-1934, למד ב"גימנסיה ריאלית שלווה" ובמצוות מוטי הופיע לבית הספר במכנסיים קצרים וגרביים ארוכים, לצחוקם של הילדים. אך עד מהרה התגבר על ההלם התרבותי ונהפך מילד מנומס ל"אבי אבות המפריעים", כדבריו בספר השורשים שחיבר על משפחתו.

כהן התגייס להגנה והיה נוטר במשטרת היישובים העבריים באפיקים, ובתש"ח לחם כתותחן. ב-1954 קיבל דוקטורט בכימייה בשווייץ והצטרף למשרד הפטנטים של אביו, "ד"ר ריינהולד כהן ושותפיו" (השותף הנוסף היה ישראל שכטר). מנישואיו עם דניאלה הופמן נולדו אילן, דפנה ואריאל. הוא התגרש והתחתן בשנית, עם האלמנה עדה גילת ושלושת ילדיה, דני ז"ל, יוני ודודי, שהיו כילדיו (דני נהרג במלחמת יום הכיפורים).

ד"ר כהן הטביע את חותמו על תחום הקניין הרוחני בישראל, בשירותו בוועדה לתיקון חוק הפטנטים, בייצגו את ישראל בוועידות בינלאומיות לחקיקה בתחום הפטנטים ובכהנו בין 1974 ל-1995 כנשיא הקבוצה הישראלית של הארגון הבינלאומי להגנה על הקניין הרוחני (AIPPI).

אחרי שפרש ב-2000 התפנה להביט סביבו וגילה, כי אמנם תרם בחלקת אלוהים הקטנה שלו, אך בינתיים, כמו רבים אחרים, התעלם מתופעות ומגמות חמורות, לדבריו, כמו סכנת החרדים. בספרו "מדינת ישראל: תובנות, חרדות ורעיונות" (2010) הוא מציע, שהרוב הציוני הפלורליסטי - "הלאום העברי" - יחוקק חוקה ליברלית ודמוקרטית, שתבטיח את קיומה של ישראל כמדינה פתוחה ומתקדמת, שאליה יוכל גם "הלאום החרדי" להשתייך, אם יקבל את כלליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ