משפטנים בכירים לברק: פיטוריו של מפקד גלי צה"ל יצחק טוניק אינם חוקיים

בעקבות ההכרזה על סיום כהונתו של מפקד התחנה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

דיקנים של בתי ספר למשפטים, מרצים למשפטים ונשיאות המכון לדמוקרטיה פנו אתמול במכתב ללשכת שר הביטחון במחאה נגד פיטוריו של מנהל תחנת הרדיו גלי צה"ל. 28 המשפטנים תובעים משר הביטחון אהוד ברק לבטל את הפיטורים, בטענה כי הם אינם חוקיים וכי החלטתו היא "השפעה אסורה" על שידורי התחנה.

לפני כשלושה שבועות הודיעה לשכת השר ברק על הקמת ועדת איתור לבחירה במפקד חדש לתחנת גלי צה"ל במקומו של יצחק טוניק, המכהן בתפקיד זה כשלוש שנים. ההודעה התקבלה בהפתעה באירוע הפרידה מדובר צה"ל לשעבר אבי בניהו. על פי דיווחים של אנשי תקשורת שהשתתפו באירוע, טוניק שמע מהם לראשונה על סיום עבודתו.

בעקבות ההודעה פרסמו בכירי התחנה גילוי דעת המתנגד למהלך. דיון בכנסת, על הסדר שידור חסויות בתחנה, הפך מפגן תמיכה של חברי כנסת בחופש הפעולה של התחנה. עוד קודם לכן באותו היום קראה ועדת החינוך של המשכן, אשר דנה בפיטורים, להקפיאם. כעת מצטרפים לקריאה גם בכירי המשפטנים באקדמיה, בפנייה רשמית שריכז המכון לדמוקרטיה.

החתומים על המכתב, בהם בין היתר ד"ר אריק כרמון, פרופ' דפנה לוינסון, פרופ' מרדכי קרמניצר ופרופ' חיים גנז, טוענים כי "חרף היותה חלק מהממסד הצבאי (...), בודד המחוקק את גלי צה"ל מן הממסד הצבאי, וקבע את עצמאות התחנה ואת חוסר כפיפותה בכל הקשור לשידוריה". עוד הם מוסיפים: "יותר מכל גוף שידורי אחר, נגזרת עצמאות גלי צה"ל מעצמאות העומד בראשה, וכאשר נפגעת עצמאותו, נפגעת במישרין עצמאות גלי צה"ל כגוף המשדר חדשות, אקטואליה ועוד".

החתומים על המכתב הוסיפו והתייחסו גם למקום שמאפשר החוק לשר הביטחון למנות ולסיים את כהונתו של מפקד התחנה. "איך ייראה סיקורו של שר הביטחון, איך ייראה סיקור מפלגתו, איך ייראה סיקור עימותיו הפוליטיים כאשר העורך הראשי של שידורי התחנה, מפקדה, יודע כי שר הביטחון יכול להעבירו מתפקידו בכל רגע נתון וללא נימוק מיוחד? (...) מדובר בניגוד עניינים מוסדי מהסוג החמור ביותר". לסיכום התייחסו מחברי המכתב להיעדר הנימוק לסיום תפקידו של טוניק וטוענים כי "תפקודו הראוי של מר טוניק והיעדר הנמקה יוצרים יותר מחשש שביסוד ההחלטה שיקולים זרים".

ממשרד הביטחון נמסר כי השר ברק "שמר בארבע שנות כהונתו כשר הביטחון על עצמאות גלי צה"ל מכל משמר. כך יהיה גם לאחר בחירת מפקד גלי צה"ל החדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ