20 רשויות בצפון הואשמו בביזיון בית המשפט כי לא הקימו אתר אינטרנט

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

כבר יותר משנה מנהלת התנועה לאיכות השלטון מאבק משפטי המכוון כלפי שורה של רשויות מקומיות בצפון, שנחשבות "סרבניות אינטרנט". מדובר ברשויות שבתירוצים שונים לא הקימו אתרי אינטרנט, ככלי לפרסום מידע עבור תושביהן, כמתחייב מפקודת העיריות.

מדובר ב-30 רשויות מקומיות. 25 מהן הקימו, בעקבות ההליכים המשפטיים, את האתרים המיוחלים - 15 מהן עשו זאת באיחור ניכר וחרגו מארבעת החודשים שהוקצבו להן. בעקבות איחור זה נאלצו השבוע לשלם הוצאות משפט לתנועה לאיכות השלטון, בגין "ביזיון בית המשפט", החלטה שבה ביטא בית המשפט את מורת רוחו מהתנהלותן.

במארס 2010 הורה בית המשפט המחוזי בנצרת, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, ל-30 רשויות מקומיות במחוז צפון להקים אתרי אינטרנט לפרסום מידע החיוני לתושביהן.

בעתירתה יצאה התנועה לאיכות השלטון נגד אי פרסום נתוני הרשות המקומית באתר אינטרנט משלה וטענה כי זו הפרה של החוק מצד הרשויות המקומיות, שמשמעותה חוסר שקיפות לציבור ופגיעה בזכות לחופש המידע.

נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, דוד חשין, קיבל את העתירה והקציב לרשויות 120 יום לצורך הקמת האתרים. רק עשר רשויות עמדו בלוח הזמנים ובעקבות כך הוגשה בקשה להכריז על ביזיון בית המשפט. השופט קיבל את הבקשה, חרף העובדה ש-15 רשויות כבר הקימו בינתיים אתרים כנדרש.

הרשויות שהתעכבו - ובהן בית שאן, יסוד המעלה, טורעאן, יבנאל - טענו טענות מטענות שונות. חלקן סיפרו כי החלו בהקמת האתר בטרם חלף הזמן שהוקצב להן, וחלקן טענו כי התקשו להקים את האתר נוכח מצבן הכלכלי הקשה.

בהחלטתו לחייב את הרשויות בהוצאות משפט, בסכומים הנעים בין 2,000 שקלים ל-8,000 שקלים, כתב השופט דוד חשין כי "סכום המוצא נקבע תוך התחשבות במצבן הכלכלי הקשה של המשיבות ובעובדה כי מדובר בקופה הציבורית המשמשת למטרות חיוניות. עם זאת ראוי לזכור כי עניין לנו בהליך לפי פקודת ביזיון בית המשפט, הליך שלא היה מנוס מלנקוט בו לאחר שהמשיבות מיאנו ליישם את פסק הדין".

עו"ד נידאל חייק שטיפל במקרה מטעם התנועה לאיכות השלטון ציין כי ארבע רשויות עדיין לא הקימו אתרי אינטרנט. מדובר בבסמת-טבעון, ג'דידה-מכר, כפר יאסיף ועילבון. במזרעה סיימו להקים את האתר רק באחרונה.

"התנועה מייחסת חשיבות עצומה להגברת השקיפות לצורך קיום תקין ויעיל של הרשויות המקומיות, ופועלת במסגרת הקליניקות המשפטיות למעקב שוטף אחר הרשויות המקומיות, תפקודן והגשמתן את ערכי חופש המידע", אמר חייק. הוא הדגיש כי "לא די בהקמת שלד של אתר אינטרנט, אלא יש לצקת לתוכו את התכנים הנדרשים בדין, דוגמת תקציב הרשות, פרסומי הרשות, מכרזים, הודעות ועוד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ