ירושלים: הישג למאבק בחומות רחביה

אחרי שנים של מאבק הצליחו תושבי רחביה להביא להנמכת חומה המקיפה בית פרטי. "ניצחון במאבק נגד שינוי אופי השכונה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אחרי שש שנות מאבק הצליחו תושבי רחביה להביא להנמכת חומה המקיפה בית פרטי. לטענת התושבים, מדובר בניצחון עקרוני במאבק נגד שינוי אופייה המיוחד של השכונה. החומה הוקמה על ידי תושב חוץ ששיפץ בית ישן בפינת הרחובות אבן עזרא ואברבנל. סביב הגינה הקים חומה בגובה 2.4 מטרים, לכאורה, מעבר לגובה המותר. השכנים, שטענו שהחומה היא חלק משינוי אופי השכונה שמובילים התושבים הזרים, יצאו למאבק.

תושבי רחביה הוותיקים, יחד עם המנהל הקהילתי גינות העיר מנהלים בשנים האחרונות קרב מאסף נגד השינוי הפיזי של השכונה. עם כניסתם ההולכת וגוברת של תושבי חוץ והשיפוץ של מבנים ישנים והחלפתם בבתי דירות חדשים התפשטה גם התופעה של הקפת הגינות הפרטיות בחומות אבן גבוהות. התהליך הזה משנה את הדימוי הירוק של השכונה, שנגזר מהגינות הפרטיות שבאופן מסורתי הוקפו בגדרות נמוכות מאוד או שהופרדו זו מזו בשורת עצי ברוש, ולא מגינות ציבוריות שכמעט ולא קיימות בשכונה.

הרעיון של מרחב ירוק ופרטי אבל פתוח לרחוב הוא שעומד, לטענת התושבים, בבסיס תוכנית השכונה כפי שהוכנה על ידי האדריכל ריכרד קאופמן, מחשובי האדריכלים בהיסטוריה הישראלית. החומה ברחוב אברבנל הייתה, לטענת התושבים, מייצגת של התהליך הזה. "החומה פגם באופי הויזואלי ובמקרם הארכיטקטוני של השכונה. רחביה בנוייה על כך שכל השטחים הפרטיים הם חלק מהמתחם הציבורי. לא במובן שאתה יכול להשתמש בגינות הפרטיות, אבל במובן שאתה הולך ברחוב, אתה יכול ליהנות מהירוק בגינה הפרטית", אומר מייק ביילי, המתגורר בסמוך ומהפעילים נגד החומה.

המאבק נגד החומה כלל פנייה לוועדות התכנון ולבית המשפט. בעקבות החלטת השופט פורק בשבוע שעבר חלקה העליון של החומה. עו"ד שרון אבני, שייצג את בעלי הבית בהליכים מול ועדות התכנון אמר: "הוועדה לא קיבלה את כל טענות התושבים, וגם הראינו שיש בשכונה גדרות הרבה יותר גבוהות מזו".

חומה מהמאה ה-19 נהרסה בשוגג

ובתוך כך, חומה בת 150 שנה נהרסה בשוגג בירושלים על ידי יזמי מלון היוקרה וולדוף אסטוריה. היזמים מתחייבים להקימה מחדש באמצעות אותם האבנים. החומה הוקמה בשנות ה-60 של המאה ה-19 כחלק משכונת מחנה ישראל, השכונה היהודית השנייה מחוץ לחומות העיר העתיקה. החומה שרדה בפינת הרחובות אגרון והמערביים עד לשבוע שעבר. בשנים האחרונות נבנה על גבול השכונה מלון וולדוף אסטוריה. לקראת סיום עבודות הבנייה החיצוניות הרסו יזמי הבניין קיר בטון שהוצמד לחומה ההיסטורית, ויחד אתו נהרסה גם החומה. "אמנם החומה היא לא פאר היצירה אבל היא נתנה אופי לרחוב", מחתה תושבת השכונה, דליה זומר.

מעיריית ירושלים נמסר שהאבנים המקוריות של החומה נשמרו, וכי היא תיבנה מחדש. יזמי וולדוף אסטוריה מסרו כי הגדר לא הופיעה בתוכנית השימור המקורית של המבנה, וכי היזמים פועלים על פי הנחיות העירייה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ