הנזק הכלכלי הממוצע למקרה פשיעה ב-2010 - 8,675 שקל

דו"ח של המשרד לביטחון פנים קובע כי רצח היא העבירה היקרה ביותר בעוד עבירות רכוש ומרמה מביאות לנזק המצטבר הגדול ביותר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הנזק הכלכלי שנגרם מהפשיעה בישראל ב-2010 מוערך בכ-14.7 מיליארד שקלים, כך מעריך דו"ח מיוחד של אגף התכנון, תקצוב ובקרה של המשרד לביטחון פנים, המתפרסם היום (ראשון). מהדו"ח עולה כי נגרם נזק של 3.7 מיליארד שקל כתוצאה מעבירות רכוש, סכום דומה מעבירות מרמה וכ-2.9 מיליארד שקל מעבירות אלימות. עוד עולה מהדו"ח כי ב-2010 הנזק הכלכלי הממוצע למקרה פשיעה בודד בישראל היה 8,675 שקל.

העבירה ה"יקרה" ביותר הינה רצח, הגורמת לנזק כלכלי של כ-2.2 מליון שקל לכל מקרה, אחריה נמצאות עבירות מין עם נזק של כ-37 אלף שקלים בממוצע לכל מקרה, עבירות אלימות עם נזק של 28,600 שקלים, עבירות רכוש עם נזק ממוצע של כ-9,500 שקלים ועבירת מרמה עם נזק ממוצע של כ-6,500 שקלים.

הדו"ח עצמו מציין קשיים במדידת הנזקים הכלכליים הנובעים בין השאר מהיעדר נתונים מלאים על היקף הפשיעה בפועל, לעומת הפשיעה המדווחת. בנוסף, קיים קושי למדוד נזקים פיזיים ונפשיים הנגרמים בשל הפשיעה. אומדן הנזק הכלכלי בדו"ח מתבסס, בין השאר, על מחקרים שנערכו בנושא במדינות מערביות שונות. הנתונים כוללים את מרבית סוגי הפשיעה המדווחים, אך אינו כולל נזקים הנגרמים כתוצאה מהתנהגות פלילית בהקשר לחוקי תעבורה ואת עלות פעילות המניעה והאכיפה המבוצעת על ידי גופי שלטון, ובראשם משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר ומערכת המשפט.

על פי הדו"ח, הנזק הכלכלי המצטבר של שגרמה הפשיעה בישראל מ-2001 עד 2010 נאמד בכ-158 מיליארד שקל. העבירות המרכזיות מבחינת תרומתם לנזק הכלכלי ממשיכות להיות עבירות רכוש ועבירות מרמה, התורמות כמחצית מכלל הנזק הכלכלי בשנת 2010.

מחקרים שבוצעו בשנים אחרונות במדינות שונות העלו כי העלות הכלכלית כתוצאה מפשיעה בבריטניה מוערכת בכ-6.7% מהתמ"ג, באוסטרליה כ-5.7% ובארה"ב 5.5%.

לפי הדו"ח, בישראל עמד הנזק הכלכלי בין 2001-2004 על כ-2.9% מהתמ"ג, בעוד החל מ-2004 נרשמת מגמת ירידה בנזק שהגיע ב-2010 ל-1.8% בלבד מהתמ"ג.

עורכי הדו"ח מציינים כי הירידה נובעת בעיקר מהצמיחה הכלכלית של המשק הישראלי בעוד הנזק הכלכלי כתוצאה מתופעת הפשיעה בשנים האחרונות שומרת על יציבות יחסית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ