הודעת הנהלת "הארץ": נבזלין רוכש 20% ממניות "הארץ"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ליאוניד נבזלין, יו"ר חבר הנאמנים הבינלאומי של בית התפוצות, מצטרף כשותף ל"הארץ" לאחר שרכש 20% ממניות החברה לפי שווי חברה של 700 מיליון ש"ח לאחר ההנפקה. התמורה הכספית תוזרם במלואה לחברה, ונבזלין יצטרף למועצת המנהלים של העיתון. לאחר גיוס ההון, תחזיק משפחת שוקן 60% ממניות החברה וחברת ההוצאה לאור דומונט שאוברג, מקלן, גרמניה, ב-20% מהן.

גיוס הון זה מחזק מאוד את החברה מבחינה כספית, מבטיח את יכולתו של עיתון "הארץ" להמשיך ולמלא את תפקידו בחברה הישראלית, ויאפשר לקבוצת הארץ להשקיע בהזדמנויות החדשות הגלומות בטכנולוגיות העדכניות.

נבזלין (51) היה מראשוני היזמים הצעירים ברוסיה, שביחד עם מיכאל חודורקובסקי הקימו ברוסיה בשנות השמונים המאוחרות של המאה הקודמת פעילות עסקית, ששיאה היה חברת הנפט "יוקוס". במקביל לפעילותו העסקית כיהן נבזלין בתפקידים ציבוריים שונים והיה סגן המנהל הכללי של סוכנות הידיעות "טאס" ונשיא הקונגרס היהודי הרוסי. הוא היה דמות מרכזית בהקמת מרכז התרבות היהודית במוסקבה, בהקמת המרכז הרוסי והמזרח אירופי ללימודי יהדות במוסקבה, ותרם לתוכניות לימוד בנושאים יהודיים בשיתוף קרן היסוד, הסוכנות היהודית ועוד. נבזלין גם כיהן תקופות קצרות כסנאטור מטעם מורדוביה במועצת הפדרציה הרוסית וכרקטור האוניברסיטה למדעי הרוח של רוסיה.

כאשר בשנת 2003 בכירי "יוקוס" והחברה עצמה הפכו להיות יעד לרדיפה על ידי הממשלה הרוסית, נבזלין עזב את רוסיה ועלה לישראל. מאוחר יותר, ובהיעדרו, הועמד לדין פלילי באשמות של קשירת קשר לרצח, והורשע בשנת 2008. קודם לכן, הממשלה הרוסית ביקשה מישראל את הסגרתו לרוסיה, אולם משרד המשפטים התנגד לבקשה וקבע שכל הראיות בבקשת ההסגרה של ממשלת רוסיה כנגד נבזלין אינן קבילות. בג"ץ, שנדרש לעניין בעקבות עתירה לגרשו, חיזק בהחלטתו את עמדת משרד המשפטים ופסק כי: "מדובר בראיות מפי השמועה, שאינן מצדיקות ולו הגשתה של עתירה לבית משפט להורות על הסגרתו של נבזלין". נבזלין עתר לבית הדין לזכויות אזרח בשטרסבורג כנגד פסק הדין הרוסי, בטענה של עיוות דין חמור. עדיין לא ניתנה החלטה בעתירה זאת.

בישראל נבזלין עסק מאז עלייתו בפעילות פילנתרופית נרחבת בנושאים שונים הקשורים למחקר ולימוד היסטוריה ותרבות יהודית, והוא מכהן כיו"ר חבר הנאמנים הבינלאומי של בית התפוצות. הוא הקים את קרן "נדב" והוא חבר במוסדות העליונים של הסוכנות היהודית, קרן היסוד, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב. כמו כן השקיע נבזלין בישראל בנדל"ן ובמפעלים הפטרוכימיים.

השקעתו של נבזלין ב"הארץ" באה כחמש שנים לאחר שדומונט שאוברג מקלן הצטרפו ל"הארץ" בשותפות שחיזקה מאוד את העיתון מבחינות פיננסיות וניהוליות עם שותף שיש לו עניין רב בשגשוגה של ישראל, ועניין מיוחד של ראש החברה, אלפרד נוון דומונט, בקו העיתונאי של "הארץ".

מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, אמר כי ההשקעה החדשה היא סיום מוצלח לתהליך היכרות וליבון המטרות של החברה ובעלי מניותיה שנמשך כשנה בינו לבין ליאוניד נבזלין, ושבהצטרפותו כשותף וכחבר מועצת המנהלים בחברה, יש חיזוק משמעותי נוסף על ידי איש עסקים מנוסה ואדם שלפעילות ולעניין שלו בתחומי היהדות והחינוך יש ערך מוסף חשוב.

ליאוניד נבזלין אמר: "אני שמח על הצטרפותי לעיתון 'הארץ'. אני משוכנע שיחד עם חברי למועצת המנהלים של העיתון נמשיך להצעיד את העיתון קדימה, תוך השקעות נוספות בתחומי הליבה של העיתון והפלטפורמות הדיגיטליות, כל זאת למען הקוראים והמפרסמים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ