לראשונה נחשף מבנה ציבור ביזנטי בעכו

למרות עדויות כתובות על יופיה וחשיבותה של העיר בתקופה הביזנטית, זהו המבנה הראשון שנחשף באזור העיר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

לראשונה בתולדות מחקר עכו, נחשף בעיר מבנה ציבור מהתקופה הביזנטית. המבנה הוא בן כ-1,500 שנה, וייתכן ששימש ככנסייה.

הבניין נחשף במסגרת חפירת הצלה שביצעה רשות העתיקות עקב עבודה לא מתואמת שנעשתה בשטח עתיקות מוכרז ופגעה בעתיקות. החפירה בוצעה כ-100 מטרים ממערב לתל עכו, סמוך למתחם קניון עזריאלי הנבנה במקום.

תצלום: רשות העתיקות

נורית פייג, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, מסרה כי עד כה הייתה העיר מוכרת מהכתובים הנוצריים כמי שהבישוף שלה לקח חלק בגיבוש הדת החדשה. כעת, צצות העדויות הראשונות בשטח. "מדובר בתגלית חשובה למחקר עכו מאחר שעד כה לא נמצאו שרידים המתוארכים לתקופה הביזנטית, למעט שרידי רובע מגורים ששכן בסמוך לים", אמרה.

ברשות העתיקות מעריכים כי המבנה הגדול יחסית והבנייה המרשימה מעידים על כך שהיה מדובר במבנה ציבורי, ששימש את עיר הבישוף עכו בתקופה הביזנטית. החוקרים מונים ראיות נוספות בדמות שפע הרעפים, חלקי השיש המעוטרים, החרסים והמטבעות שנמצאו במקום. מתחת למפלסי הקירות שרדו צינורות חרס, ובאחד מחדריו אותרו רצפות פסיפס. את אספקת המים השוטפת קבלו תושבי המבנה גם מן הבאר שנמצאה באחת מחצרות המבנה.

קיומו של יישוב בעכו בתקופה הביזנטית נזכר גם במקורות הנוצריים. הם מציינים את הבישופים של עכו וקיסריה, שהשתתפו בכנסים ובוועידות המרכזיות העולמיות שדנו בגיבוש עיקרי הדת - דבר המעיד על מרכזיותה של עכו עבור הדת הנוצרית בתקופה זו. כמו כן, קיימת עדות של צליין אנונימי מהעיר פיאצנזה באיטליה, שמספר על עושרה ויופיה של העיר עכו בשנת 570 ועל המנזרים היפים של העיר.

את מיעוט השרידים הביזנטיים שנמצאו עד כה ניתן לייחס להרס שנעשה במהלך הכיבוש הערבי במאה השביעית לספירה. כמו כן, נחשפו מתחת ליסודותיו של המבנה הציבורי מבנים קדומים לו מהתקופה ההלניסטית שתכולתם עשירה בכלי יבוא מאגן הים התיכון, ביניהם אמפורות שמוצאן מהאי רודוס, כפי שמשתמע מהידיות החתומות הנושאות את שמות המושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ