חיים בשוליים | ברכה לא מקבלת קצבה, בגלל 8 שקלים "עודפים"

בעקבות העלאת קצבאות הזיקנה מצאה עצמה ברכה עם סכום אדיר של 2,854 שקל, אך ללא השלמת הכנסה, שנשללה ממנה בשל הגדלת הקצבה. עכשיו אין לה כסף לתרופות

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

ברכה התלבטה אם להסכים לפרסום שמה המלא. היא לא רצתה לפגוע בבנה, והיא חששה מתדמית של אשה המתלוננת על הממסד. על כולם היא חושבת, נזהרת, מתחשבת - כל הדברים שהיא לא זוכה לקבל מאחרים. לבסוף ביקשה שנקרא לה רק ברכה, בת 81, אלמנה המתגוררת בצפת.

את השורה התחתונה בסיפור של ברכה אפשר לסכם ב"שמונה שקלים". 8 שקלים מעליבים, המפרידים בינה לבין הזכות לחיות ברווחה מסוימת, 8 שקלים שמבחינת המערכת הופכים אותה ל"עשירה".

בעלה של ברכה היה עצמאי. היא עצמה עבדה בחברת כוח אדם בבית חולים, כעובדת שלא מן המניין. כאשר לקה בעלה במחלת כליות קשה נאלצה לעזוב את עבודתה ולטפל בו בבית. לשניהם לא היתה פנסיה, וכך מצאה עצמה ברכה כשיצאה לגמלאות חיה מקצבת זיקנה ושארים בלבד. לפני שנה פנתה לביטוח הלאומי וביקשה לקבל השלמת הכנסה - תוספת כספית הניתנת לקשישים החיים מקצבת זיקנה בלבד, באמצעות הטבות כמו הנחה בחשמל, בארנונה, בתרופות ועוד. לדבריה, כל ההנחות הללו ביחד שוות ערך לכ-400 שקלים. בשביל מי שמתקיימת מפחות מ-3,000 שקלים בחודש מדובר בסכום משמעותי.

אלא שבפברואר השנה קיבלה לתדהמתה מכתב המודיע לה, שהשלמת ההכנסה שהחלה לקבל ביולי 2010 לא תינתן לה עוד. ברכה נפגשה עם אחד הבכירים בסניף הביטוח הלאומי ולמדה לדעת שהכנסתה גבוהה בשמונה שקלים מהרף המקסימלי לקבלת השלמת הכנסה. היא מקבלת 2,854 שקלים ברוטו (כן גם מהסכומים הללו גובה המדינה מס - הנטו שלה עומד על 2,757 שקלים) - ב-8 שקלים יותר מהסכום המקסימלי לקבלת ההטבות - 2,846 שקלים. משום מה, נוצר הרושם שבקצה השני של הסקאלה, שם מוחקים לאנשים חובות של מיליונים - החישובים פחות קפדניים.

"אני שירתתי בפלמ"ח ובצבא, שילמתי מסים, ועכשיו אני צריכה להתחנן כדי לקבל השלמת הכנסה", כתבה ברכה במכתב מרגש לביטוח הלאומי. "אני מתביישת לחיות במדינה שנולדתי בה". לא רק שזה לא עזר - מתגובת הביטוח הלאומי לפנייתנו עולה, שהם ערים לבעיה, וכי מדובר בתופעה: "אנו מודעים לכך שלמספר קטן יחסית של מבוטחים נשללת תוספת השלמת ההכנסה, וזאת בעקבות העלאת סכום הקצבה בינואר 2011. מדובר על כ-100 מקרים, מתוך מעל 200,000 מקבלי השלמת הכנסה. ההנחות ניתנות על ידי הגורמים השונים והרשויות המקומיות, על פי חוקים ותקנות שבאחריות משרדים אחרים כגון משרד התחבורה, הפנים, הבריאות וכד'".

בינואר עודכנו קצבאות הזיקנה וגדלו ב-4%, אלא שמה שהיה אמור להיטיב עם הקשישים העניים פועל לרעתם. בביטוח הלאומי יודעים את זה, שר הרווחה משה כחלון יודע את זה ואף הבטיח לפעול בנושא, אבל בשורה התחתונה ברכה ועוד 99 קשישים, על פי הביטוח הלאומי, נשארים בלי ההטבות החיוניות. "פניתי לתלונות הציבור, אבל אמרו לי שזה החוק", אומרת ברכה וגרונה נחנק. "אני לא יכולה לקנות את התרופות שלי, הילדים עוזרים, אבל אי אפשר לחיות על הילדים. אני ילידת 1930 בטבריה, סבלנו הרבה בילדות, אני לעת זיקנה צריכה להגיע למצב שבו הייתי כשנולדתי? כואב הלב".

מעקב אחרי ניצולי השואה | לכו תוכיחו שאתם חולים יותר מעשרים שנה

יעקב ואורה גלבוע אינם נזקקים. את מאבקם הם מנהלים למען מי שאינם מסוגלים להילחם בעצמם. גלבוע הוא ניצול שואה המקבל רנטה מהאוצר. רק בשנים האחרונות החל לקבל את הקיצבה, לאחר שהחליט, בגיל 78, כי את המגיע לו על פי חוק עליו לקבל, גם אם הוא תורם את הכסף.

באחרונה התברר לו, כי על פי החלטות ועדת שני, המחלות שבהן הוא לוקה מזכות אותו בסכום נוסף על 1,890 שקלים שהוא כבר מקבל. סוכרת ובעיות לחץ דם הן רק חלק מהמחלות שישראל מכירה בהן כתוצר של המלחמה, אם ניצול השואה סובל מהן כמה עשרות שנים.

גלבוע פנה לאוצר והתבקש להמציא מסמכים משנות ה-80, המאשרים את דבר מחלתו. התברר כי בקופת החולים שלו, מכבי, לא קיים תיעוד מאותן השנים. במשרד האוצר אמרו לו בתגובה, כי כל שנותר לו לעשות זה לשכור עורך דין ולעתור לבית המשפט.

"אנחנו לא נפנה לעורכי דין עכשיו", אומרת אורה גלבוע בזעם, "אנחנו לא זקוקים לכסף, אבל אני מדברת בשם אנשים בני 80 שאין להם איך לגמור את החודש, שאינם יוצאים מהבית. איך הם יילכו לעורך דין?"

"ממכבי שלחו רק טופס שאומר שהיועץ המשפטי לא מצא את החומר המבוקש, הם לא מדברים על הארכיב החסר", אומרת אורה. ואולם, הבעיה אינה רק במכבי: מסתבר שכל קופות שומרות רק מסמכים מעשרים השנים האחרונות בערך - מאז החלו להתמחשב.

מה אמורים ניצולי שואה לעשות? "האוצר הקציב כסף לנושא של מחלות מוכרות, אבל בפועל הוא מערים קשיים", אומרת אורה. בני הזוג גלבוע ניסו לפנות לרופא שטיפל ביעקב בשנות ה-80, אבל הוא נפטר.

על פי האגודה לזכויות החולה, גם במקרה הזה מדובר בתופעה: עשרות פניות של ניצולי שואה נדחו בשל העדר הארכיב. אין ספק שיש להביא אסמכתאות שיעידו על מצב רפואי; אין ספק גם, שבאוצר יכולים לגלות יותר יצירתיות, במקום להשיב את פניהם של הניצולים ריקם.

ממכבי שירותי בריאות נמסר בתגובה: "בהתאם לדין, מקפידה מכבי על שמירת המידע הרפואי לאורך 25 שנים ואף יותר. בחודשים האחרונים קיבלנו פניות בודדות דומות לזו של מר גלבוע, ובכל אחת אנו פועלים כמיטב יכולתנו כדי לסייע לניצול השואה לממש את זכויותיו".

*

שישה שבועות עברו מאז הבטיח האלוף (במיל') אלעזר שטרן, יו"ר הקרן לרווחת ניצולי השואה, להביא לאיחוד הרשימות המוחזקות בידי הגופים הרבים המטפלים בניצולים, כדי לייעל את הטיפול בהם. גם השבוע לא קרה דבר בנושא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ