400 הסטודנטים של מכון שכטר ליהדות מושבתים כבר חודש וחצי

70 מרצים ועובדי מינהלה שובתים בשל קיצוץ בשכר. בתגובה הכריזה הנהלת המכון כי לא תשלם את שכרם עד אוגוסט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עובדי מכון שכטר למדעי היהדות בירושלים, המזוהה עם התנועה המסורתית בישראל, משביתים את הלימודים במכון ובשלוש עמותות הקשורות אליו זה יותר מחמישה שבועות. שביתת 70 מרצים ועובדים מנהליים במוסד הביאה להפסקת לימודיהם של כ-400 סטודנטים לתואר שני והציתה מחלוקת חריפה בין ההנהלה למועצה האקדמית של המכון.

ביום שישי האחרון הודיעה ההנהלה שתנקוט השבתת מגן: השובתים לא יקבלו שכר מתחילת השביתה ועד 1 באוגוסט, והסטודנטים יקבלו ציון "עובר" על לימודי הסמסטר הזה. במועצה האקדמית של המכון התרעמו על מתן ציון "עובר" והודיעו ש"ההנהלה לא קיבלה את אישור המועצה האקדמית להודעתה והיא חסרת תוקף". מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר שהחלה בבדיקת הנושא עם המוסד והיא "דורשת מהמוסד לפעול לפי מתווה האקדמיה שאושר לו".

הסכסוך שהוביל לשביתה החל ביוני 2009, כשקיצצה הנהלת מכון שכטר במשכורות כל העובדים בשל המשבר שיצר מות תורם מרכזי למכון. העובדים ביקשו בתגובה להתאגד בארגון "כוח לעובדים" כדי להפסיק את הקיצוצים ולנהל מו"מ על הסכם קיבוצי, אך לטענתם ההנהלה סירבה תחילה להכיר בהתאגדות וניסתה לפרקה. בסוף 2010 חידשו מנהלי העיזבון של התורם את הזרמת הכספים למוסד, וההנהלה הפסיקה את הקיצוצים החזירה לעובדים את משכורתם המקורית - אך לא את 600 אלף השקלים שקוצצו בשנה וחצי.

בסוף השבוע היו הצדדים קרובים להסכם, אך ניסיון הגישור של הממונה על יחסי העבודה במשרד התמ"ת כשל, וההנהלה הודיעה על השבתת מגן. לדברי חבר הוועד ד"ר פנחס מנדל, הסיבה לכך היא שההנהלה דרשה להחריג 20% מהעובדים מההסכם הקיבוצי. "הדבר מעיד שלא היה להם שום רצון לעשות הסכם. אם לפני כן לא הסכימו לתת את ההחזר ועכשיו איכשהו סוכם הסכם קיבוצי פתאום נשלף הטריק הזה שאין לו בסיס, שמראה שההנהלה אינה מעוניינת במשא ומתן אלא רק לסגור את השביתה בלי לתת לתלמידים לסגור את הסמסטר", אמר מנדל.

ממכון שכטר נמסר בתגובה: "הנהלת המכון קיבלה עליה את מרבית הקיצוץ במשכורות. מבדיקה עלה, כי גם לאחר הקיצוץ תנאי השכר של עובדי המינהל והסגל האקדמי עלו על אלה של רוב הקולגות שלהם במוסדות מקבילים. בחודש מארס השנה הוחזרו המשכורות לשיעורן הקודם באופן מיידי, כמובטח. התרומה לא הספיקה לשלם לאף אחד (כולל הנהלה) את דמי הקיצוץ באופן רטרואקטיבי. למרות מו"מ ממושך עם נציגות העובדים, ואף שההנהלה הגמישה את עמדותיה בסעיפים מרכזיים, הקצין ועד העובדים את עמדותיו והוסיף דרישות.

"למרות הפגישות הרבות עם נציגי העובדים, והכוונה הכנה והאמיתית של ההנהלה להגיע להסכמה, דחה ועד העובדים פעם אחר פעם את ההבנות שגובשו בין צוותי המשא ומתן ואף העלו דרישות חדשות. לדרישת ההנהלה להחריג כ-13% מן העובדים בעלי תפקידים ניהוליים מן ההסכם יש תקדימים רבים במשק. לפני פחות משנה, כוח לעובדים, שמייצג את ועד העובדים של מכון שכטר, השיג הסכם קיבוצי למרצים באוניברסיטה הפתוחה שמאפשר עד 19% מן העובדים להיות מועסקים מחוץ להסכם.

"מתוך התחשבות במצוקת הסטודנטים שלנו שלמדו כ- 80% מן הקורסים לפני פרוץ השביתה, נאמר לסטודנטים שאם לא תושג הסכמה עם נציגי העובדים עד ליום חמישי שעבר, הסטודנטים יקבלו ציון "עובר" בקורסים שלמדו... פרוצדורה זו הינה מקובלת ויושמה במוסדות אקדמיים אחרים במקרים דומים. לנשיא המוסד (שהוא גם הרקטור) זכות מלאה להגן על המוסד כשמדובר בהחלטה על רקע של סכסוך עבודה בעל השלכות פיננסיות משמעותיות. חלק ניכר מחברי המועצה האקדמית שובתים, ולהם יש נגיעה בדבר. כמובן, אין תוקף לניסיונם לסכל את ההחלטה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ