התושבים פוצצו את ישיבת מועצת העיר תל אביב: "הלאה חולדאי תומך המסתננים"

תושבי דרום ת"א התפרצו לעבר ראש העיר בישיבה מיוחדת שנערכה בשכונת התקווה. חולדאי נעל את הישיבה עם פתיחתה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

כמה עשרות תושבי דרום תל אביב התפרצו אחר הצהריים (שני) לעבר ראש העיר, רון חולדאי, בישיבת מועצה מיוחדת בשכונת התקווה. בשל כך נעל חולדאי את הישיבה עם פתיחתה. התושבים מחו על ריבוי הזרים בשכונותיהם ועל אוזלת היד שהעירייה מגלה לדבריהם, בטיפול בבעיותיהם.

תושבים זועמים מתעמתים עם ראש העיר חולדאי, בישיבה היום. תצלום: ניר כפרי

רגעים ספורים לאחר שחולדאי ניגש אל דוכן הנואמים ופתח בדבריו, קמו כמה עשרות תושבים והחלו לקרוא קריאות בגנותו. הם האשימו את ראש העיר בהזנחת שכונות הדרום. "מה עשית למען שכונת התקווה? מה עשית למען תל אביב?", קרא אחד מהם. התושבים הניפו שלטים שהכינו מראש ועליהם נכתב בין השאר: "חולדאי נמאסת", "הלאה חולדאי תומך המסתננים", "חולדאי מחסל את התקווה", "בשכונת התקווה אין תקווה" ו"זרים - פצצת זמן לאומית".

חולדאי ניסה להרגיעם, אך כשל. הוא אף ניגש אל התושבים וביקש לשוחח עימם, אך ויתר כעבור דקות ספורות, שב אל מקומו וזמן קצר לאחר מכן נעל את הישיבה ועזב את המקום בליווי מאבטחים. בצאתו אמר כי הוא מבין את מצוקת התושבים, אך האחריות לטיפול בסוגיית הזרים איננה של עיריית תל אביב, אלא של הממשלה. "מדינת ישראל לא חוסמת את הגבולות והעול נופל על תושבי תל אביב יפו. את הביטוי רואים כאן", אמר.

אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית בא.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים), הגיבה למחאת התושבים ואמרה: "ליבנו עם התושבים, זה לא הגיוני ששכונות הדרום שמוחלשות ממילא ומוזנחות על ידי העירייה יישאו בנטל של אלפי מבקשי מקלט. הנטל הזה פי כמה וכמה כבד כיוון שהאנשים האלה חסרי מעמד וחסרי זכויות. כשאדם כזה גר אצלך בשכונה זה הרבה יותר קשה מאשר אדם שהוא רק זר". לדבריה, "האצבע המאשימה של התושבים צריכה להיות מפונית אל משרד הפנים, שאחראי לכך שיותר מ-30 אלף בני אדם חיים כאנשים שקופים, ללא נגישות לזכויות רווחה ובריאות והופכים להיות נטל על האוכלוסיה המקומית, חלשה ממילא".

תושבים זועמים מתעמתים עם ראש העיר חולדאי, בישיבה היום. תצלום: ניר כפרי

"אנחנו משלמים ארנונה. שלא ימרח אותנו"

"לאחרונה התחלתי לפחד להסתובב בשכונה", אמר דרור קהלני, יליד שכונת התקווה. לדבריו, ריבוי הזרים ממרר את חיי התושבים הוותיקים. "אנחנו מרגישים אותם ביום יום, גונבים לנו אופניים ובלוני גז, מטיילים לנו בחצרות, לוקחים לנו את העבודה. רצינו להגיד לראש העיר שיפסיק לתמוך בהם, שיבוא אלינו - אנחנו משלמים ארנונה. שלא ימרח אותנו".

מאיר שרון, גם כן תושב השכונה, אמר כי ראש העיר מטיל את כל האחריות על הממשלה, אך לא עושה דבר על מנת לשפר את המצב. "יש לו סמכויות לבוא, לפקח, לראות כמה גרים בכל דירה, אבל הוא לא נוקט שום צעד". עוד הוסיף: "נוסף לזה שהם מסתובבים בכל מקום, הם מעמיסים על התשתית הקיימת עומס נוראי. אנחנו יוצאים בשבתות, כבר לא רואים שזו שכונה יהודית - כולם כושים".

"ראש העיר היה צריך לקיים את הדיון גם עם התסכול של התושבים"

חברי מועצה מהקואליציה ומהאופוזיציה מתחו ביקורת על החלטתו של חולדאי לנעול את הישיבה. "אני מצר על ההחלטה של ראש העיר", אמר המשנה לראש העיר, ארנון גלעדי (ליכוד), תושב כפר שלם. "ראש העיר היה צריך לתת לתושבים להשמיע את דעתם ולקיים את הדיון גם עם התסכול של התושבים". לדבריו, "תקופה ארוכה מאוד אנשים סובלים מתופעת מסתנני העבודה, שמפריעים לשגרת החיים של תושבי דרום תל אביב, שגם כך קשה להם מאוד להתמודד עם הקשיים היום יומיים.

חבר האופוזיציה העירונית, אהרון מדואל (עיר לכולנו), גם הוא תושב כפר שלם, תקף את ראש העיר: "חולדאי מפחד להתמודד עם המציאות. מצער שהוא נמלט ולא מצא עוז לעמוד בפני זעמם המוצדק של התושבים, אבל הוא לא יוכל לחמוק מחובתו לקיים ישיבת מועצה חוקית, כפי שהוחלט".

מועצת העיר החליטה לפני כמה חודשים לקיים ישיבה מיוחדת בדרום העיר, בניגוד לעמדת חולדאי. הישיבה הייתה אמורה להתקיים בתחנה המרכזית, אך הועתקה למרכז הקהילתי בית דני בשכונת התקווה בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד עוזי סלמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ