מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית מצויים על סף קריסה - אלפים יישארו ללא מענה

בשל מצוקה כלכלית והיעדר תמיכה מהמדינה נאלצים המרכזים לפנות לתרומות ולצמצם פעילויות הכרחיות, ובהן ליווי נפגעות

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

כבר למעלה משנה סובלים מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ממצוקה כלכלית קשה, שאף הביאה אותם לסכנת סגירה. מצוקה זו אף החמירה וזאת בשל עיכוב בקבלת כספי תמיכות משרד הרווחה שאמורים היו להגיע בינואר. לכך נוספה גם הבטחתו של שר הרווחה לשעבר, יצחק הרצוג, להגדיל תקציב המרכזים באופן משמעותי - הבטחה שלא קוימה.

בישראל פועלים 10 מרכזי סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית שעל פי הערכות קיבלו בשנת 2010 כ-8,000 פניות חדשות לצד כ-35 אלף פניות קיימות הנמצאות בטיפול. המרכזים נתמכים על ידי משרד הרווחה בסכום של 4.2 מיליון שקל בשנה - שמהווה כ-25%-30% מסך תקציבם - כאשר יתר התקציב מגיע מתרומות. הסכום שמגיע מהמשרד מתחלק על פי קריטריונים ובהם מספר פגישות הליווי שעורכים המרכזים, מספר הפניות שהמרכז מקבל, מספר ההדרכות, סדנאות שערך ומספר המתנדבים (במרכז). אולם, ועדת התמיכות טרם התכנסה השנה כך שהכסף לא יועבר למרכזים לפני חודש אוגוסט, מה שאומר שעל המרכזים להתבסס על גיוס תרומות בלבד.

משמעות העיכוב היא קיצוץ בהכשרות, הדרכות, ליווי נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, ואף סכנת קריסת מרכזים, המקומות היחידים בישראל המבצעים משימות אלו. "מדובר בסכום שלא התעדכן זה עשור והמודעות לנושא הולכת וגדלה גם כתוצאה מעבודתנו", אומרת מיכל רוזין, מנכ"ל איגוד מרכזי הסיוע. "המרכזים מקבלים יותר ויותר פניות, יותר בקשות לליווי נפגעות והצורך בעבודה בבתי ספר, במקומות עבודה הולך וגדל. אנו עורכים כ-6,000 סדנאות בשנה ומאמינים שהידע צריך לעבור הלאה ולא להישאר אצלנו. זאת על מנת שמורות, רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים ידעו לזהות ולאתר נורות אדומות שמעידות על פגיעה מינית". לדבריה, "למעלה מ-60% מהפניות שלנו מגיעים מבגירים שמדווחים על פגיעות בילדות, שם המגיפה האמיתית".

בכמה הזדמנויות שונות הבטיח שר הרווחה לשעבר, יצחק הרצוג, כי יפעל להגדלת תקציב המרכזים אך דבר לא נעשה. בפברואר פנה האיגוד למנכ"ל המשרד נחום איצקוביץ שענה כי יש להמתין לדיונים פנימיים בהם תדון הבקשה. יש לציין כי חמישה מרכזים קיבלו בשנה שעברה סיוע מקרן הסיוע לארגונים חברתיים שפתח משרד הרווחה, היות והיו על סף סגירה.

מצב זה הוביל לצמצום פעילות המרכזים שביטלו קבוצות תמיכה לנפגעות. זאת משום שלא היה מספיק כסף לשלם למנחות ומכאן האילוץ להפחית משרות של עובדים לחלקי משרה, דבר שמצמצם את ליווי נפגעות. במקביל, נאלצים המרכזים להמשיך בעבודה השוטפת ללא רכזי תחומים ובכך נפגעת העבודה השוטפת וחרף הביקוש הרב, מקוצץ מספר ההדרכות וההכשרות שמעבירים.

"גם אנחנו שמהוות את חדר המיון בתחום נחלשות, והמדינה מנצלת את העובדה שכולנו עובדים במשכורת אפסית ועלובה ומסכימים לרדת למשרה חלקית ולעבוד בהתנדבות", אומרת רוזין. "מדובר בנשים אקדמאיות מוכשרות שיכלו להרוויח בחוץ הרבה יותר אך בחרו לעשות למען המטרה, וכעת צריכות להתעסק בגיוס תרומות כשהמדינה לא רואה לנכון לבסס את הפעילות ולהעלות את התקצוב בסך הכל ב-2 מיליון שקלים, שיבטיחו את הפעילות הסדירה".

לאור המצוקה הכלכלית ביום חמישי יצא איגוד מרכזי הסיוע במבצע התרמה ארצי למרכזים בפריפריה בסניפי רשת המזון מגה ומגה בעיר.

ממשרד הרווחה נמסר כי "שר הרווחה לשעבר יצחק הרצוג לא התחייב, אלא הציע הצעה של הליך מכרזי, הצעה שהמרכזים התנגדו לה והתעקשו לקבל את הכספים דרך ועדת התמיכות. תקציב התמיכה הינו תקציב מוגבל, אנו תקווה כי הוא יועבר בימים הקרובים".

במרכז הטיפול בסורוקה מחכים לאישור משרד הבריאות

חזית נוספת בה מפקירה המדינה את נפגעי התקיפה המינית היא במתן טיפול. באוקטובר 2010 אמור היה להיפתח בבית החולים סורוקה בבאר שבע מרכז טיפול לנפגעי תקיפה מינית. בבית החולים הקצו מקום למרכז, צוותים רפואיים וטיפוליים הוכשרו אך אישור ותקצוב משרד הבריאות לפתיחתו טרם התקבלו.

בישראל פועלים מרכזים כאלו בבית החולים וולפסון, פוריה, שיבא והדסה. במרכזים אלו מרוכזים כל הגורמים הטיפוליים להן זקוקות הנערות בהגיען לאחר תקיפה מינית, ובהם: צוות רפואי, עובדות סוציאליות, פסיכולוגיות וחוקרות ומשטרה. הצוות במקום הוכשר במיוחד לטיפול בנפגעות תקיפה מינית.

בשלוש השנים האחרונות חל גדול במספר הפניות למרכז הסיוע בבאר שבע מ-829 פניות חדשות ב-2008, ל-920 פניות חדשות בשנת 2009 ולמעלה מאלף פניות חדשות בשנת 2010. אלו מצטרפות לכ-10,000 פניות קיימות.

כיום נאלצות מתנדבות מרכז הסיוע בנגב (מסל"ן) לקחת את הפונות והפונים למרכזי הטיפול במרכז הארץ בבית החולים וולפסון, שיבא והדסה. "המדינה מזלזלת בנושא כה רגיש", אומרת ליזה ניקולאיצ'וק, מנכ"ל מסל"ן. "הרבה מקרים אינם מטופלים משום שנערה לא מגישה תלונה או לא הולכת לבדיקה רפואית". לדבריה של ניקולאיצ'וק, רבות יותר היו עושות זאת אילו "התנאים היו שפויים".

ממשרד הבריאות נמסר: אנו בתהליכי הסדרת ההתקשרות והחתימה, שיסתיימו בקרוב. החומר הועבר לוועדת המכרזים שתדון בבקשת ההתקשרות והחלטה תתקבל בתוך כמה ימים.

דנה ויילר-פולק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ