עיריית תל אביב תדון אם לאפשר את פתיחת המרכז הסיינטולוגי ביפו

דיון טעון צפוי בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בנוגע להקמת מרכז הסיינטולוגיה ביפו. המתנגדים טוענים: מדובר בכת מיסיונרית

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דיון טעון אודות הקמת מרכז הסיינטולוגיה ביפו צפוי מחר (רביעי) בוועדת המשנה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב. המרכז עתיד להיפתח בבניין תיאטרון אלהמברה בשדרות ירושלים. הוועדה תתבקש אמנם לאשר הליך טכני - שינוי ההיתר של המבנה מתיאטרון למכללה - אך אישור זה יעניק למעשה אור ירוק לפתיחת המרכז, שפעילותו שנויה במחלוקת.

את המאבק נגד הקמת מרכז הסיינטולוגיה מוביל המרכז הישראלי לנפגעי כתות. "כת הסיינטולוגיה הינה כת מיסיונרית אשר משתמשת בטכניקות מסוכנות המובילות לפגיעות קשות וחמורות אשר הורסות את חייהם של אנשים בכל רחבי העולם", כתבה בהתנגדות לשינוי ההיתר אשת המרכז רחל ליכטנשטיין. "הבקשה דנן", הוסיפה, "הינה למעשה בקשה להיתר להקמת מרכז אשר ישמש ככלי בידה של הכת להעצמת כוחה ולמשיכת מספר רב של קורבנות תמימים לשורותיה". עוד טוענים במרכז לנפגעי כתות כי "בקשה זו הינה למעשה בקשה להקמת מרכז של הסיינטולוגיה, ואין בינה לבין הקמת מכללה דבר וחצי דבר".

סגן ראש העיר תל אביב וחבר וועדת התכנון, אסף זמיר (מסיעת "רוב העיר"), נוטה להתנגד לבקשה. "גם במשטר דמוקרטי לא הכל קדוש בשם חופש הפולחן והדת. בבואה של רשות לאשר שימוש חורג אשר יתיר פעילות מהסוג האמור עליה לשקול את כל השיקולים הרלוונטיים הפרטניים למקרה. למיטב ידיעתי תכנית בניין עיר במקום מאפשרת פעילויות של חינוך ותרבות וטרם נוכחתי לראות מסמך של המועצה להשכלה גבוהה שמגדיר את פעילות הסיינטולוגיה בארץ כפעילות חינוכית". עוד הוא מוסיף כי "גם השיקול הגיאוגרפי הוא שיקול שצריך לקחת בחשבון וכלל לא בטוח שמרכז יפו הוא מקום מתאים לפעילות מהסוג האמור".

חברה אחרת בוועדת התכנון, סגנית ראש העיר מיטל להבי (מרצ), אומרת כי אין עילה לדחיית הבקשה. "ייעוד הבניין הוא ציבורי. השימוש שהם מבקשים למכללה ללימודי סיינטולוגיה נראה סביר. השאלה מה היא לגיטימית, השאלה מי היא לא לגיטימית. אם זה שטח בבעלות פרטית, אז ההתערבות שלי כרשות מוגבלת", היא אומרת. לדבריה, "הגעתם ליפו מחזקת ולא מחלישה. תל אביב עיר פלורליסטית שנותנת מקום לכל הזרמים. איפה אם לא בתל אביב הם יקימו את הבית שלהם? כל עוד לא הוכרז גוף כזה או אחר שמגיש בקשה ככת, אין סיבה שלא ניתן לו אישור".

במרכז הסיינטולוגיה אומרים כי לחברי הוועדה אין כל סיבה מקצועית לדחות את הבקשה. "אם הם לא יאשרו הם חוטאים לאזרחי תל אביב-יפו. אין כל בעיה תכנונית", אומרת יערה סגל, דוברת מרכז הסיינטולוגיה. לדבריה, "סיינטולוגיה זה לא המרת דת, זה אורח חיים - לעשות טוב לאנשים. לא יותר מזה. כל מי שייכנס לעקרונות הסיינטולוגיה יראה שאחד העקרונות הבסיסיים ביותר לסיינטולוגיה זה לכבד כל דת".

עוד היא הוסיפה כי "יש מיעוט קטן מאוד, קיצוני, שמנסה להעליל עלילות על אנשים שמנסים לעשות רק טוב לחברה. יש כאלה שמנסים לתאר את הסיינטולוגיה ככת או דברים מהסגנון הזה. דבר שלא היה ולא נברא. הסיינטולוגיה היא היפוכו של דבר - אחד הדברים השקופים ביותר שיש לא רק בישראל, בעולם כולו. כל המטרות של הגוף הזה הן רק מטרות חיוביות - כמו מלחמה בסמים ובאלימות, זכויות אזרח, העצמת הפרט וטיפול במצבי משבר לאומיים".

על הבקשה המקורית לשינוי ההיתר חתום עו"ד גור פינקלשטיין, שייצג את מרכז הסיינטולוגיה. פינקלשטיין נעצר בחודש שעבר והוא מואשם בשורה של עבירות חמורות ובהן ניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה, ניסיון לחבלה בכוונה מחמירה, היזק בחומר נפץ, הצתה, קשירת קשר לפשע ותקיפה בנסיבות מחמירות. על פי כתב האישום נגדו, פינקלשטיין עמד מאחורי ניסיונות חיסול של מנהל אגף הפיקוח בעיריית תל אביב, שוטה חובל. כמו כן, היה אחראי לניסיון הצתה של המבנה של מרכז הסיינטולוגיה החדש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ