הארץ של הסופרים | הפייסבוק של הממשי

66 חברים וירטואלים של השר המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור באו לכנס לא וירטואלי בעליל בכנסת. לא כדי להכיר ולשנות, בעיקר כדי לדבר

מירי רוזובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רוזובסקי

הנכות הטכנולוגית הפרטית שלי היא בדיחה במשפחה. בדיחה רצינית ונוחה לילדות שלי שנוטות לחשוד בכל מבוגר (כלומר כל מי שפשע ועבר את גיל 16) שנכנס לפייסבוק, ובמיוחד אם מדובר במבוגרים שהם במקרה קרובי משפחה. להגנתי אומר שחושדים בכשרים. אומנם אחרי שאבא שלהן עשה להן לייק הן, מה שנקרא, מחקו אותו, אבל אני לא עשיתי כלום. בחיי! אלא שהאמת, כדרכה, הרבה יותר אפרורית מהסיפור שלה, כי הסיבה שבגללה לא עשיתי להן לייק לא קשורה למודעות שלי לגילי המופלג או לפחד מפני גורלו המר של אביהן. הסיבה הרבה יותר פרוזאית: לא מצאתי את מה שנקרא "הכפתור של הלייק", איפה מסתתר לעזאזל הלייק הזה ומה עושים איתו. כזאת אני. חיית רשתות חברתיות.

לשר מיכאל איתן, אין ככל הנראה בעיות שכאלה. לשר איתן יש כ-6,000 חברים וירטואלים ואתמול הוא ארגן במשכן הכנסת כנס ממשי, לא וירטואלי בעליל, והזמין אליו את כל החברים מהפייס. איתן ועוזריו לא ציפו שכולם יגיעו, אבל גם 66 המשתתפים שטרחו ועלו לירושלים באמצע יום שלישי, הפתיעו אותם, וחדר הישיבות הקטן שהוקצה לכנס הוחלף בחופזה באולם גדול יותר.

בפנים התכנס ערב רב של אנשים: נער בן 14 (שבא כדי לדבר על מצב תנועת בית"ר), בני זוג צעירים מיפו שבאו חמושים בתינוק (שרוצים לדבר על התנכלות מוסדית אליהם ולדיירי הרחוב שלהם), בני זוג מבוגרים מראשון לציון (שבאו כדי לשאול את השר כיצד לשכנע את הצעירים שטוב כאן), מפתח תוכנה צעיר מבני ברק (שמוכן לעזור להפוך את המרכזיות הטלפוניות של משרדי הממשלה למרכזיות אינטרנט), אדם מחולון (שמבקש להתלונן על כך שאשתו המורה לא קיבלה מחשב בפרויקט "מחשב לכל מורה"), ואיש מצור הדסה (שפיתח מעין שעון המכונה על ידו "הדמוקרטור", שתכליתו להיות מכונת אמת ניידת שתבהיר אם איש הציבור תם וישר).

המטרה הרשמית של הכנס הייתה היכרות של השר איתן עם חבריו, אבל גם איתן הבין, כך נדמה, שסיבה זו נשמעת קצת כמו תירוץ צ'טי שחוק, ולכן נוספה עוד סיבה למפגש: חיפוש דרכים לקידום נושאים חשובים ברשת, שנאמר: אם לא נצליח להוסיף עוד כמה קולות לפריימריז אולי נכונן את המהפכה הבאה במזרח התיכון.

בעולמנו ובחיינו המהפכות הגדולות וההיכרויות החשובות פשוט מתרחשות, בדרך כלל אדם אומר משהו לאדם אחר. מבט מצית מבט, מחשבה נושקת לרעיון. ההתלהבות. ההתאהבות. הכוח לרצות, הם קסם שמתרחש בתוך מציאות, אבל דומה שהשר איתן לא בנוי לקסמים ספונטניים שכאלה, שכן כמו דייטר מנוסה ושחוק הוא הכין רשימת נושאים, מלווה במצגת, והציג את משנתו בכל אחד מהנושאים (החשובים, מה יש לאמר).

הוא דיבר על סוגיית הממשל הפתוח, על הפער הדיגיטלי בחינוך, על המאגר הביומטרי, על חוקה, איכות שלטון ודמוקרטיה, ועל התהליך המדיני, אבל רק כשהגיע לנושא האחרון עלה קולו בהתלהבות כנה ואמיתית. "כן, זה לא סוד שאני רוצה להיבחר שוב", אמר איתן בעיניים נוצצות, "וכן, זה לא סוד שאצטרך עזרה בפריימריז. אמנם", הוא המשיך, "לא כולם כאן חברי ליכוד, אבל עם שיטת הבחירות החדשה יש לנו סיכוי".

לרגע חשבתי שהנה, יקרה הנס. משהו יחבור למשהו, מישהו ייגאל, אבל מיד אחר כך השר, שהרגיש את חוסר הנחת מאורחיו, הודיע שכעת יוכל כל אחד ואחד מהם להגיב, להגיד, לדבר ולהגג. וכך אכן קרה, כולם, או לפחות רובם, טרחו והגיעו לשם לא כדי להכיר ולא כדי לשנות, אלא פשוט כדי לדבר.

כולם התנהגו למופת: האנשים המבוגרים, כמו גם התינוק, מלבד חבורה של צעירי ליכוד חובשי כיפות מעט רעשנית שעודדה את אחד מחבריה, כולם הצביעו בסבלנות, חיכו לרשות הדיבור כתלמידי אולפנא ממושמעים, וניסו לא להאריך בדברים. גם השר עצמו היה קשוב ואמפתי, גם אם דידקטי ונוקדן לפעמים. האווירה דמתה למועצת תלמידים עירונית. היה בה משהו חיובי, אין לכחד, כמה מהאנשים אפילו אמרו דברי טעם (למרות שהממוקדים יותר היו, כצפוי, היזמים העסקיים, והנחושים יותר היו אלו שביקשו לפתור בעיה פרטית), אבל בסך הכל היתה אווירה של כוונה טובה. של התאגדות נחמודת.

כמעט חשבתי שאלך הביתה ואעשה לייק למיקי איתן, ואז נזכרתי: ראשית, הוא השר המופקד על-שיפור-השירות-הממשלתי-לציבור. ואין שום קשר בין תחום תפקידו הציבורי לכנס החביב הזה. ושנית, אני עדיין לא יודעת איפה לוחצים על הלייק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ