תושבי יהוד טוענים: העירייה מאלצת אותנו לשלם על מחיקת כתובות גרפיטי גזעניות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

לפני כחודשיים, קצת אחרי חצות, חזרו ד' ובני משפחתה מאירוע משפחתי לביתם ביהוד. על קיר הבית והחומה הסמוכה אליו מצאו שלל כתובות עם המלים "כהנא חי" ו"כהנא צדק". ד' התקשרה למוקד העירוני להתלונן. כעבור כמה ימים דאגה העירייה למחוק את הכתובות מבניין ציבור סמוך ובאותה הזדמנות גם מהקיר וחומת הבית הפרטי של ד'.

המקרה הזה הוא רק אחד מרבים. לעתים קרובות, מתברר, פושטים אלמונים על רחובות יהוד בשעות הלילה ומרססים כתובות המהללות את הרב כהנא. תושבי יהוד מכירים היטב את התופעה. "בהרבה מקומות ראיתי את זה", מעידה ד', שביקשה לא לפרסם את שמה. "ראיתי שריססו על גדר, על בד יוטה שתחם שטח בית כנסת. זה לא רק אצלי. זו איזושהי תופעה מוזרה ביהוד".

גם בעיריית יהוד מודעים לבעיה אבל מתקשים להתמודד אתה. העירייה קיבלה בשנים האחרונות עשרות תלונות תושבים שהכתובות רוססו על בתיהם או בסמוך להם. באחד המקרים אף הגישה העירייה תלונה למשטרה, אבל החוקרים לא הצליחו להתחקות אחר מרססי הכתובות. במקרים אחרים הסתפקה העירייה במחיקת הכתובות ונמנעה מהגשת תלונה.

לרוב מתגלות הכתובות על מבניים ציבוריים. במקרים האלה צובעת העירייה את המבנים על חשבונה. אבל אם מדובר בבית פרטי, העירייה מחייבת את בעל הבית למחוק את הכתובת בעצמו. לחלופין, מציעה העירייה לבעל הנכס לשלם לה את עלות מחיקת הכתובת על ידי אנשיה. בעירייה מסבירים שהחוק אוסר להשקיע כסף ציבורי בנכס בבעלות פרטית.

ראש עיריית יהוד-מונוסון, יוסי בן דוד, אומר שהכתובות צצות בעיר שבע-שמונה פעמים בשנה. לדבריו, העירייה משקיעה מאות אלפי שקלים בשנה במחיקתן. "בכל פעם שהכתובות מופיעות, אנחנו מיד צובעים את הקירות מחדש. אנחנו רוצים לשמור על חזות וצביון העיר. יש לנו עיר מעורבת, גם מרכז, גם שמאל, גם ימין, גם חילונים וגם דתיים. אנחנו לא רוצים להיכנס לוויכוח הפוליטי הזה", הוא מסביר.

בן דוד מקווה שהבעיה תיפתר בקרוב. העירייה מתכננת להציב השנה 150 מצלמות אבטחה בעיר במסגרת פרויקט "עיר ללא אלימות". לצורך זה עומד לרשות העירייה תקציב של 2.5 מיליוני שקלים. כמו בערים אחרות בארץ, המצלמות ישדרו למרכז בקרה ומפעיליו ידווחו על כל פעילות חריגה. נוכחות המצלמות, מאמין בן דוד, תרתיע את המרססים, תסייע לשמור על ניקיון הקירות ביהוד ותחסוך מאות אלפי שקלים בשנה לקופה הציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ