למרות האזהרה מפני התרופות, הלקוחות נאמנים לרוקח הוותיק

בביקורת פתע מצא משרד הבריאות כשלים חמורים בהכנת התכשירים בבית מרקחת "נצח ישראל" בתל אביב

דן אבן
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
אילן ליאור

לאחר עשרות שנים של פעילות בלב תל אביב, לשכת הבריאות המחוזית בתל אביב הוציאה השבוע אזהרה לציבור שלא לרכוש תרופות שהוכנו בבית המרקחת "נצח ישראל", המבצע הכנות רוקחיות של תרופות ללקוחות ברחבי הארץ. משרד הבריאות אף הודיע שהוא שוקל להוציא צו סגירה למוסד השכונתי הוותיק.

אל בית המרקחת באו אתמול לקוחות רבים לחזק את ידיו של הבעלים, מוריס אבוהי. "לא האמנתי כששמעתי", אמרה אחת מהם. לקוחות אחרים באו, חיבקו את הרוקח הוותיק, הביאו לו מתנות, עוגות וניסו לעודד את רוחו. אחרים שלחו פקסים או צלצלו להביע תמיכה. על שולחן בית המרקחת הונחו כמה דפים ועליהם טוקבקים אוהדים, שפורסמו בתגובה לאחת הידיעות באינטרנט. אבוהי עצמו אמר כי הוא מעדיף לא להתייחס בשלב זה להודעת משרד הבריאות.

בביקורת פתע שערכו לפני שבועיים פקחי לשכת הבריאות המחוזית בבית המרקחת, כחלק מסדרה שגרתית של ביקורות פתע, אותרו מחדלים בפעילות בית המרקחת, כפי שמפרטים במשרד הרוקחת הראשית בלשכת הבריאות במחוז תל אביב.

בביקורת הפתע אותרו כשלים חמורים הקשורים בהכנות כלל המוצרים הנרקחים במקום, לרבות תרופות ותכשירים ובהם סירופים, קרמים ומשחות.

לפי דו"ח שהוכן בלשכת הבריאות של מחוז תל אביב, התברר בביקורת כי אין בבית המרקחת תיעוד לכלל הרקיחות המבוצעות במקום, לרבות שמות המטופלים שקיבלו רקיחות, ותיעוד מרשמים רפואיים ששימשו להכנת הרקיחות; אין פירוט של חומרי הגלם ששימשו להכנת הרקיחות, וכן עולה החשד כי חלק מחומרי הגלם נרכשו לכאורה ממקורות שאינם מבוקרים על ידי משרד הבריאות, וקיימת אפשרות לבעיות ביציבות החומרים.

כן אותרו בביקורת תאריכי תפוגה על ההכנות הרוקחיות שנקבעו באופן שרירותי מבלי להסתמך על הכללים המקצועיים המקובלים, באופן שהעלה חשש כי התרופות כבר אינן פעילות ואף עלולות להכיל חומרי פירוק "שעלולים להשפיע על המטופלים באופן לא רצוי", כדברי בכיר במשרד הבריאות.

במשרד הבריאות אסרו על בית המרקחת להמשיך ולבצע הכנות רוקחיות והתירו רק מכירה של תרופות ותכשירים מוגמרים. כמו כן הופצה הודעה לציבור הקוראת למי שרכש החל מ-1 בינואר 2011 תרופה או תכשיר שהוכנו בבית המרקחת, שלא להשתמש בהם עקב חשד בדבר איכות המוצרים שהוכנו במקום. ההודעה קוראת לציבור הצרכנים לשלוח את התרופות והתכשירים שנרכשו בבית המרקחת למשרדי הרוקחים המחוזיים בלשכות הבריאות ברחבי הארץ, משם ייאספו ויושמדו באופן מרוכז. בנוסף דרש משרד הבריאות להחליף את ההנהלה המקצועית של בית המרקחת ולהביאה לאישור המשרד עד 15 ביוני, או שיוציא המשרד צו סגירה לבית המרקחת.

בלשכת הבריאות המחוזית בתל אביב מבהירים כי החקירה בבית המרקחת טרם הסתיימה ונעשית בסיוע יחידות מטה נוספות במשרד הבריאות.

לדברי בכיר במשרד, "ביקורות הפתע נערכות כחלק מתוכנית עבודה מסודרת ואולם הממצאים הנוכחיים יוצאי דופן, בעיקר כשמדובר בבית מרקחת שנעשות בו הכנות רוקחיות בהיקף גדול מאוד, השולח את המוצרים שנרקחים בו לאנשים ברחבי הארץ".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ