עמותת ידיד המסייעת לנזקקים בפריפריה סוגרת חמישה סניפים

העמותה, המעניקה 13 שנים ייעוץ משפטי ללא תשלום בפריפריה, סובלת מקשיים כלכליים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

עמותת ידיד, עמותה ותיקה המסייעת לאוכלוסיות חלשות בפריפריה, הודיעה אתמול כי לנוכח מצוקה כלכלית תיאלץ לסגור בסוף החודש חמישה מרכזי סיוע - דימונה, שדרות, אשקלון, חיפה וקרית שמונה. המרכזים האלה סייעו ליותר מ-8,000 בני אדם ב-2010.

העמותה, הפועלת ב-21 מרכזים ברחבי הארץ, מעניקה זה 13 שנה סיוע משפטי ללא תשלום לעשרות אלפי משפחות, בעיקר בפריפריה, בתחומי דיור, עבודה, בריאות, חינוך, ביטוח לאומי וייצוג משפטי בהליכי הוצאה לפועל ובבתי המשפט. הסיוע מוענק באמצעות עובדים מיומנים ומאות מתנדבים, חלקם פונים לשעבר וחלקם מתנדבים מקצועיים בעריכת דין, עבודה סוציאלית וראיית חשבון.

"לצערנו, צעד זה יוביל גם הוא לפגיעה בתושבי הפריפריה שנפגעים שוב ושוב", אומרת שרי ריבקין, מנכ"ל ידיד, "לא רק שהצמיחה הכלכלית לא מגיעה אליהם, עכשיו גם היכולת שלנו לסייע הולכת ומצטמצמת ויכולתם לפרוץ את מעגל העוני הולכת וקטנה".

תקציבה של העמותה, שסיפקה בשנת 2010 סיוע לכ-30 אלף משפחות, הוא השנה שמונה מיליון שקל. עלות ממוצעת להפעלת מרכז סיוע היא כ-200 אלף שקל. השנה היה תקציב התמיכות שקיבלה העמותה ממשרד הקליטה ומשרד התמ"ת 361 אלף שקל, לעומת 523 אלף שקל ב-2010 ו-250 אלף שקל ב-2009. בשנה שעברה קיבלה העמותה סיוע נוסף של מיליון שקל מהקרן להצלת ארגונים שיזם משרד הרווחה. סך כל הכנסות העמותה הסתכמו ב-2010 ב-2.63 מיליון דולר ואילו ב-2011 צנחו ל-2.21 מיליון דולר.

לא רק ידיד נקלעה למשבר. השבוע פורסם ב"הארץ" כי מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית נאלצים לצמצם פעילותם בשל קושי כלכלי הנובע מתקציב ממשלתי שלא התעדכן זה עשור ומירידה בתרומות.

בשלוש השנים האחרונות נלחמה עמותת "ידיד" על הפעלת מרכזי הסיוע אך באחרונה קיבלו תשובות שליליות מכמה תורמים גדולים. לצד קיצוץ התקציבים הממשלתיים הוחלט על קיצוץ שכר העובדים הבכירים ותגבור מערך גיוס הכספים בישראל ובחו"ל.

"הממשלה והמגזר העסקי חייבים להבין שלא מדובר בפילנתרופיה, מדובר בהשקעה עמוקה ואמיתית בחברה הישראלית באמצעות צמצום פערים", אמר רן מלמד, סמנכ"ל ידיד, "אדם שיידרש לשלם 30-50 שקלים כדי לנסוע ממקום מגוריו לעיר אחרת לקבל סיוע משפטי יחשוב פעמיים אם לנסוע ולוותר על אוכל ותרופות או לוותר על ההזדמנות לעתיד טוב יותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ