רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

סגירת מוסדות התרבות בקרית שמונה היא אחת החרפות הברורות שמתרחשות בישראל. לאחר שנים של קטיושות, שלוו בנתזי תקציבים וסימפטיה, הזמנים השקטים מתגלים כלא קלים בהרבה.

מבחינת תרבות, אפשר להשוות איבוד ספרייה בפריפריה לפינוי התנחלות גדולה. אבל כאן לא תהיה פעולת תג מחיר. איש לא יצית מאזדות של פקידים חפים מפשע ממשרד האוצר.

בעידן שבו כל גוף נמדד כעסק כלכלי, ספרייה בצפון זה לא ביזנס. אבל גם חיל האוויר לא מניב הכנסות, ובכל זאת איש לא מציע שהמטוס החמקן יגרור בעת התקפה שלט פרסום לשלגון חדש, כדי להחזיר את ההשקעה, או שתחום ניווט מטוסי הקרב יופרט. מצד אחד טוענים לפריחה כלכלית שלא היתה כמוה בישראל, ובו בזמן מסבירים שאין את הגרושים לתרבות לקרית שמונה.

הצדיקות בסדום שנרתמו למחות היו הספרניות מכל הארץ, שהכריזו אתמול על שביתת הזדהות מ-12 עד אחת בצהריים. לספריית בית אריאלה בתל אביב, שבה אני מנוי, הגעתי חמש דקות לפני פרוץ השביתה, כך שהפקדתי את הספרים הישנים, אבל נתקעתי שעה עד שאוכל לשאול את החדשים. את היקף הקנס על איחור בהשבת תרגום ישן של בלזק שלא הצלחתי לסיים אגלה רק בסוף שביתת הבזק.

"קשה להבין איך לא כל המדינה מתקוממת כשסוגרים לקרית שמונה את הספריות", אמרה ספרנית ללקוחה. הקוראים מלמלו "צודקות". לספרניות יש דימוי של נשים חסרות לב, עם איזו אדיבות מהולה בחמיצות נעימה, כאילו רק סדר הספרים מעניין אותן, אבל הנה: היום ברור למי יש לב.

"יפה מאוד", מחמיא גבר משופם. ומספר שאביה של אמו היה בזמנו ספרן בספרייה שננעלת בקרית שמונה.

יש לי שעה לשרוף. אני נשפך לתוך מכון גנזים, שעבר רק עכשיו מבית הסופר לבית אריאלה. עוד שבוע הפתיחה הרשמית והמקום לא ממש מאורגן. העובדות החביבות לא יודעות על השביתה שמתרחשת חמישה מטרים משם. כדי להעביר את הזמן, אני מזמין כמה מכתבים של דן עומר.

אני מתיישב ליד גמלאי שקורא ספר בסיוע זכוכית מגדלת. "זה הספר הכי יפה שנכתב בעולם, ?החטא ועונשו'", הוא מבשר לי. "סליחה, אפשר שקט", זועם בחור כעסן. אבל לגמלאי לא אכפת. "אתה יודע מה הבעיה? שהספרים הכי טובים זה קרימינולוגיה, אבל אף אחד לא כותב ויקטימולוגיה", הוא אומר, מתכוון כנראה לכך שהקורבנות פחות מרתקים מהרוצחים.

מול הדלפק חיילות מהקריה שתכננו לקחת ספרים, מאוכזבות. "איזו באסה. באחת אנחנו צריכות לחזור לבסיס", הן אומרות. "יש סיבה שסוגרים את הספרייה בקרית שמונה, כולם בפייסבוק אז סוגרים", אומרת בתקיפות אשה דתייה שחובקת בתאווה רומנים רומנטיים.

בספריית הילדים אני מחפש לשווא את הספר "צ'ונדולינו", שקראתי כילד בספרייה בבאר שבע, שגיבורו נער שהפך לנמלה כי היה אכזרי לסביבתו. אני נזכר בספריית הילדות שלי בבאר שבע ומקווה שתינצל מהנס הכלכלי שאנחנו עוברים.

השביתה מסתיימת. אני משלם 34.50 בגלל בלזק ולוקח את הספרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ