ניר חסון
ניר חסון

אחרי שנים של הזנחה החלו עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים והמשרד להגנת הסביבה, בניקוי בריכת חזקיהו שבעיר העתיקה. אבל בעיר העתיקה כמו בעיר העתיקה, גם מבצע ניקיון עלול להוביל למשבר דיפלומטי עם מצרים וירדן ולעימות עם הוואקף והכנסייה הקופטית.

בריכת חזקיהו, הידועה גם כבריכת המגדלים, היא בריכה ענקית שמשתרעת על פני שטח של למעלה משלושה דונם, ולמרות זאת היא מוסתרת לחלוטין בין החנויות והבתים של הרובע הנוצרי. אלפי התיירים שחולפים מדי יום בשער יפו ובשוק המזכרות הסמוך לא מודעים כלל לקיומה של הבריכה ההיסטורית. הבריכה היתה בעלת תפקיד מרכזי באספקת המים לירושלים מימי בית שני עד למאה ה-19.

בעשרות השנים האחרונות הפכה הבריכה למזבלה לא רשמית של הרובע, ובמקום הצטברו טונות רבות של אשפה. בין ערימות האשפה ממשיכים להצטבר מים בחודשי החורף. נוסף על כך, חלק מדיירי הרובע הנוצרי גם מנצלים את מערכות המים הקדומות כמערכות ביוב מאולתרות, כך שדרך הנקבות העתיקות זורמים לבריכה גם מי ביוב. כל זה הפך את הבריכה למפגע תברואתי של ממש בלב אזור מיושב בצפיפות.

שלושה גופים לפחות טוענים לבעלות על בריכת חזקיהו - הוואקף המוסלמי, הכנסייה הקופטית והכנסייה היוונית אורתודוקסית. בחודשים האחרונים ניהלה העירייה דין ודברים עם הגופים הללו כדי לאלץ אותם לנקות את הבריכה. לטענת גורמים המעורים בנושא, הוואקף הסכים לבסוף לנקות את הבריכה, אך משלא נעשה דבר, החליטה העירייה לבצע את העבודות בעצמה. לטענת הוואקף הוא רצה לנקות את הבריכה, אך המשטרה מנעה זאת מחשש לעימות עם הקופטים.

כדי להיכנס לבריכה הגיעה העירייה לסיכום עם בעל אחת מחנויות המזכרות ברחוב הנוצרים. הקיר האחורי בחנות נהרס כדי לאפשר לטרקטורים קטנים להיכנס פנימה, והפועלים החלו לערום את האשפה. עוד ייעשו במקום עבודות ניקוז ואינסטלציה כדי למנוע את המשך הצטברות הביוב בבריכה.

העירייה הודיעה כי בכוונתה לשלוח את החשבון תמורת הניקיון, שצפוי להגיע לשלושה מיליוני שקלים, לבעלי הבריכה. המהלך של העירייה מעורר זעם רב בוואקף ובכנסיות. גם השגרירות המצרית (שרואה עצמה פטרונית הכנסיה הקופטית) וממשלת ירדן (בשל קשריה עם הוואקף) הביעו התעניינות בפרויקט. גורמים המקורבים לנושא העריכו כי ממשלות שתי המדינות יפנו בקרוב באופן רשמי לישראל בדרישה להפסיק לאלתר את העבודות.

"אנחנו מנסים כבר שנים לשכנע את הגורמים המוסמכים בעירייה ובמשטרה שאנחנו ננקה את הבריכה", טוען עו"ד ג'מאל אבו טומעא, שמייצג את הוואקף, "לצערי לא נתנו לנו לבצע את העבודה. הופתענו שהם התחילו לנקות, זה מעשה חד צדדי והוואקף שוקל את צעדיו". גורמים בעירייה טוענים מנגד כי הוואקף והכנסיות עודכנו לגבי תחילת פרויקט הניקיון.

"אני חושב שהפרויקט הוא חיוני מבחינה תברואתית", אומר חבר מועצת העיר והאופוזיציה העירונית, מאיר מרגלית, "אבל שוב הוכח שהעירייה עושה מה שהיא יודעת ומשתמשת בכוח במקום לנהל דין ודברים כשווה בין שווים. זו עירייה ש-45 שנה לא השכילה ליצור קשרים עם הפלסטינים, היא מסכנה שלא נותר לה אלא להיעזר במשטרה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "אגף התברואה, בשיתוף הרשות לפיתוח ירושלים והמשרד לאיכות הסביבה, החלו השבוע במבצע מורכב לניקיון בריכת חזקיהו, שעלותו כ-3 מיליון שקלים. הבריכה סבלה שנים רבות מהזרמת ביוב וזריקת פסולת לתוכה, דבר שפגע בערכה ההיסטורי, באיכות הסביבה ובבריאות התושבים. פרויקט ניקיון הבריכה יחזיר את הבריכה לימי תפארתה. העירייה מנהלת קשר רציף עם המשטרה במגוון הנושאים הקשורים לעיר העתיקה. במקרה המדובר, העירייה והרל"י (הרשות לפיתוח ירושלים) פעלו מול כל הגורמים הרלוונטיים לעבודות הניקיון בהם יחידות העירייה הרלוונטיות, המשטרה וגורמים נוספים הקשורים לבריכה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ