עם הספר חוגג, ובקרית שמונה הספרייה סגורה

בדיוק ביום שבו נפתח שבוע הספר, נסגר המוסד החברתי-תרבותי המרכזי של העיר הצפונית שנקלע לחובות של תשעה מיליון שקלים ולא הפריש כספים לעובדיו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאה ארליך עמדה אתמול במרכז הספרייה העירונית בקרית שמונה כשדמעות חונקות את גרונה. סביבה התרוצצו עשרות תלמידים מבית הספר תל-חי שבעיר, אותו היא מנהלת 22 שנה, מתקשים להבין את עומק הכאב של האשה שמסמלת עבורם עוצמה.

אתמול, באותו היום שבו נפתח ברחבי ישראל שבוע הספר, נסגרה כצפוי הספרייה של קרית שמונה. "עבורי, כבת עולים שנולדה בעיר הזאת בשנות ה-50, לספרייה הזאת היה מקום מרכזי", הסבירה ארליך. "בזכות המקום הזה פיתחנו יחס ותרבות סביב הספר והספרייה, ובזכותה ראינו את החיים באופן אופטימי בתוך המציאות הקשה. איך נגדל בני אדם שיהיו אמפטיים לאחרים בלי לחוות ספר? יש כאן מעילה במילוי חובה בסיסית של המדינה לאזרחיה", טענה.

ארליך ותלמידיה באו לספרייה להזדהות עם ספרניה ולאחר מכן שבו ללימודים. ברגע זה הבינו עירית אדרי, מנהלת הספרייה, וחמשת עובדיה, כי האיום הפך למציאות והרגע שממנו חששו בשנה האחרונה הגיע. הם החלו לאסוף את ערימות הספרים שהותירו אחריהם התלמידים, ניקו וסידרו את המקום.

שלום דהן, בן 65, עובד במקום כבר 27 שנים ומשתכר 3,800 שקל ברוטו בחודש. הוא אחראי התחזוקה, החל מתיקון כיסא שבור ועד כריכת ספר ביד אוהבת. ברגע שאחרון התלמידים הצוהלים יצא מהספרייה, הליט את פניו בידיו והחל לבכות. "זו מכה נוראית בשבילי כעובד ובשביל האנשים שהיו באים הנה מדי יום. אני לא יודע איך אתאושש. הלב שלי לא יחזיק מעמד".

הוא מוציא את תלושי השכר הממחישים כי זה שנים לא הפריש המעביד עבורו כמתחייב הפרשות לפנסיה, הבראה ועוד. "הכי נורא שהכסף שאנחנו הפרשנו נעלם לתוך תהום ואיננו".

דור חסון, בן 24, תושב העיר, הקים עם חבריו בעקבות המשבר גוף בשם "צעירים למען עירנו". לדבריו, "סגירת ספרייה היא דבר שלא יכול לקרות במדינה מתוקנת. איפה היתה המדינה? הגירעון הזה נוצר במשך שנים והממסד עמד מנגד ושתק". חסון הוסיף כי דמויותיהם של אברהם לב הספרן הוותיק ושלום דהן הן חלק מנוף ילדותו. "כמי שגדל במציאות כלכלית לא פשוטה, עבורי הספרייה היתה מפלט. מה יעשו היום ילדים שגדלים כמו שגדלתי אני?".

ההחלטה הסופית על סגירת המתנ"ס בקרית שמונה והספרייה המשתייכת אליו ניתנה לפני כשבועיים בבית המשפט המחוזי בנצרת. בהחלטה ניתן צו פירוק, מונו כונס נכסים ומפרק קבוע לרשת המתנ"סים בעיר, ובכך למעשה נסתם הגולל על ניסיונות ההצלה של המוסד החברתי-תרבותי המרכזי בעיר.

"הארץ" עוקב בשנה האחרונה אחרי ניסיונות ההישרדות של המתנ"ס והמוסדות הכפופים לו, ובהם גם הספרייה העירונית. המשבר פרץ לפני כשנה, עם קריסת המתנ"ס שנקלע לחובות של כ-9 מיליון שקל.

בזמנו נמנעה סגירת הספרייה למשך שנה, בעקבות תרומה כספית של בנק הפועלים - כ-400 אלף שקלים. אולם שאר זרועות המתנ"ס לא זכו לסיוע כספי דומה ובפברואר האחרון נאלץ המפרק הזמני, עו"ד אהוד רז, להודיע על סגירת המתנ"ס, צעד שהתקבל על ידי בית המשפט המחוזי בנצרת.

מתברר כי כשבע שנים לא הופרשו לעובדי המתנ"ס כספים עבור פנסיה והפרשות נוספות, בניגוד לחוק. המתנ"ס הפעיל חוגים, מעון ילדים, היכל תרבות עירוני, מועדון לעיוור ועוד.

בית המשפט עוד נתן סיכוי לניסיונות ההצלה ונעתר לבקשות המפרק והעירייה לעצור את הליך הפירוק של המתנ"ס ואת מכירת הציוד, אולם כשפגה הארכת 45 הימים שהעניק, הבין בית המשפט כי לא נעשה דבר ונאלץ להורות על סגירת המתנ"ס. אף גוף, כולל העירייה, לא התנגד ולא העלה פתרון. בעוד שבועיים ייסגר סופית גם היכל התרבות בעיר.

בעיריית קרית שמונה הודיעו אתמול כי ביום שישי יתכנס מטה המאבק המורחב שהוקם במטרה לפעול לפתיחה מחודשת של הספרייה, היכל התרבות והמתנ"ס. בראשו יעמוד ראש העיר ניסים מלכה.

עוד לפני כינוס הפורום קיבלו ראש העיר וועד ההורים המרכזי החלטה לפיה מערכת החינוך העירונית תושבת ביום ראשון הקרוב. "מי שסוגר את הספרייה רוצה למעשה לסגור את העיר. כנראה שמה שקורה בקרית שמונה לא מעניין את הממשלה ולא מעניין אף אחד בירושלים. מהיום נשנה את אופן המאבק שלנו כך שנדאג להכאיב לכל מי שמכאיב לנו ולילדינו", אמר ראש העיר.

בתוך כך ספרנים רבים שבתו אתמול למשך שעה אחת שביתת הזדהות עם חבריהם למקצוע. לדברי ד"ר שחף הגפני, יו"ר ארגון הספרנים בישראל, בשביתה השתתפו כ-20 ספריות במכללות ברחבי הארץ, וכן ספריית בית אריאלה בת"א ועוד ספריות ביישובים נוספים.

ממשרד החינוך נמסר, כי האחריות על הספריות הציבוריות (עירוניות) נמצאת בידי משרד התרבות. עם זאת, בשל החשיבות הרבה שמייחס המשרד לפעילות המתנ"ס התגייס כדי לשריין תקציב מיוחד שיסייע להמשך פעילותו. מאחר שהתקציב מחויב העברה באמצעות משרד הפנים, פועל המשרד כדי להסדיר את הנושא. ממשרד הפנים נמסר כי המתנ"סים אינם נמצאים באחריותו אלא באחריות משרד החינוך. כל התקציבים שעל המשרד היה להעביר לעירייה הועברו כדין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ