אסף שטול-טראורינג

עיריית רמלה ניתקה שלשום את בית הספר היסודי אלעומריה בעיר, בעקבות התכתבות חריפה בין ראש העירייה יואל לביא לבין מנהל בית הספר עימאד אזברגה שהתלונן על כך שחובות בית הספר מקוזזים מהתקציבים שהעירייה אמורה להעביר אליו. לביא איים על אזברגה כי אם יפנה אליו פעם נוספת בדוא"ל, הוא ינתק את בית ספרו מהרשת העירונית. ימים ספורים לאחר מכן, הוא מימש את איומו.

בהתכתבות שניהלו לפני עשרה ימים, דרש המנהל מראש העירייה להפסיק את קיזוז חובות בית הספר מהתקציבים שהעירייה אמורה להעביר למוסד החינוכי. לטענת בית הספר, החובות נובעים מכך שהורים לא משלמים תשלומי חובה, אולם מי שסובל מכך אלו התלמידים. "מעניין, כבודו, למה לא התערב במכתבים ששלחתי ליועץ המשפטי (של עיריית רמלה - אש"ט) שיעביר חוות דעת מקצועית לגבי קיזוז חובות? מה עם חובתך לשמור על קיום החוק והנוהל התקין כראש רשות או שאתה מחליט גם להתעלם מנושא זה?", כתב אזברגה. בתגובה כתב לביא: "אל תחנך אותי! אינך מקיים אחר הוראות העירייה, ואני מטפל ראשית בכך! ומי שלא יקיים אחר הוראות העירייה, שהינם בסמכותה החד משמעית, שלא ידבר עמי, יתכתב עמי! מייל נוסף אלי ממך ואני מורה על ניתוקך מהרשת העירונית!".

ביום שלישי בבוקר ניתקה העירייה את המחשבים המשמשים את תלמידי בית הספר אלעומריה בלימודיהם, זאת, לטענת בית הספר, ללא כל התראה מוקדמת. אתמול נותקו מהאינטרנט גם מחשבי הצוות המינהלי.

עו"ד ראמי ג'ובראן מארגון עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי, פנה בשם בית הספר לעיריית רמלה בטענה שהיא מפרה בפעולה זאת את החוק. לדבריו, החיבור לאינטרנט משולם דרך קבע והוא מעולם לא הוזכר קודם לכן על ידי העירייה בהקשר של חובות בית הספר. ג'ובראן הוסיף כי מנהל בית ספר לא שלח מייל נוסף ללביא אך אנשים אחרים בהנהלה המשיכו לשלוח הודעות לעירייה במסגרת עבודתם השוטפת.

במכתבו לראש העירייה יואל לביא כתב ג'ובראן: "בבית הספר לומדים כיום 600 תלמידים בגילאי חינוך יסודי. כל התלמידים, יחד עם הצוות הפדגוגי והמנהלי, עושים שימוש יומי באינטרנט באמצעות 120 מחשבים, לצורכי הוראה ולמידה. משאב זה הוא חלק בלתי נפרד ממערך החינוך והפעילות הארגונית בבית הספר, שבלעדיו תוכניות חינוכיות רבות מושבתות".

לדברי ג'ובראן, "בתי הספר ברמלה אינם מקבלים את כל התשלומים שההורים נדרשים להעביר להם לפי חוזר המנכ"ל. מה שקורה זה שלפעמים מסיבה זו בתי הספר נמצאים בחובות מול העירייה, אז העירייה מקזזת תקציבים שהיא מקבלת מהמדינה ושהיא אמורה להעביר לבתי הספר. אין כל הוראה חוקית שמצדיקה את העירייה לעשות את קיזוז החובות ובכך להעניש את התלמידים". לטענת גורמים בבית הספר אלעומריה, הורים אינם משלמים כ-40 עד 50 אלף שקל מתשלומי החוב, ובתגובה העירייה מקזזת סכום זה מתקציבים למימון חשמל ומים בבית הספר.

מעיריית רמלה נמסר כי היא "דוחה את טענות המנהל מכל וכל. הניתוק הזמני נועד לשגר מסר ברור והצבת גבולות. האינטרנט יחובר לשם שימוש ראוי של תלמידי ביה"ס ומוריו ואין בכוונת העירייה להותירו מנותק". עוד נמסר כי "בבדיקה שערכה העירייה, נמצא כי ההתנהלות הכספית של ביה"ס לוקה בחסר, שלא לומר שערורייתית". בעירייה ביקשו להדגיש כי היא "מעבירה תקציבי משרד החינוך לכלל בתי הספר במלואם ובהתאם לכללי המינהל התקין ובנוסף מעבירה לכלל בתי הספר תקציבים ממקורותיה העצמאיים".

בתגובה לטענות העירייה, מסר עבד אל-קרים אזברגה, פרקליטו של מנהל בית הספר כי "הטענות האלה כולן שקריות. ראש העיר והאחראים מתנכלים למנהל משום שהוא מבקש את זכויתיהם של תלמידי בית הספר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ