ארגוני גאווה פלסטיניים נגד כנס בינ"ל בישראל

"הכנס הוא תמיכה בצד המדכא"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ארגוני גאווה פלסטיניים כמעט הביאו לביטול כנס גדול של ארגון הנוער הגאה הבינלאומי "איגליו", המיועד להתקיים בישראל בסוף השנה. את המאבק הובילו בשבועות האחרונים שלושה ארגונים פלסטיניים הפועלים למען זכויות הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. הם קראו לארגון הנוער הגאה הבינלאומי להחרים את ישראל, עד לסיום הכיבוש בשטחים.

הכנס הבינלאומי נקבע לדצמבר, וזכה לתמיכת משרדי החוץ והחינוך, ועיריית תל אביב. בחודשים האחרונים עמלו ב"איגי" - ארגון הנוער הגאה בישראל - על הפקתו. בכנס צפויים להשתתף כמאה צעירים, המובילים תנועות נוער גאות בכל רחבי העולם.

על קיום הכנס בישראל החליט הוועד המנהל של "איגליו" כבר לפני כמה חודשים. באחרונה החלו המתנגדים להפעיל על הארגון לחצים לבטל את הכנס, והארגון החליט, באופן חריג, לקיים הצבעה חוזרת. בהצבעה שהתקיימה השבוע, היה רוב לקיום הכנס בישראל, אך כמעט מחצית מן המשתתפים הצביעו נגד או נמנעו.

חנין מעיכי, פעילה בארגוני הגאווה הפלסטינים "אלקאווס" וב-"PQBDS", אומרת כי תמשיך לפעול לביטול הכנס, שקיומו, לדבריה, הוא "אמירה ברורה של לקיחת צד המדכא". מעיכי טוענת שהמאבק של הקהילה הגאה אינו יכול להיות מופרד ממאבקים אחרים לצדק חברתי, ובכללם סיום הכיבוש. היא מסבירה ש"איגיליו" הופכת למעשה להיות שותפה "בפעילויות המנסות להשתמש בזכויות הומואים באופן ציני כעלה תאנה להפרות מתמשכות וממוסדות של זכויות אדם, שמבצעת ממשלת ישראל ב-63 השנים האחרונות כלפי העם הפלסטיני".

"איגליו" מאגד כ-80 ארגוני נוער גאים בעולם. מטה הארגון יושב בבירת בלגיה, בריסל. מאז החל המאבק נגד קיום הכנס, נקט הוועד המנהל של "איגליו" קו זהיר, ופרסם הודעה מיוחדת באתר האינטרנט שלו: "אנו לוקחים את העניין ברצינות רבה ואנו דבקים במחויבות הבלתי מתפשרת של ?איגליו' לזכויות אדם".

עוד הודיע הוועד כי באוקטובר יתקיים בכנס הארגון באמסטרדם דיון בסכסוך הישראלי-פלסטיני. "הוועד המנהל ו'איגי' מסכימים שאסור להשתיק נושא זה, והעלאת הנושאים והעיסוק בהם ייעשו באמצעות היכולת שלנו לדון ולדבר עליהם, ולא על ידי חרם".

מנכ"ל "איגי", אבנר דפני, עדיין לא רגוע, "אנחנו בעצם ממתינים ש'איגליו' יוציאו הודעה רשמית שאכן זה מתקיים".

חבר מועצת העיר תל אביב ויועץ ראש העיר לענייני הקהילה הגאה, יניב ויצמן, מספר כי המאמצים למתג את תל אביב כיעד מועדף לקהילה הגאה, נתקלים באחרונה שוב ושוב בהתנגדות. "לצערי כל פעילות שאנחנו עושים לקידום תל אביב כיעד בינלאומי נתקלת בהתנגדות של אותם ארגוני שמאל רדיקליים. הטענה המרכזית שלהם היא שאנחנו מקדמים את תל אביב ובכך מקדמים את ישראל כמקום ליברלי ומתקדם בהיבט של זכויות אדם. זה כמובן חוטא למטרה שלהם - להציג את ישראל כמדינה שנכשלת בתחום זכויות אדם", הוא מסביר.

ויצמן מייחס חשיבות רבה לקיום כנס הנוער הגאה בישראל, "בעיני זה הישג אדיר להביא לפה את הכינוס הבינלאומי", הוא אומר. "ההתנגדות לכינוס היא דוגמה לפעילות של אותם ארגונים אנטי ישראלים, שהמאבק שלהם מתערבב בהישגים שאנחנו משיגים ועל כך צר לי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ