מת ד"ר יונה אליאן, הרופא שהשתתף בלכידת אדולף אייכמן

בשנות החמישים והשישים, ד"ר יונה אליאן הצטרף לשורת מבצעים של המוסד בחו"ל, בעודו ממשיך בעבודתו הרגילה כרופא מרדים

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ד"ר יונה אליאן, שעבד בשנות החמישים והשישים כרופא במבצעים חשאיים של המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים מת בדירתו בשכונת רמת אביב בצפון תל אביב. המבצע המפורסם ביותר שבו השתתף היה לכידת פושע המלחמה הנאצי אדולף אייכמן ב-1960. ד"ר אליאן בדק את אייכמן לאחר שנלכד והובא לדירת המסתור שאנשי המוסד הכינו לו בבואנוס איירס ואחר כך הזריק לו זריקת טשטוש שאפשרה לאנשי המוסד להעלותו לטיסת אל על לישראל.

ד"ר אליאן, בן 88 במותו, נמצא הבוקר (שישי) בידי בני משפחתו ללא רוח חיים וככל הנראה התאבד.

הוא נולד ברומניה ואחרי מלחמת העולם השנייה עלה לארץ ישראל. לאחר הקמת המדינה, הצטרף לצוות בית החולים תל השומר. הוא מילא שורה של תפקידים והיה לאחד הרופאים הבכירים במערך ההרדמה.

רפי איתן, שהיה איש יחידת המבצעים של השב"כ והמוסד ובשנות השישים עמד בראשה, גייס את ד"ר אליאן לעבודה במוסד. "הוא היה רופא מבריק", סיפר איתן ל"הארץ". "כשהצעתי לו לעבוד איתנו, הוא הסכים אף שהוא לא היה מעולם איש מוסד והמשיך לעבוד בעבודתו הרגילה בבית החולים. כל אימת שנזדקקנו לו הוא הצטרף למבצעים שלנו". המוסד, כמו צה"ל, מצרף למבצעים מיוחדים שלו בחו"ל רופא, וד"ר אליאן השתתף במבצעים רבים כאלה כרופא כללי.

איתן הדגיש כי ד"ר אליאן היה נאמן הן לשבועת הרופאים והן לשמירת הסודיות המתחייבת בעבודתו במוסד, ועל כן גזר על עצמו שתיקה ולא סיפר על הקשר שלו למוסד - גם לא לבני משפחתו הקרובים. רק לפני כמה שנים הוא חשף את סוד השתתפותו במבצע ללכידת אייכמן.

מבצע אחר שבו השתתף אך הסתיים בכישלון מביך היה המצבע ללכידתו של אלכסנדר (אבנר) ישראל, מהנדס בחיל האוויר בדרגת סרן, שהציע את שירותיו ומידע צבאי לשגרירות מצרים במערב אירופה, ב-1954. המידע על כך הגיע ליחידת המבצעים, שהיתה אז משותפת לשב"כ ולמוסד, שיצאו למבצע לכידתו. הקצין, שנע בין וינה לפאריס, אותר בסופו של דבר בפאריס ונחטף.

בראש החוליה המבצעית עמד אז רפי איתן. ישראל הוכנס לארגז וחוטפיו העבירו אותו למטוס דקוטה של חיל האוויר הישראלי שהגיע במיוחד למשימה זו. ד"ר אליאן הזריק לו זריקת הרדמה אך עקב שילוב של מינון גבוה והקור הרב ששרר במטוס בזמן הטיסה, הקצין מת. אנשי המוסד החליטו להטיל את גופתו לים התיכון.

בגמר המבצע לא מסר ראש המוסד איסר הראל את המידע למשפחתו של ישראל. "זה היה אחד המבצעים המביכים שלנו ויש להצטער על כך", אמר רפי איתן.

ד"ר אליאן המשיך להשתתף במבצעים נוספים של המוסד בצד רופאים נוספים שגוייסו למשימות עד לסוף שנות השישים, כל עוד איתן היה מעורב בהם. "הוא היה איש מבצעים מצוין", ציין איתן.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ