מחאת הקוטג': רשתות השיווק מדווחות על ירידה במכירות

לדברי אחד היצרנים, "יש ריכוזיות גדולה מדי בענף המזון". יותר מ-70 אלף כבר חתמו על העצומה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסערה סביב מחירי הקוטג' הגבוהים מסרבת לדעוך, ויוזם המאבק בפייסבוק, איציק אלרוב, מדווח שמדי שעה חותמים כ-1,500 בני אדם נוספים על העצומה שקוראת להחרים את המוצר. לדבריו, עד אתמול בערב חתמו על העצומה יותר מ-70 אלף איש.

בכירים ברשתות השיווק מדווחים כי בפועל כבר נרשמת ירידה במכירות הקוטג'. בכיר ברשת קמעונאית גדולה מעדכן כי בימים האחרונים חלה ירידה של 30% במכירות המוצר. בכיר מרשת אחרת סיפר שאתמול נרשמה ירידה של כ-20% במכירות.

לעומתם, רמי לוי דווקא דיווח על עלייה של 50% במכירות. הסיבה, לדבריו, היא המבצע שעליו הכריז עם פרוץ הסערה: גביע קוטג' בסניפיו יימכר ב-4.9 שקלים במקום ב-6.5 שקלים. המבצע היה אמור להסתיים עד יום ראשון הקרוב, אך לאור ההצלחה החליטה הרשת להמשיך בו עד ה-23 ביוני.

יצרניות החלב, ותנובה בראשן, אמנם לא יצאו לתקשורת בתגובה למחאת הקוטג', אך במשרדי החברות עמלו קשות בכדי להחליט מה לעשות - האם להגיב לציבור, לשמור על שתיקה ולחכות שיחלוף זעם, לצאת במבצע או בהצהרות על הוזלות מחיר או לעמוד איתן מאחורי ההחלטה להעלות מחירים.

"בתנובה יושבים על זה מהבוקר עד הלילה", אומר מקורב לחברה. "הם בלחץ מטורף והחלק שהכי קשה עבורם הוא שאומרים שהם מחויבים לאייפקס ולא לצרכן הישראלי - והם לא רוצים להיתפס ככה. לכן יש שם ישיבות רבות עם בכירי החברה ויועצים", אומר מקורב אחר.

"ברור שתנובה מתלבטים מה לעשות, כי זה המשבר הכי גדול שהיה להם בשנים האחרונות", אומר בכיר בענף, "אם הם יורידו מחיר זה פותח פתח לכל פעם שתהיה מחאה בפייסבוק".

הקוטג' עומד כיום במרכז המאבק, ותנובה היא החברה שהכי מזוהה איתו, אך הקוטג' הוא רק סימפטום לריכוזיות בשוק המזון. חמש חברות המזון הגדולות במשק מחזיקות ב-45% מהשוק (לפי נתוני חברת סטורנקסט). החמש - תנובה, שטראוס, אסם, החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל) ויוניליוור - העלו בחודשיים האחרונים את מחירי מוצריהן בין 3%-ל-10% בממוצע.

"קמתי היום בבוקר מרוח בקוטג'. לא ייתכן שהכנסת בוחנת כעת להכריז על השוק כקבוצת ריכוז. אני מוצא את עצמי עומד בפני חקירות ומתן תשובות", אמר אתמול מוזי ורטהיים, מבעלי קוקה קולה, השולטת במחלבות טרה. "לא ייתכן שיזם נכנס לתחום מסוים לפני זמן קצר (כניסתה של קרן אייפקס לתנובה) ועכשיו רוצים להכריז עליו כקבוצת ריכוז. לפי דעתי, כשהעניינים ייבדקו והאבק ישקע - לא יתברר הכצעקתה", אמר ורטהיים.

בשוק החלב פועלים שלושה שחקנים מרכזיים המחזיקים כ-90% ממנו - תנובה, טרה ושטראוס. כשנשאל ורטהיים האם מחיר הקוטג' אינו קשור לכך ששוק החלב אינו תחרותי מספיק הוא ציין ש"בענף החלב יש תחרות פרועה ומטורפת".

"הממונה על ההגבלים העסקיים קבע כבר לפני כמה שנים שיש ספקים דומיננטיים שמנצלים את כוחם והטיל עליהם הגבלות", אמר אתמול יצרן שסירב להיחשף. "אלה היו ימים חשוכים שבהם הספקים הגדולים שלטו במדפי הרשתות לחלוטין, אך גם כיום ברור שיש ריכוזיות גדולה מדי בענף המזון בכלל והחלב בפרט".

ביום ראשון תתכנס ועדת הכלכלה של הכנסת לדיון בבחינת החזרת מוצרי חלב יסודיים לפיקוח. ח"כ כרמל שאמה-הכהן, יוזם הדיון, אמר אתמול כי "הכנסת צריכה להיות קשובה וזמינה לציבור. אין סיבה כבדת משקל כנגד הוזלת מוצרי החלב הבסיסיים, לרבות הקוטג', באמצעות החזרתם לפיקוח".

שר האוצר יובל שטייניץ: אנו שוקלים בימים אלה להתיר ייבוא מקביל של מוצרי חלב וגבינות מחוץ לארץ, כי זו הדרך ליצור תחרות ולהוריד מחירים

שר האוצר טוען כי הסיבה לעליית מחירי הקוטג' היא הקרטל והמונופול הקיים בשוק החלב המקומי. חוק החלב, המונע ייבוא מקביל של מוצרי חלב שמקורם אינו ישראלי, מכביד גם הוא על התחרות בשוק. הפתרון הזמני: ייבוא מקביל של מוצרי חלב מחו"ל.

"אנחנו שוקלים בימים אלה להתיר ייבוא מקביל של מוצרי חלב וגבינות מחוץ לארץ, כי זו הדרך הבדוקה ליצור תחרות ולהוריד את מחירי החלב והקוטג' במדינת ישראל", אמר שלשום שטייניץ, והוסיף כי הוא אינו מתכוון להסיר את הפיקוח מעוד מוצרים.

כיום קיימים בפיקוח עשרה מוצרים. "אני לא מתכוון לאשר בתקופה הקרובה שום הוצאה מפיקוח על מוצרי חלב וגבינות, כל עוד קיים קרטל או מונופול המונע תחרות חופשית בשוק", אמר השר שטייניץ בביקור במרכז האוניברסיטאי אריאל.

שר התמ"ת שלום שמחון: אאשר פתיחת הייבוא כדי להביא להורדת מחירים. לא נאפשר השתוללות מחירים במוצרים חיוניים. מי שעומד לנגד עינינו הוא הצרכן

השר שמחון רמז אתמול כי האחריות לעליית מחירי הקוטג' נעוצה ברשתות השיווק ולא בקרב היצרנים. הוא נזהר מלהאשים גורם מסוים בעליית המחירים, אך אמר כי יש לבדוק את שאלת פערי התיווך. שמחון, איש תנועת המושבים, גונן על יצרני החלב אך הבהיר כי בכוונתו להיעתר להצעת שטייניץ ולהתיר ייבוא מקביל זמני של מוצרי חלב לישראל. "אענה לפניית שטייניץ ואאשר פתיחת הייבוא כדי להביא להורדת מחירים. לא נאפשר השתוללות מחירים במוצרים חיוניים", אמר שמחון.

לדבריו, ייבוא הוא כלי תחרותי ממדרגה ראשונה, ואם השוק אינו מתנהל באופן תחרותי דיו ואם המחירים רק עולים, יש לשקול צעדים רציניים כדי לעצור את השתוללות המחירים. "מי שעומד לנגד עינינו הוא קודם כל הצרכן", הוסיף שמחון, "הסרת הפיקוח נולדה בהנחה שהשוק החופשי והתחרות יעשו את שלהם לטובת הצרכן, אך אם המחירים עולים יש לשקול הן החזרת מוצרים לפיקוח והן פתיחת הייבוא".

ח"כ שלי יחימוביץ': פתרון הקסם של שר האוצר, לאפשר ייבוא מוצרי חלב מחוץ לארץ, הוא פתרון הרסני שיביא לסגירת מפעלים ולפיטורי עובדים

שלי יחימוביץ' טענה אתמול כי העלאת המיסוי העקיף היא הסיבה לעלייה החדה במחירים בתקופה האחרונה. יחימוביץ' דחתה בתוקף את הצעתו של שטייניץ לייבא מוצרי חלב מחו"ל כדי להיאבק בעליית המחירים. "פתרון הקסם של שר האוצר, לאפשר ייבוא מוצרי חלב, הוא פתרון הרסני ושליפה מהמותן, שיביא לסגירת מפעלים ולפיטורי עובדים שיועלו על המזבח האופנתי של סערת הקוטג'", אמרה אתמול יחימוביץ'. לדבריה, "מוטב לשר האוצר שיעשה בדיוק ההפך: עידוד של ייצוא הקוטג' הישראלי ומוצרים דומים לאירופה. צעד זה יעלה את היקף הייצור, יגביר צמיחה במשק, יוזיל עלויות לצרכן, יגדיל את הכנסות החקלאים ויוסיף עובדים לתעשיית ייצור מוצרי החלב בארץ, המעסיקה אלפי עובדים".

שרת החקלאות אורית נוקד: אני מתנגדת להוצאת מוצרי חלב נוספים מפיקוח. הסרת הפיקוח לא תרמה לתחרות, אלא רק הזיקה לצרכנים

שרת החקלאות ופיתוח הכפר אמרה אתמול כי "אני מתנגדת לכוונת האוצר להוציא מוצרי חלב נוספים מפיקוח". לדבריה, "המדיניות שלי בנושא עקבית וברורה. ישנם מוצרים בהם נדרש פיקוח של המדינה על התנהגות השוק. כולנו ראינו מה עלה בגורל מוצרי חלב שהוצאו מפיקוח. הסרת הפיקוח לא תרמה לתחרות, אלא רק הזיקה לצרכנים. אני לא מוכנה שזה יהיה גורלו של החלב ושל מוצרי חלב בסיסיים נוספים ולכן לא אאפשר הוצאת מוצרים מפיקוח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ