רופא של פעם

פרופ' ישראל הימן, רופאם של ילדי תל אביב, 1919-2011

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל הימן נולד בדטרויט ועלה בגיל 11 עם משפחתו לראשון לציון. הוא סיים את גימנסיה "הרצליה" ולמד רפואה באוניברסיטה האמריקאית בביירות. ב-1944 החל להתמחות ברפואת ילדים אצל ד"ר לודוויג פרדיננד מאייר, המנהל המיתולוגי של מחלקת הילדים של "הדסה" ברחוב בלפור בתל אביב. תוך כדי כך התנדב לשמש כרופא ילדים במעברות נתניה וגבעת אולגה, נאבק באמצעים פרימיטיביים בתחלואה הגואה. בתש"ח הוא ניהל את המחלקה הפנימית בבתי חולים שדה בכפר גלעדי, כפר ביל"ו וסרפנד (צריפין). מאשתו לאה ז"ל נולדו פרופ' שמואל הימן, מנהל המחלקה הפנימית ב"הדסה" הר הצופים ופרופ' אהוד הימן, דיקאן הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב. מאשתו השנייה חנה נולד לו אלי הימן, פסיכולוג קליני.

עם תום המלחמה הוא חזר ל"הדסה" תל אביב, שם ניהל את מחלקת ילדים ג' לצדם של מנהלי המחלקות האחרים, הפרופסורים נחום בוגנר ובן ציון ורבין, ועד פרישתו היה מנהל מרפאות החוץ של בית החולים. במקביל נהג לרדת לנגב, לטפל בילדי יישובי העולים. בהקשר ל"הדסה", זכורה הקללה של דן בן אמוץ מ"שלושה בסירה אחת": "שתיכנס מבלפור (הכניסה הראשית) ותצא ממזא"ה (שם שכן חדר המתים)". אך את פרופ' הימן, שניחן בחוש הומור, זה דווקא לא הצחיק: בימים בהם סולפה, פניצילין, סטרפטומיצין והחיסון המשולש רק החלו להיכנס לשימוש המוני, תינוקות רבים מדי מתו, ורבים אחרים סבלו מזיהומים חריפים, מחלות מעיים והתייבשויות. הוא טיפל בכל תינוק, אך פעל גם באופן מערכתי: הוא היה ממקימי התחנות לאם ולילד (טיפת חלב), הכשיר רופאים רבים ברפואה ציבורית, היה ממייסדי הקתדרה ללימודי המשך ברפואת ילדים באוניברסיטת תל אביב, רופא הילדים הראשי של עיריית תל אביב, ובעל קליניקת הילדים הגדולה בעיר.

השחקנית גילה אלמגור, שבבתה הגר טיפל, אומרת כי אנשים אובדי עצות נהרו אליו עם ילדיהם, גם אחרי פרישתו, ואת כולם קיבל במאור פנים ונסך בהם תקווה. בבני ברק הוא נודע כרופא "שמלאך יושב על כתפו". בנו, פרופ' שמואל הימן, מספר כי כשפיקד כקצין רפואה של פיקוד צפון על בית חולים שדה ברואנדה, ובתנאים של "רפואת אסון" התמודד עם אי-ודאויות רבות, חש שהוא הולך בעקבות אביו.

למרות צניעותו, פרופ' ישראל הימן זכה להוקרה רבה: יקיר תל אביב, יקיר חיפ"ק (החברה הישראלית לרפואת ילדים קלינית) וחיפ"א (החברה הישראלית לרפואת ילדים אמבולטורית), שהיה בין מייסדיהן, חתן פרס סאלד לרפואה, ועוד. תלמידו ד"ר שמעון ברק אומר, כי ייזכר כ"איש כריזמטי בעל ידע קליני עצום, חיוך שובה לב ועין אבחנתית מאין כמוה... קול בוטח שנסך בכולם ביטחון ורוגע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ