תושבי קטמון מוחים על החומה שבינם לשכונת מקור חיים

עוד גדר הפרדה בירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

זה כשנה מונעת חומת אבן גבוהה מילדי שכונת הקטמונים (גוננים) בירושלים להיכנס לגן משחקים ציבורי. מחר החומה תסולק - לפחות מטאפורית - בסרט שהכינו סטודנטים מבצלאל יחד עם הילדים.

תושבי הקטמונים מתלוננים זה שנים על מחסור בגני משחקים ועל הזנחה בגנים הקיימים. אחד הגנים, ששימש את ילדי השכונה, שוכן בינה לבין שכונת מקור חיים, שנחשבת מבוססת יותר. אלא שלפני כשנה נסגר לפתע הגן מכיוון הקטמונים באמצעות חומה גבוהה, ונותר פתוח רק למי שמגיע מכיוון מקור חיים.

החומה הוקמה במסגרת הסדר פשרה בין שכנים ממקור חיים לבין הקבלן שבנה בית מגורים סמוך, מבלי שתושבי הקטמונים היו מעורבים בכך. לטענת התושבים, מטרת החומה ברורה - למנוע מילדי השכונה, שנחשבת לענייה ונחשלת יותר, מלשחק עם ילדי מקור חיים.

"שום דיון לא נערך עם התושבים או עם מינהל השכונה על החומה הזו. זה יזם שהחליט לגדר גן ציבורי לטובת הבניין הפרטי שלו. זו הפקרות של הענקת שטחים ציבוריים ליזם נדל"ן ואנחנו מצפים שהעירייה תפעל נגד הפליה הזו", אומר יוסי סעידוב, פעיל חברתי בשכונה וממייסדי ועד פארק המסילה - ועד שמוביל את המאבק נגד החומה יחד עם המאבק להקמת פארק לאורך מסילת הרכבת הישנה.

"זה היה הגן שמתחת לבית שלנו", אומרת מוריה היימן, תושבת השכונה, "יום אחד בנו את הגדר ואני לא יכולה לשלוח את הילדים לשם לבד. אני רואה את הגן מהחלון אבל אי אפשר להגיע אליו". לדבריה, לפני כמה חודשים נעקרו כל מתקני השעשועים בגן משחקים אחר, לאחר שהתושבים התלוננו על שאחד מהם שבור. בעירייה הסבירו שהם לא עומדים בתקני הבטיחות.

בשנים האחרונות פועלים בשכונה סטודנטים מבצלאל, במסגרת קורס "אמנות, אקטיביזם ומרחב ציבורי", שמעבירים איתן שוקר, לאה מאוס ודייגו רוטמן. "רצינו ליצור קורס שהוא פחות אמנות בתוך עצמה, ויותר אמנות שמנסה להשפיע ולהיות שותפה בשינוי חברתי", אומר שוקר.

מאז שנכנסו הסטודנטים לשכונה, הם היו מעורבים במאבק נגד סלילת כביש רב-מסלולי במרכזה ובהקמת שביל הליכה עממי בשם "מסלול הקיפוד". לפני חודש, במסגרת ביקור בשכונה, הם שמעו את סיפור החומה: "אמרנו להם שיש להם חודש להפיל את החומה. עלו כל מיני רעיונות, כולל להרוס אותה, אבל אמרנו שאנחנו לא ונדליסטים. אנחנו אקטיביסטים", מספר שוקר. גם הרעיון לבנות גן מקביל בצדה השני של החומה נפסל.

לבסוף עלה הרעיון להכין סרט שימחיש את העפת החומה. הסרט המרגש שואב השראה מהבית המעופף מהסרט "למעלה", וכוכביו הם 20 מילדי השכונה - ובלונים רבים. הסרט יוקרן מחר בערב על החומה. לאירוע הוזמן גם ראש העירייה והשכנים ממקור חיים.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הטענות המועלות שגויות ואינן נכונות. אין בהקמת הגדר כל קשר להפרדה בין השכונות או כל דבר הדומה לכך. מדובר בגדר שהוקמה במסגרת פרויקט מגורים. ועדת הערר של מחוז ירושלים אישרה את הקמת הגדר, במסגרת אישורים שניתנו ליזם פרטי שבונה במקום, ובדיון שנערך בין הצדדים הוסכם כי החומה תישאר במקומה, בכפוף לביצוע מספר תיקונים'. בעירייה מציינים כי בשכונה קיימים 11 גנים ציבוריים, ברובם מוצבים מתקני משחקים וריהוט גן חדיש.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ