במשרד החוץ זועמים: ראשי הקהילה הגאה בברצלונה, אורחי המשרד, הושפלו בנתב"ג

אנשי הביטחון חקרו ארוכות את הנציגים הספרדים ופקפקו במהימנות ההזמנה הרשמית שקיבלו. "הם צריכים להבין שהם הפנים של המדינה", אומרים במשרד החוץ

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ראשי הקהילה הגאה בברצלונה שהשתתפו במצעד הגאווה בתל אביב, מעידים כי הושפלו בבדיקה ביטחונית בנתב"ג, לפני עזיבתם את הארץ לפני שבוע. זאת, על אף שקיבלו הזמנה רשמית לישראל ממשרד החוץ והציגו אותה בנמל התעופה. הדברים עוררו את זעמם של אנשי משרד החוץ, על התנהלותם של גורמי הביטחון בנמל התעופה.

ראשי הקהילה הגאה בברצלונה באו לישראל במיוחד כדי להביע תמיכה באירועי הגאווה, לאחר שבשנה שעברה עמיתיהם ממדריד ביטלו את הגעתם למצעד בתל אביב, בשל אירועי המשט הטורקי לעזה.

מצעד הגאווה בתל אביב. תצלום: עופר וקנין

בשיחה עם "הארץ", סיפר דוד מרטי, המתאם הכללי של אירועי הגאווה בברצלונה, כי המאבטחים הפשיטו את שותפו למסע והפכו את חפציו האישיים. הם גם הציגו לשניים שורה של שאלות אישיות, החורגות לדבריו מגבול הסביר.

אנשי הביטחון פקפקו במהימנות ההזמנה של משרד החוץ. הם חקרו את השניים אודותיה במשך זמן רב, אך לא השתכנעו. מרטי ציין כי הבדיקה נמשכה זמן רב והסתיימה רק דקות אחדות לפני המראת המטוס. עוד הוסיף כי הוא וחברו נאלצו לרוץ למטוס, והגיעו אליו ברגע האחרון.

לדברי מרטי, הבידוק הביטחוני בנמל התעופה מחק את הרושם החיובי מהביקור בישראל. "נהנינו מאוד בישראל, היה נפלא. האנשים מקסימים, תל אביב עיר נהדרת, אבל החוויה הזאת היתה מגעילה", אמר. הוא ציין כי הוא מבין את הצורך של ישראל בעריכת בדיקות ביטחוניות קפדניות, אך לדבריו במקרה זה אנשי הביטחון הגזימו. מרטי דיווח על האירוע לשגרירות ישראל במדריד, שהיתה זו שהזמינה אותו לארץ. השגרירות עדכנה את משרד החוץ ומתחה ביקורת חריפה על הפגיעה של אנשי הביטחון בנתב"ג במאמצי ההסברה הישראלית.

"אנשי הביטחון בנמל התעופה צריכים להבין שהם הפנים של מדינת ישראל. הם הדבר הראשון והאחרון שהאנשים שבאים לארץ רואים", אומר גורם במשרד החוץ. "האנשים האלה היו אורחים של המדינה, כל הפרטים שלהם הועברו מראש ממשרד החוץ לנמל התעופה. הבודק הביטחוני פוגע קשות בתדמית של ישראל. אנחנו משקיעים אלפי דולרים בלהביא אנשים כאלה, מנהיגי דעה. הם מגיעים לארץ, מתרשמים ממנה, והדבר האחרון שאנחנו עושים להם זה מתעללים בהם והם אומרים שהם לא רוצים לחזור יותר".

גורמים ברשות שדות התעופה הביעו פליאה על כך שמשרד החוץ לא העביר עד לשלב זה פנייה בעניין. מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "אנשי הביטחון בנתב"ג העושים לילות כימים למען ביטחון הנוסעים ובטיחותם מונחים חד משמעית לטפל בנושאים באדיבות ובנימוס, ללא הבדל דת, מין או נטייה מינית. נכון לאותו בוקר לא דווח על כל אירוע חריג ולבטח לא על עיכוב או השפלה של אורחים של משרד החוץ. יודגש כי נתב"ג מכבד טפסי דיווח שהועברו לחטיבת הביטחון באופן תקין ובזמן ממשרד החוץ, עובדה שעשויה לחסוך עוגמת נפש והמתנה לאישורים. טוב יעשה משרד החוץ אם ילווה את אורחיו על ידי נציגים מהמשרד כפי שסוכם וכפי שנהוג".

נתקלתם במקרה דומה, אנא צרו קשר עם אילן ליאור בכתובת הדוא"ל

ilan.lior@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ