הפיצוץ בנתניה: חילוץ והצלה - אירוע אמת

שירותי החירום מוכנים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

"אתר הרס - תרגיל חילוץ והצלה". כך מוגדרים שורה של תרגילי שדה שמתוכננים השבוע ברחבי הארץ. ביום חמישי האחרון התווסף עוד אחד כזה לרשימה. רק שהפעם היה מדובר באירוע אמת.

הפיצוץ בבניין בכיכר העצמאות בנתניה תפס את שירותי החירום מוכנים, קצת יותר מ-48 שעות לפני פתיחת תרגיל העורף הלאומי הבוקר. משטרה, כיבוי אש, מד"א, פיקוד העורף, עיריית נתניה - כולם הגיבו מהר וביעילות. האסון לא התפשט, הפצועים טופלו ופונו, הלכודים חולצו ונמצא מחסה לדיירים שפונו באמצע הלילה.

לכאורה, אם מניחים לרגע בצד את התוצאות הטרגיות, מדובר בתצוגת תכלית של כוחותינו. יהיו לנו עוד הרבה כאלה השבוע ולצדם נשמע שלל הצהרות מאלופי צה"ל, שרים וראשי ערים על המוכנות הגבוהה של העורף האזרחי לשעת חירום. אבל האם אנחנו באמת יכולים להיות רגועים?

מי היה מאמין שמכת גניבות הברזל תפגע לא רק בשלטי דרכים בדרום הארץ, אלא תגרום לארבעה הרוגים, מתחת לאף של המשטרה, בשכונת מגורים בלב המדינה? אבל לא מדובר בגניבה הראשונה של צינורות גז בעיר גדולה בישראל. ואולי לפני שמזעיקים את יחידות החילוץ, כדאי פשוט להגביר את השיטור ברחובות ולהחמיר את הענישה של גנבי המתכות.

את השריפה בכרמל, שנגרמה בגלל חוסר אכיפה על מזבלות פרטיות והיעדר תשתית התרעה ארצית, אנחנו עדיין זוכרים בגלל אסון אוטובוס הסוהרים. אבל מי נותן לציבור דין וחשבון על פגיעות אחרות שלא גבו חיי אדם? מי מפצה את הציבור ונותן הסברים על אירועים כמו התקלה במכשירי חברת סלקום לפני חצי שנה, או זיהום הדלק בנתב"ג לפני חודשיים?

בכירים במערך החירום מודים שהם עדיין לא יודעים להסביר אירועים כאלה ושגם אין עדיין תוכניות לאומיות מפורטות כיצד המדינה תפעל לאורך ימים לאחר תקלה חמורה באספקת החשמל, המים, שירותי התקשורת או שיתוק עורקי התחבורה המרכזיים.

ישראל היא מובילה עולמית בתחום יירוט הטילים וכנראה שגם אם ייפלו אלף טונות של חומר נפץ על ערי ישראל, ואפילו איזה טיל כימי או שניים, פיקוד העורף ושירותי החירום ידעו להתמודד. אבל ברעידת אדמה גדולה, נמצא את עצמנו במצב דומה לזה של טורקיה ב-1999. עם עשרות אלפי נפגעים, מאות אלפי חסרי קורת גג וסימן שאלה גדול - למה לא אכפו את חוקי הבנייה על הקבלנים ואפשרו להם לשווק בניינים לא יציבים?

היעדר תודעה בסיסית של אחריות ומחויבות שלטונית לחוק וסדר הם לא רק פגיעה באיכות חיינו, אלא איום אסטרטגי שלא נופל בחומרתו מטילי חיזבאללה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ