פיצוץ הגז: חילופי האשמות בין העירייה לכבאות

ראש העיר נתניה, מרים פיירברג: העירייה והממשלה לא יחליפו את חברות הביטוח, אנשים צריכים לבטח את הרכוש שלהם ולשאת באחריות למה שקרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"לא הממשלה ולא עיריית נתניה הולכות להחליף את חברות הביטוח. אנשים צריכים לבטח את הרכוש שלהם ולשאת באחריות למה שקורה" - כך אמרה אתמול מרים פיירברג-איכר, ראש העיר נתניה, בראיון טלפוני ל"הארץ". "אנשים צריכים להבין שנעשה ככל שאנחנו יכולים וכל מאמץ אפשרי כדי לתת פתרונות, אבל זה אירוע פרטי. אנחנו מבינים את הכאב שלהם, אבל לא על כל דבר אפשר לתת פתרונות. אנחנו מקבלים את סערת הרגשות שלהם בהבנה, אבל המציאות היא כזאת: יש פה אסון פרטי, לא מדובר באסון לאומי".

לאחר שהובאו למנוחות ארבעת הרוגי האסון בנתניה, מתנהלת בעקבות האירוע מלחמת גרסאות, בניסיון לבדוק מה בדיוק קרה בשמונה השעות שחלפו מהרגע בו אזרחים דיווחו על ריח גז שנודף מאזור הבניין, עד לרגע הפיצוץ, שגרם לנזק רחב היקף לכיכר העצמאות כולה. טפסר יצחק שילן, מפקד שירותי הכבאות וההצלה בנתניה, סיפר בסוף השבוע כי בשעה 16:30 הגיעו דיווחים אודות ריח גז חריף. עם זאת, טפסר שילן ציין כי העירייה היא זו שביטלה את הקריאה של כוחות כיבוי האש. שילן חזר על דבריו אלה בראיון לגלי צה"ל אתמול, אך מאוחר יותר סירב לחזור על דבריו כשקיבל הוראה שלא להתראיין מיו"ר איגוד שירותי הכבאות בנתניה, עקיבא יצחקי. "זה לא היה בדיוק כך", אמר יצחקי, "אני לא מפקפק על מה שאמר שילן, אבל כרגע הכל בחקירה משטרתית ולכן אני מנוע מלדבר כדי לא לשבש את הליכי החקירה".

פיירברג טוענת כי "בשלב הזה זה מאוד טבעי אך מאוד לא נכון להתחיל לחפש מה שנקרא 'שעיר לעזאזל'. עם כל הכבוד, זה מגוחך להגיד שפקח עירייה אמר למכבי אש ללכת. אני האחרונה שרוצה לגלגל אחריות מאחד לשני, אבל צריך לאפשר למשטרה קודם כל לסיים את עבודתה ולהציג את הממצאים שהיא תעלה. זה הכי טבעי בשלב הזה לחפש אשמים, אבל אנחנו לא צריכים להיגרר לעניין הזה. מי שיצטרך לתת את הדין בוודאי ייתן אותה. אנחנו עסוקים במה שאנחנו עושים עכשיו, ואיך מצמצמים את הנזקים".

לצד זה, קוראים בעירייה לנצל את ההזדמנות שנוצרה ולהסדיר בחקיקה את כל נושא הגז בבתים ובעסקים. בפגישה שהתקיימה אתמול בין נציגי העירייה לבין נציגי המשרדים הממשלתיים, אמר מנכ"ל העירייה, איזי ענבר, כי "מדינה לא יכולה להרשות לעצמה שמכלי הגז יהיו חשופים ולא מוטמנים". ענבר קרא לקדם תקנות שיחייבו את חברות הגז להטמין את המכלים.

אלי דלל, סגן ראש העירייה וממלא מקומה, הסביר על הבניין המדובר כי "לפני 50 שנה נתנו לו טופס 4 (טופס שמתיר אכלוס וכולל אישור של חברת הגז כי המערכת הותקנה על פי הכללים - ג"כ), אבל צריך גם תקן לתחזוקת המקום; הבלונים לא נמצאים במקום סגור, וכל אחד יכול לגעת בזה". חברות הגז, מבחינתן, מציינות כי הנושא נמצא כעת עדיין תחת חקירה משטרתית. לצד זאת, יש לציין כי במקום פועלות כמה חברות המספקות גז לבתי העסק ולבתים הפרטיים.

ראש העירייה, השוהה כעת בחופשה פרטית בחו"ל ועתידה לחזור ארצה מחר, אמרה כי לחקירת המשטרה בנושא משמעות רבה. "חוץ ממשמעות מוסרית, מאחר שאנשים קיפחו את חייהם ואני שולחת את תנחומיי על כך למשפחות, יש כאן גם פגיעה כלכלית, וגם אתה נצטרך לראות מי הגורם שייקח עליה אחריות. גם הכיכר עצמה נפגעה. היא לב לבה של נתניה, ומבחינתי זה יותר מצביטה בלב לראות מקום כזה הרוס, אך אני מבטיחה שנשקם את הכיכר הזו ונהפוך אותה ליותר יפה".

המשטרה הקימה בימים האחרונים צוות חקירה מיוחד במרחב שרון, שירכז את חקירת הפיצוץ. החוקרים משתפים פעולה עם חוקרי משרד התשתיות, ויחד הם בודקים אם חברות הגז שסיפקו מכלים לבניין והניחו את התשתית התרשלו. במשטרה חושדים שמערכת הגז הותקנה שלא על פי הכללים של משרד התשתיות.

במשטרה מנסים גם להבין מה מידת האחריות של בעלי העסקים במקום. חלק מחברות הגז שהעניקו שירות לעסקים ולדיירים בבניין אמרו לחוקרים שהתבצעו שינויים במהלך שיפוצים במקום שלא על דעתן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ