מצנרת גז ועד כבלי חשמל - כך מסכנים גנבי המתכות את הציבור

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הביקוש למתכות בסין, הודו וטורקיה הביא להתגברות תופעת גניבת המתכות בשנתיים האחרונות. הנזק שגורמים הגנבים לצה"ל, חברת חשמל, מע"צ וחברות התקשורת נאמד במאות מיליוני שקלים בשנה. תופעת גניבת המתכות עלתה לכותרות בעקבות פיצוץ הגז בנתניה, שעל פי החשד אירע לאחר שגנב מתכות התעסק עם צנרת הגז, אך במשטרה אומרים שדיווחים על גניבת מתכות מתקבלים כמעט מדי יום. הגנבים מוכרים את הברזל, הפלדה, הנחושת והטיטניום לקניינים שמחויבים להציג קבלות על מקור המתכות - ובדרך כלל המסחר נעשה במכרזים מסודרים - אלא שבעת שמחירי המתכות נוסקים, יש ביקוש גם לסחורה גנובה.

כך, למשל, הפכו כבלי חשמל העשויים נחושת לדבר החם מבחינת הגנבים. בעבור טון נחושת ישלם סוחר מתכות כ-20 אלף שקל. הגנבים לא מסתפקים בנחושת ולוקחים מהרחובות מכל מתכת הבאה ליד: מעקי בטיחות משולי הכבישים, רמזורים, שלטים, תמרורים, חלקי אנדרטאות, צינורות חשמל, חוטי הארקה וחלקים מצנרת הגז. במשטרה אומרים כי תלישת חוטי הארקה מבנייני מגורים - חוטים שאמורים למנוע התחשמלות של הדיירים - הפכה באחרונה יותר ויותר נפוצה.

ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב יואב סגלוביץ', הורה באחרונה לרכז מאמץ נגד גנבי המתכות, והעביר את הטיפול בהם ליחידת להב 433. בחודש שעבר פשטה המשטרה על 12 מתחמים ומצאה חמישה מנועים של אף-16 מצופים טיטניום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ