מש' השיכון מונע התקנת דודי שמש בדיור הציבורי בגלל חובות הדיירים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

משרד השיכון מונע התקנה של דודי שמש בדיור הציבורי, בגלל חובות של הדיירים לחברות המשכנות. זאת, חרף חוק המורה על התקנת דודי שמש ויתרה של שבעה מיליון שקלים בתקציב ליישומו. משמעות הדבר היא שדיירים חייבים ימשיכו לשאת בהוצאות גבוהות בגין שימוש בדודים חשמליים - דבר שימנע בעקיפין את הסדרת חובותיהם.

ב-2007 אושרה הצעת חוק, שיזמה עמותת "ידיד" והוגשה על ידי ח"כ דאז רן כהן ומשה כחלון, בה נקבע כי יותקנו בדירות הדיור הציבורי דודי שמש בתקציב שנתי של חמישה מיליון שקלים. הדבר הוביל לשינוי שרבים חשו בו. "לפני התקנת דוד השמש, חשבונות החשמל שלנו עמדו על כ-900 שקל ולא פעם נאלצנו להתמודד עם ניתוקי חשמל", אומרת אם לארבעה המתגוררת בדיור ציבורי באשדוד. "לא הייתה ברירה אלא להדליק את דוד החשמל לשעות ארוכות והדבר גבה מחיר".

מדו"ח שהפיק באחרונה משרד השיכון עולה כי על אף שהוקצו 19 מיליון שקלים ליישום החוק, עד כה נוצלו 12 מיליון שקלים בלבד. כך, בשנת 2009 הותקנו כ-2,000 דודים, שחסכו לדיירים יותר מחמישה מיליון שקל, מה שהגדיל את הכנסתם הפנויה של הדיירים בכ-10% בממוצע חודשי. ב-2010 הותקנו 3,180 דודים ומתחילת 2011 הותקנו 496 דודים.

בעמותת "ידיד" ניסו להבין את הפער בין התקציב שהוקצה לתקציב שנוצל, והבירור העלה כי משפחות רבות שביקשו להתקין דוד שמש, סורבו משום שיש להן חוב לחברות המשכנות הנובע מאיחור בתשלום שכר הדירה. עד להסדרתו, נמסר להם ממשרד השיכון, לא יוכלו ליהנות מהחיסכון הכספי שבהפעלת דוד שמש.

חוק זכויות הדייר קובע כי "הוראות חוק זה המקנות זכויות לשוכר או דייר ממשיך, לא יחולו אם חוזה השכירות הפר הפרה יסודית, אלא אם כן תוקנה ההפרה בתוך זמן סביר לאחר שניתנה ארכה לכך". יש לציין כי על פי משרד השיכון "הפרה יסודית" הינה אי-תשלום דמי שכירות במלואם בתוך למעלה מ-30 ימים, במשך שלושה חודשי שכירות רציפים או שאינם רצופים. כלומר, משרד השיכון רואה בדוד שמש "זכות", שניתן למנוע מדייר בגין חוב מינימלי של 360 שקלים.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "איננו מקבלים את הטיעון לפיו התקנת דודי שמש מקורה בחקיקה נפרדת. נושא זה נכלל בחוק זכויות הדייר בדיור הציבורי המטפל בכלל התחזוקה בדירות. בבדיקה שערכנו עם הלשכה המשפטית הובהר כי אנו פועלים נכון, וכי ההתניה בדבר ביצוע התקנת דוד שמש רק למי שאינם חייבי שכר דירה - נכונה. לאחר בחינה מחדש של פוטנציאל הזכאים, הורינו לחברות המאכלסות להרחיב את האוכלוסייה הזכאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ