יואל חסון למנכ"ל משרד הפנים על אסון ורסאי: איך אתם ישנים בלילה?

תמונה קשה של בטיחות הבניה עלתה בדיון בוועדה לביקורת המדינה, במלאות עשור לאסון ורסאי. "עומדים לפתחנו עוד 300 אולמות ורסאי", אמר נציג המבקר בדיון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"אנשי השטח, הפקידים הבכירים, לא עשו את מלאכתם או עשו אותה ברשלנות ובחוסר-החלטיות -ואינני מבין כיצד הם ישנים בלילה", אמר הבוקר (שלישי) ח"כ יואל חסון (קדימה), יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, למנכ"ל משרד הפנים בדיון שנערך במלאות עשור לאסון ורסאי.

במאי 2001 קרסה רצפת אולם השמחות ורסאי בירושלים, ו-23 מהחוגגים נהרגו ו-380 נפצעו. בעקבות האסון, הוקמה ועדת זיילר לבחינת מחדלי הבניה. באוגוסט 2002 פירסמה הוועדה את מסקנות הביניים שלה, שקבעו כי יש לאתר ולבדוק את כל מבני הפל-קל, ולהתחיל בתיקון במבנים שדורשים זאת. בדצמבר 2003 פירסמה הוועדה את הדו"ח הסופי, שהמליץ על שינויים מערכתיים בענף הבניה.

אולמי ורסאי במאי 2001. תצלום: אוריאל סיני

בדיון שנערך היום עלתה תמונה קשה באשר לבטיחות הבניה בישראל. בין השאר, התגלה כי ויכוחים בירוקרטיים בין משרדי השיכון והפנים מעכבים הוצאת הנחיות ופיקוח, וכי עדיין לא הושלמה החקיקה בנושא.

נציג מבקר המדינה שמואל גולן חשף כי למרות שהאסון התרחש בשנת 2001, הרי שעיניינים בירוקרטיים עיכבו את הוצאת הנחיות הבניה עד שנת 2006, וגם כיום טרם הסתיימו הליכי המעקב אחרי מבני הפל-קל, והזהיר כי "עומדים לפתחנו עוד 300 אולמות ורסאי".

"תרבות החקירה והעמדה לדין של אשמים בכל אסון ואירוע לאומי אינה יכולה להוות תחליף להתייחסות מקצועית ובוגרת בהבנת המחדלים ויישום הלקחים", אמר בדיון ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). "האסון ניבחן על ידי ועדה ממלכתית, שעד היום חלק ניכר מהמלצותיה לא יושמו. ראוי שהציבור יהיה ערני הרבה יותר ליישום מסקנות מצילות חיים". לדבריו, על קברניטי המדינה והגורמים המקצועיים לאמץ לאלתר את מסקנות ועדת זיילר ולהופכם להוראות חוק ונהלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ