ליטא תשלם מיליוני דולרים על רכוש של קהילות יהודיות שנגזל בשואה

לאחר 8 שנות משא ומתן החליט הקונגרס לאשר הענקת פיצויים לקהילות שרכושן נגזל ע"י הנאצים והולאם ע"י הקומוניסטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקונגרס של ליטא אישר היום (שלישי) חוק המעניק פיצויים על רכוש של קהילות יהודיות שנגזל בתקופת השואה. צעד זה מבטיח סוף סוף, אחרי שמונה שנות משא ומתן, תשלום פיצויים לקהילות שרכושן נגזל על ידי הנאצים והולאם על ידי השלטון הקומוניסטי.

חלק גדול מרכוש הקהילות שנגזל נותר בידי הממשלה, לאחר שליטא הכריזה על עצמאותה ב-1991, בעקבות התמוטטות ברית המועצות.

תשלומי הפיצויים, הצפויים להגיע לסכום כולל של כ-54 מיליון דולר, ישולמו במשך עשר שנים, וחלקם יוקצו לשחזור ושיקום אתרים חשובים של מורשת יהודית. נוסף על כך, חלק מהמימון יוקדש לסייע לניצולי שואה במצוקה מליטא.

שריפת בית כנסת יהודי בליטא, 1941. תצלום: ויקיפדיה

הרב אנדרו בייקר, הממונה על נושאים יהודיים בוועד היהודי האמריקאי, שהיה מעורב מקרוב במשא ומתן הממושך, בירך על הצעד.

"יש להודות על כך שהפרלמנט של ליטא וראש הממשלה אנדריוס קוביליוס, סוף סוף הביאו לסיום מוצלח של החקיקה הזאת שהיתה תקועה זמן רב", כתב בהודעה לעיתונות, והוסיף כי העיכוב באישור החוק נבע מחששות ממשלת ליטא בהקשר של סוגיות פוליטיות מקומיות ומכך שהצעד עלול לעורר התנגדות של גורמים פופוליסטיים ואנטישמיים.

סכום הפיצויים שהוסכם, הוסיף בייקר, נמוך מכפי שקיוו מלכתחילה, כשקוביליוס נכנס לתפקידו ב-2008 והבטיח לקדם את החקיקה בעניין הפיצויים והשבת רכוש. ואולם המשבר הכלכלי העולמי הביא לכך שאושרה הצעה מרוככת, לפיה ישולמו פיצויים בשווי 30% מהערך הממשי של הרכוש. "גם ניצחון זה הושג במאבק קשה", אמר בייקר.

יהדות ליטא נחשבה לאחת הקהילות היהודיות הגדולות והחשובות בקרב יהדות מזרח אירופה. בשואה נרצחו מעל 90% מיהודי הקהילה שמנתה כ-220 אלף איש. היום מונה הקהילה בליטא כמה אלפים בודדים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ