תושבים נגד החלטת עיריית ת"א לחייב שיפוץ חזית הבית

אתמול אושר סופית חוק העזר שיטיל על בעלי בתים את החובה לשפץ את חזיתותיהם, גם אם אינם מהווים סכנה בטיחותית

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מועצת העיר תל אביב אישרה אתמול סופית את חוק העזר החדש לשמירה ושיפוץ חזיתות בתים, המרחיב את סמכויותיה של העירייה להורות על שיפוץ מבנים, לצורך שיפור פני העיר. על פי החוק תוכל העירייה לחייב את בעלי הבתים לשפץ על חשבונם את שיפוץ המבנים, גם אם אינם מסוכנים. אם בעל נכס לא ימלא אחר ההוראה, העירייה תוכל לבצע את העבודות במקומו ולחייב אותו בעלות השיפוץ, בתוספת של עד 15% דמי ניהול. עם זאת, במקרים מסוימים, מאפשר החוק לעירייה להעניק סיוע כלכלי לבעלי בתים לצורך השיפוץ. חוק העזר יועבר עתה לחתימת שר הפנים ואחר כך צפוי להתפרסם ברשומות ולקבל תוקף. בעירייה מעריכים כי החוק יביא לגידול חד במספר הבתים שישופצו ברחבי העיר.

"אני מברך על עצם הרעיון, אבל אני חושב שאי אפשר לכפות על אנשים לשפץ מכספם, בטח לא על אנשים קשי יום שמתגוררים במקומות הפחות אמידים של תל אביב", אומר מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור, ראובן צדוק. "על העירייה לייסד שורה של הטבות, שתדבר לכל שכבות האוכלוסייה, על מנת לעודד ולתמרץ את בעלי הבתים לעשות זאת מתוך רצון ולא מתוך כפייה".

לדברים מצטרף גם חבר מועצת העיר תל אביב, שלמה מסלאוי (ליכוד), המשמש גם יו"ר ועד שכונת התקווה. "מצד אחד כמובן שזה טוב ואין ספק שזה ייפה את העיר וישבח את הסביבה", הוא אומר. "מצד שני יהיו כאלה שכמובן שלא יהיה ביכולתם לעמוד בשיפוץ כלכלית. יש לא מעט מקרים שיש תושבים שאין סיכוי שהם ישיגו תקציב לצורך העניין הזה".

חבר מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת האופוזיציה עיר לכולנו, אהרון מדואל, סבור כי "שיפוצי בתים ושיקום מבנים ניתן לקדם רק דרך הבנה והסברה עם הדיירים". מדואל המתגורר בכפר שלם והינו קבלן בניין העוסק גם בשיקום מבנים, מוסיף כי "אני לא מאמין בחיובים, אלא בתמריצים. הדרך הזאת של הכפייה אופיינית לעיריית תל אביב שמתנהגת בכוחנות".

יו"ר פעילי קרית שלום, אלי מזרחי, משווע לשיפוץ השכונה, אך מסתייג מהכוונה לחייב בעלי בתים לשלם על כך בעצמם. "הייתי באמת רוצה לראות את השכונה שלי יותר יפה, אבל לא בצורה של אכיפה בכוח, אלא לבוא, לראות את הדיירים, להתייחס ולראות את היכולת. לא סתם הדירות הן במצב שהן. פה גר קשיש ושם עולה חדש - המצב בדרום העיר הוא מצב סוציו אקונומי נמוך וזה לא קל".

עו"ד עוזי סלמן, היועץ המשפטי של עיריית תל אביב, דוחה את הביקורת ואומר כי חוק העזר החדש הכרחי. "הסמכות הזאת באה מתוך הרציונל שבשביל שהבניינים יחיו תקופות ממושכות צריכה להיות תחזוקה שוטפת. אי אפשר להפוך עיר למקום שלא נעים להסתובב בו ולחיות בו", הוא אומר. לדבריו, בניגוד לטענות, חוק העזר החדש דווקא יאפשר לעירייה לסייע למי שידו אינה משגת לבצע את השיפוץ. "המועצה תקבע קריטריונים ותבחינים לסיוע, שעד כמה שאפשר יהיו שוויוניים ויביאו בחשבון גם מצב סוציו אקונומי וכמובן מקומות שהשיפוץ נדרש בהם יותר ממקומות אחרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ