היום לפני 14 שנים: שינייד אוקונור כותבת לאיתמר בן גביר

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

לפעיל הימין הקיצוני איתמר בן גביר כבר היתה היסטוריה של פרובוקציות. ערב הירצחו של יצחק רבין הוא הצטלם ובידו סמל מכונית שנתלש ממכוניתו של רבין, מתהדר בו כעיטור כבוד על פריצת המעגל הביטחוני. "כמו שהגענו לסמל הזה אנחנו יכולים להגיע לרבין", אמר בגאווה למצלמות.

כעת היתה לו הזדמנות נוספת להתרברבות בריונית. ב-21 ביוני התקיימה בירושלים צעדה למען חלוקת העיר בסיסמה "שתי ערים לשני עמים"; בסופה, אמורה היתה להתקיים הופעתה של הזמרת האירית שינייד אוקונור. כצפוי, האירוע כולו עורר התנגדות רבה: עמותת "נשים בירוק" אף עתרה לבג"ץ בבקשה למנוע את הצעדה ואירועים אחרים הקשורים בה, כמו גם את הופעת אוקונור. "היא אוהדת אש"ף", נטען בעתירה, ו"יש חשש סביר שתחזור על עמדותיה באזני הקהל".

בג"ץ דחה את העתירה, אבל לימין הקיצוני בישראל היו אמצעים מחוץ לבית הדין הגבוה להשגת מטרתם. כשבוע לפני הופעתה הודיעה אוקונור על ביטולה: "סיבת הביטול הרשמית של הופעתה, כפי שנמסרה מהסוכן המייצג אותה, היא מספר שיחות טלפון שהתקבלו בשגרירות האירית ובשגרירות הבריטית בישראל, ובהן איומים על חייה, 'אם תעז להופיע בישראל תחת כותרת כזו'" דיווחה ב"הארץ" מיכל פלטי. "איומים על חייה התקבלו לפני יותר משבוע, ומאז עסקה בהתייעצויות עם נציגי חברת התקליטים שלה בישראל, אן-אם-סי, ודיפלומטים בשגרירות האירית.

אוקונור הסבירה: "ארגון בשם 'קו ירושלים' פנה אלי וביקש ממני להופיע למען מטרות של שלום ושוויון בין יהודים ופלשתינאים בעיר. נתתי את הסכמתי, אבל מהרגע שבו התברר לי כי איימו על חיי, החלטתי כמעט מיד שלא אופיע. אני אם לשני ילדים, ולא אעשה דבר שיסכן את עתידם. אני מכבדת ואוהבת את העם הישראלי ואת העם הפלשתיני. אני מקווה ששני העמים יפתרו את בעיותיהם ללא אלימות". איתמר בן-גביר התראיין ברדיו, ואף שלא הודה כי הוא האחראי לאיומים, התגאה בכך שהוא ותומכיו הם שהביאו לביטול הופעתה של אוקונור.

הפרשה זכתה לתהודה בעולם, אבל למעט מאוד סיקור בישראל. "מה שבישראל נראה כעניין שולי, פורסם בעמודים הראשונים של עיתוני העולם", כתבה חנה קים במאמר שפורסם ב"הארץ" ב-20 ביוני. "בעמוד הראשון של 'לה מונד' ביום רביעי השבוע, מתחת לכותרת הראשית שבישרה על 'סופו של פול פוט, האחראי לטבח העם בקמבודיה', נכתב כי 'נאסרה כניסתה לארץ הקודש של שינייד אוקונור על ידי קיצונים יהודים'". איתמר בן-גביר צוטט באומרו ש"אין מקום שזמרת המדברת על חלוקת ירושלים ומפיצה את תרבות הגויים תבוא לישראל". גם שמחתו של אולמרט, אז ראש עיריית ירושלים, על ביטול המופע צוטטה בהרחבה. "'ניו יורק טיימס' הקדיש לביטול ביקורה של אוקונור ידיעה בעמוד הראשון", דיווחה קים, רק בישראל, "האיומים של בן-גביר נגד הזמרת האירית לא עוררו תגובה כלשהי מצד אנשי אופוזיציה ושמאל".

אבל הם כן עוררו תגובה מצד אוקונור, שקראה תמליל של ראיון הרדיו עם בן-גביר וביום ההופעה המתוכננת שלחה לו מכתב, עם עותק לסוכנות הידיעות אי-פי. "כילדה אני זוכרת שצפיתי בטלוויזיה באירלנד בערב חג המולד", כתבה לו אוקונור. "ראיתי גברים ישראלים ופלשתינאים מכים איש את רעהו במקום בו נולדו אמונותיהם. חשתי עצובה ומבוהלת. שאלתי את אלוהים: 'כיצד יהיה שלום במקום כלשהו על גבי כדור הארץ אם אין שלום בירושלים?'. אני מפנה אותה שאלה למר בן-גביר. אוקונור הזכירה לבן-גביר את עשרת הדברות: "אלוהים אינו מתגמל את מי שמטילים טרור על ילדי העולם. לפיכך, לא הצלחת בדבר, ונשמתך נכשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ