השוטר גילה: טכנאי ניסה לפזר דליפה בחוות גז

שוטר שנכנס לחוות גז של חברת אמישראגז ליד בית דגן, גילה טכנאי שניסה לטפל בדליפה בניגוד להוראות. החברה: הוא פעל כנדרש

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שוטר שעבר הערב (שלישי) בסמוך לחוות הגז של חברת אמישראגז ליד צומת בית דגן מנע פיצוץ מצבור גז בזכות ערנותו. חוות הגז נמצאת ליד תחנת דלק ובתים פרטיים במושב משמר השבעה, והתלקחות המצבור היתה עלולה לגרום לאסון כבד ביותר.

סמוך לשעה 21:00 עבר שוטר תנועה סמוך לחוות הגז. הוא הריח ריח חזק של גז ונכנס למקום כדי לבצע בדיקה. כשנכנס, הבחין השוטר באחד מטכנאי החברה כשהוא מנסה לפזר דליפת גז באמצעות זרם מים. כששאל השוטר את הטכנאי מדוע הוא לא הזמין את שירותי הכבאות על פי הנהלים המחייבים, הוא לא נענה והחליט להתקשר לתחנת הכיבוי בראשון לציון בעצמו.

כוחות כיבוי רבים הגיעו לזירה והחלו במאמצים לפזר את הגז שדלף. מכיוון שנציגי החברה פעלו בניגוד לנהלים, כוחות הכיבוי הזמינו גם את חוקרי משרד העבודה. נציג שירותי הכבאות בזירה, שמעון בר נר, מסר ל"הארץ" כי "היה פה מצבור גז שהברז שלו נתלש ודלפה כמות גדולה של גז. הנוהל במקרה כזה דורש לקרוא לכל הכוחות והטכנאי טיפל בזה על דעת עצמו תוך שהוא מסכן את עצמו ואת הסביבה. הוא פשוט לקח צינור מים וניסה לבד לטפל באירוע שדורש כוחות מיומנים. עושה רושם שמישהו ניסה להעלים את המקרה ומדובר באירוע חמור".

"הקו שמבדיל בין האסון שהיה יכול להתרחש פה לבין הצורה שבה הסתיים האירוע, הוא דק מאד והיה פה הרבה מזל והרבה חוסר אחריות", אמר אחד מקציני המשטרה שנכח בזירה. למקום נקרא גם מנהל החברה על מנת לתת הסברים לחוקרי משרד העבודה.

מהחברה נמסר בתגובה כי "מדובר במתחם לוגיסטי של החברה שמאושר על ידי כל הרשויות והגורמים המקצועיים. מדובר באירוע נקודתי שיטופל ויתוחקר בצורה נקודתית. חשוב לציין שהטכנאי שטיפל באירוע הוא מוסמך על ידי החברה לטפל באירועים מסוג זה עד להגעת הכוחות המקצועיים". עם זאת, יש לציין כי הטכנאי, כאמור, לא הזעיק כוחות כיבוי או משטרה.

דליפת הגז הערב בחיפה. תצלום: חגי פריד

מוקדם יותר הערב אירעה דליפת גז בבניין במרכז הכרמל בחיפה. דיירי המקום פונו, האזור נסגר לתנועה וכוחות כיבוי אש גדולים הוזעקו למקום. מבדיקה ראשונית עולה כי הדליפה אירעה מצובר גז של סניף "מקדונלדס" הנמצא תחת שיפוצים בתקופה האחרונה. שסתום צובר הגז פורק ממקומו וכמות גדולה מאוד של גז דלפה לאוויר.

ביום שישי בלילה נהרגו ארבעה בני אדם ועשרות נפצעו בפיצוץ בלון גז בבניין מגורים בכיכר העצמאות בנתניה. פיצוץ אירע בבניין בן חמש קומות, כעשרים דקות לאחר חצות. ככל הידוע, הגורם לפיצוץ היה התלקחות גז שדלף מאחד הבלונים בקומת הקרקע של הבניין. הפיצוץ זרע הרס רב בכל קומות הבניין, בכיכר ובמבנים סמוכים. חלונות התנפצו, תריסים נעקרו ממקומם וגדרות התפרקו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ