ביה"ס חברותא יקבל רישיון, למרות התנגדות מש' החינוך

בתום שנתיים של מאבק בין משרד החינוך לבית הספר הפרטי, הורה ביהמ"ש לעניינים מנהליים להעניק רישיון הפעלה למוסד: "להורים זכות לאוטונומיה על חינוך ילדיהם"

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

בית הספר הפרטי "חברותא" בעמק חפר יקבל רישיון להפעלת המוסד החינוכי, למרות התנגדות משרד החינוך - כך פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית המשפט לעניינים מנהליים. ממשרד החינוך נמסר כי "במשרד בוחנים בימים אלה הגשת בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון".

בית הספר "חברותא", שפועל זה שנתיים, ממומן כיום בעיקר על ידי שכר הלימוד הגבוה, שהוא 35 אלף שקלים בשנה, כמו גם תרומות מגורמים שונים. רישיון ממשרד החינוך פירושו שהמוסד ימומן גם על ידי המשרד, כבתי ספר אחרים. לדברי ההנהלה, כמחצית מהתלמידים מקבלים מלגה המכסה 25% עד 100% משכר הלימוד. כיום לומדים בבית הספר כ-80 תלמידים בכיתות ט'-י"א ומלמדים 25 מורים. המוסד הפרטי צפוי להתרחב בתוך שנים ספורות ל-600 תלמידים בכיתות ז-י"ב.

פסק הדין הנוכחי הוא שיאו של מאבק בן שנתיים על ההכרה במוסד השנוי במחלוקת, שהפך סמל להפרטה במערכת החינוך הציבורית. בעבר התבטא שר החינוך, גדעון סער, בחריפות נגד מסגרות חינוך פרטיות ו"חברותא" בפרט. "אם ההורים מממנים (את בית הספר) בהיקף של עשרות אלפי שקלים, ברור לגמרי שתקציב של 75% מצד המשרד מעמיד את בית הספר במקום אחר", אמר ב-2010.

ביוני 2010 דחה משרד החינוך את בקשת "חברותא" לקבל רישיון בין היתר בטענה כי המוסד עלול לפגוע בבתי הספר בחינוך הרשמי ביישובים סמוכים. במכתב לעמותה המנהלת את בית ספר כתב אז מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, כי "קבלת התלמידים מרשויות חינוך שונות בהן פועלות כיתות חטיבות ביניים פוגעת בעקרון האינטגרציה", וכי "תוכנית הלימודים שהוצגה אינה עומדת בדרישות תוכנית הליבה המחייבת של מוסד על-יסודי".

הנהלת "חברותא" ערערה על ההחלטה באמצעות עו"ד קרן רז מורג, ובנובמבר 2010 השופט (בדימוס) דן ארבל, שעמד בראש ועדת הערר, הפך את ההחלטה בהסתמכו על חוק הפיקוח על בית הספר. ארבל קבע שבית הספר פועל בהתאם ל"דרישות האינטגרציה הקיימות במשרד החינוך, ומקבל לשורותיו תלמידים מאזורים ומגזרים שונים". הוא ציין כי "המשרד לא הצליח להציג ראיה כלשהי שיש בה להעיד על אפשרות לפגיעה כתוצאה מהענקת הרישיון".

משרד החינוך ערער על החלטה זו, אך כאמור בסיבוב הנוכחי דחתה השופטת שרה גדות את עתירתו. בערעור הנוכחי טענו נציגי משרד החינוך כי "החלטת המנכ"ל שלא ליתן רישיון לבית הספר הינה החלטה מקצועית ומנומקת, אשר התקבלה לאחר בחינת מכלול השיקולים הרלוונטיים, ולא היה מקום להתערב בה... היה על ועדת הערר לפרש את חוק הפיקוח באופן רחב ותכליתי, תוך התייחסות לשיקולים חברתיים וכלכליים ולדברי חקיקה נוספים ולא לנקוט פרשנות דווקנית וצרה".

השופטת גדות ציינה מנגד כי "חוק הפיקוח מתייחס לדרישות מבית הספר עצמו ואינו מונה במסגרתו שיקולים חוץ בית-ספריים, לרבות פגיעה במוסדות רשמיים, כעילה לאי מתן רישיון". היא אמרה כי "להורים זכות לאוטונומיה בבחירת חינוך ילדיהם. זכות זו נגזרת גם מהזכות לחינוך המוענקת לילד. לאור חשיבותה ומעמדה של זכות זו, מוענק לה 'משקל עודף' ועל המדינה מוטל נטל משמעותי כדי להצדיק התערבות בזכות זו".

בשיחה עם "הארץ" אמר דרור אלוני, ממייסדי בית הספר: "אני מאוד שמח על החלטת בית המשפט. בית המשפט מחייב את משרד החינוך לפעול על פי חוקי כנסת ישראל". לדבריו, "בית הספר מקדם את השוויון בישראל משום שהוא לא מקבל ילדים על פי רקע סוציו-אקונומי. הילדים ממיינים את עצמם. זה אחד הסולמות לשדרוג מעמדי". אלוני הוסיף כי "אולי אחת הסיבות לכך שקם בית הספר חברותא היא בגלל חוסר האמון של הציבור במערכת הציבורית, והלוואי שהמערכת תתחזק מאוד. בית הספר מחזק בינתיים את הילדים אבל לא פוגע במערכת החינוך הציבורית". הוא הוסיף עם זאת כי "ראוי שתהיה תחרות בין המערכות, כי זה מקדם את האיכות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ