העובדים הפלסטינים במחצבת סלעית שובתים בדרישה לתנאי העסקה הוגנים

מאבק עובדים חסר תקדים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בצעד יוצא דופן, משביתים עובדים פלסטינים חברה ישראלית בדרישה שמעסיקיהם יחתמו על הסכם קיבוצי.

זה כשבוע, 40 עובדי מחצבת סלעית אדומים, שובתים במחאה על תנאי ההעסקה שלהם. הפועלים, שעובדים עבודה פיזית קשה בחום ובאבק, הקימו ועד עובדים. הם דורשים מההנהלה לחתום על הסכם העסקה שכולל העלאה מדורגת בשכר, שנע בין 18 ל-26 שקלים לשעה, הסדרת הפנסיה שלהם ותנאי בטיחות ובריאות נאותים.

עובדי מחצבת סלעית אדומים, ליד מישור אדומים, מתלוננים זה שנים על העסקה בתת תנאים. לטענת העובדים, רובם תושבי הגדה ומיעוטם ממזרח ירושלים, בעלי המחצבה הישראלים מרוויחים הון מכריית המחצבים אך משפילים את עובדיהם ולא מעניקים להם את מלוא זכויותיהם. בשנה וחצי האחרונה הם התאגדו בסיוע תנועת מען לוועד עובדים. לאחר מאבק ארוך הסכימה הנהלת המחצבה להכיר בוועד ואף החלה משא ומתן אתו על שיפור תנאי התעסוקה שלהם. לפני כחודש וחצי הגיעו ההנהלה והעובדים לטיוטת הסכם. אלא שמאז, לטענת העובדים, נציגי ההנהלה מסרבים לחתום על ההסכם ומתחמקים מפגישות עם נציגי הוועד. לפני שבוע החליטו העובדים לפתוח בשביתה ללא הגבלת זמן עד שההנהלה תסכים לחתום על ההסכם.

תלונות העובדים נגד ההנהלה כוללות פיטורים שרירותיים, שכר של 3,500 עד 5,500 שקלים בחודש, כולל שעות נוספות, תשלומי פנסיה חלקיים, הלנת שכר ועוד. על פי ההסכם יקבלו העובדים העלאת שכר מדורגת, קופת פנסיה מסודרת ותנאי בטיחות ובריאות.

"אתה עובד במדבר, בחום, צריך להתייחס אלינו אחרת מאשר באזורים אחרים", אומר ניאז קדאדחה, תושב רמאללה שעובד במחצבה זה 17 שנה, "אנחנו לא מבקשים דברים חריגים. אתה מרגיש שהם לא מחויבים לעובדים שלהם".

רוב הפלסטינים המועסקים אצל ישראלים בשטחים סובלים מתנאי העסקה נחותים, בוודאי בהשוואה לתנאים שמחייב החוק הישראלי.

בעבר פרצו כמה שביתות ספונטניות בקרב עובדים פלסטינים, אך עד עתה לא היו מאבקי עובדים מאורגנים בדרישה להגיע להסכם עבודה קיבוצי.

בעבר הכיר בית המשפט העליון בזכותם של עובדים פלסטינים שעובדים ברשויות ישראליות לקבל תנאים על פי החוק הישראלי. עם זאת הדבר לא הגיע למבחן משפטי בנוגע לחברות פרטיות.

"זה מקום עבודה מאוד קשה", אומר אסף אדיב שמלווה את העובדים מטעם מען, "מחצבה באמצע המדבר. שכר נמוך, ללא תנאים סוציאליים וללא תנאי בטיחות. העובדים החליטו שהם רוצים לשנות את המצב. הם התאגדו וכפו על ההנהלה לפתוח במשא ומתן. בסבלנות רבה ניהלנו אותו".

אדיב הוסיף כי "אחרי שגיבשנו הסכם של 12 עמודים ההנהלה פתאום קיבלה רגליים קרות, מושכים אותנו חודשיים בלי תשובות. העובדים לא מוכנים לעבוד בלי הסכם".

"ההסכם הזה מעביר את החברה מהמאה ה-19 למאה ה-20, לא למאה ה-21. לא קיבלנו כל מה שרצינו, אבל זה משהו שאנחנו יכולים לחיות אתו", מוסיף אדיב.

בהנהלת המחצבה סירבו להגיב לטענות העובדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ