ארגוני הנשים לא זכו במכרז, ושבעה מקלטים לנשים מוכות עומדים להיסגר

יו"ר ארגון הגג של מפעילי המקלטים בישראל: מדובר באנשי מקצוע שעובדים שנים. אי אפשר להפריט כל דבר

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

שבעה מקלטים לנשים מוכות צפויים להיסגר לאחר שהארגונים המפעילים אותם מזה שנים לא זכו במכרז משרד הרווחה להפעלתם.

"לא מדובר כאן בעסק כלכלי אלא באנשי מקצוע שעובדים בתחום הזה שנים. לא ניתן להפריט כל דבר בשם שיפור השרות", אומרת רונית ארנפרוינד-כהן, יו"ר ארגון הגג של מפעילי המקלטים בישראל. "ניתן גם לדבר ולנהל דיונים בעניין", הוסיפה.

בישראל קיימים 13 מקלטים לנשים מוכות המופעלים על ידי מספר ארגונים בהם ויצ"ו, נעמת, ל.א לחימה באלימות נגד נשים, עמותת יחדיו, מעון חרום נשים חיפה, אישה לאישה, נשים נגד אלימות כפר יאסיף ועוד.

הארגונים מפעילים מקלטים המספקים מענה ראשוני לנשים שנטשו בתיהן - לרוב עם ילדיהן בשל אלימות בני זוגם. הנשים מקבלות במקום סיוע נפשי וסוציאלי ומנסות להתחיל בחיים חדשים. לפני 3 חודשים ניגשו הגופים המפעילים את המקלטים למכרז והופתעו לקבל תוצאותיו בפקס ממשרד הרווחה, בו חלקם התבשרו כי לא ימשיכו להפעיל את המקלטים.

מדובר בגופים ותיקים שמפעילים את המקלטים מזה מספר שנים, אך כעת ייאלצו לסגור את המקומות שמגישים סיוע מיידי לנשים שנטשו בתיהן בשל אלימות. "אנו מפעילים שני מקלטים שנחשבים בין הטובים בארץ ולא זכינו במכרז בשל מסמך חסר שמעיד כי המבנים בהם מופעלים המקלטים הם בבעלות ויצו" מסבירה ארנפרוינד-כהן, "אך זה מצב מגוחך, כשהמשרד מודע לכך היטב וכמובן שיכול לבקש השלמת מסמכים". היום יערכו הארגונים המפעילים מפגש חרום על מנת לדון במציאות שנכפתה עליהם.

כיום מספקים 13 המקלטים מחסה והגנה לכ-160 נשים בארץ אך מדובר בטיפה בים. "מצבה של ישראל בתחום אלימות נגד נשים לא טוב, וזה בלשון המעטה, כעת צריך לפעול להרחבת מספר המקלטים ולא לצמצמם בשם הרצון 'להעניק שרות לאזרח' ולבנות מכרזים שיאפשרו למגזר פרטי להנכס לתחום מקצועי לחלוטין" אומרת ארנפרוינד-כהן.

ממשרד הרווחה לא התקבלה תגובה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ