הספרייה העירונית נעולה, ושיירת הסופרים עוברת

הסופרים התכנסו ביריד שבוע הספר, והעמיסו ספרים על שיירת המחאה שיצאה לקרית שמונה

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

בשש אחר הצהריים אתמול (חמישי) הגיעה שיירת המכוניות של הסופרים לקרית שמונה, עמוסה ספרים שנתרמו על ידי אנשים שסגירת הספרייה נגעה ללבם. ההתרגשות רבה ורחבת הספרייה עמוסה משפחות, פעילים מקומיים וכלי תקשורת.

הארגזים מורדים על ידי עלמים מבוישים משבט תנועת נוער ומגובבים מול הספרייה העגומה. רעייתו של אורי אורלב בודקת שהארגז שלהם לא נעלם. אבל יש בעיה קטנה. הספרייה נעולה, ואי אפשר להכניס את הספרים. "אתם סופרים, יש לכם בטח הרבה כסף להזמין פורץ, בואו נפרוץ את הספרייה ונכניס את הספרים", אומר נער. אני רומז לו שלסופרים אין כסף, אבל הוא לא מאמין. בקרית שמונה מנסים לא להעציב את הסופרים שבאו מרחוק, עם הספרים חסרי השימוש כרגע. "מה לעשות איתם?", מתלחשת מישהי. "בוא נכבד את הקטע הזה ונכניס אותם. את הערימה הזו צריך להזיז, זה נראה לא יפה בחוץ". לבסוף מכניסים את הספרים פנימה לאחד החדרים. הספרים החתומים נדחסים ללשכת ראש העיר ניסים מלכה, שמהלך במקום מרוצה.

אברהם לב, הספרן שסגרו לו את מקום העבודה, בולט במקום, עם מכשיר שמיעה, כובע קומוניסטי וחולצת צ'ה גווארה. "יש אנשים עם דם כחול, לי יש דם אדום", הוא אומר. "לדעתי אין ברירה, לא יסגרו את הספרייה". אופיו ניכר בספרייה. בכניסה תלוי תדפיס מאתר מקומי שמראה כי השכר הממוצע בעיר הוא חצי מהשכר במרכז הארץ.

הסופרים והילדים הנלהבים. הארגזים גובבו מול הספרייה העגומה. תצלום: עבדאללה שמא

ילד דתי מתחנן לאנשי התקשורת "צלמו אותי". אשה כועסת עליו, "לא באנו כדי שיצלמו אותנו, אלא למחות נגד סגירת הספרייה".

האירוע התחיל באחת בצהריים בכיכר רבין בתל אביב. ליד מותג סככות ששכר שטח ניכר במתחם שבוע הספר, התקבצו הסופרים אט אט. כשהגעתי, אתגר קרת כבר המשיך. לפי השמועות הוא בא בכפכפים. יוכי ברנדס הרשימה באדום, ורוני סומק התייצב עם חיוכו הנעים.

מארגן מסע התמיכה הוא נפתלי רז, מורה דרך ומי שבמשך שנים נלחם לגבש מפלגה סוציאל-דמוקרטית. סגירת הספרייה נגעה ללבו. והוא סחף סופרים ותקשורת.

רז משלשל סרטי כחול לבן על כל אנטנות המכוניות ומניף על הג'יפ של סמדר שיר, שהוא הגדול ביותר מבין מכוניות הסופרים שבאו, שלט: "תיפתח הספרייה בקרית שמונה".

יש חבילה גדולה של ספרים שאיש לא מרים. "אני צריכה שני גברים", אומרת מישהי ומביטה אלי. אני מסרב להרים עם עוד גבר, בתואנה שאני פמיניסט. ובסוף אני ואושרת קוטלר סוחבים לאוטו.

ביציאה מתל אביב למסע המחאה הצנוע. תצלום: אלון רון

הספרים רבים, אבל יש רק ארבע מכוניות שיישאו אותם לצפון. הדרך היחידה להעביר את כולם היא אם האמן והפרסומאי עפר אלוני יצטרף עם מכוניתו הגדולה למסע. "יוכי, תעשי לו עיניים", מצווה רז על מחברת רבי המכר יוכי ברנדס. לבסוף, אלוני נעתר להצטרף לשיירה ואני נוסע אתו.

השיירה מעט רופפת. כשאנחנו מזמינים קפה, כולם נעלמים לנו. אני מציע שניפגש בחיפה ב-16:00, על פי התוכניות. מסתבר שטעיתי, והיינו צריכים להיפגש בצומת יגור. שם אנחנו ממתינים לעוד מכוניות. שוטר מתקרב וכועס שאנחנו חונים בצד וממשיך רק לאחר תחינות. אני מופתע שהשלט כבר לא עומד על הג'יפ של סמדר שיר. מסתבר שהוא נפל. "ירכיבו אותו חגיגית בכניסה", מבטיח רז.

גם אם הספרייה לא תיסגר, עצם המחשבה שניתן לסגור את הספרייה, ושקיומה לא מובן מאליו, הוא העניין. במקרה הזה הגיעה ההתנערות של המדינה מתושביה ומתרבותה לאבסורד. אבל מדובר בהפקרה של שנים. כמו עם הצלחת קרב הקוטג', מדובר בניצחונות קטנים במלחמה אבודה.

"לא כל יום נבחרת כזו מגיעה לקרית שמונה", מתפייט רז הנרגש מול הספרייה הסגורה, כשברקע ילדות מבקשות להצטלם עם סמדר שיר. אני שואל את הילד שדרש להצטלם אם הוא שמח שהסופרים באו. "לא ראיתי אף אחד", הוא ענה. "הצלמים מסתירים".

הספרנים בקרית שמונה משאילים ספרים בסתר

סגירת הספרייה - עוד חזון-ביבי למועד | יוסי שריד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ