בישראל, בניגוד לארה"ב: הדרך לנישואים חד מיניים עוד רחוקה

אילן ליאור
תומר זרחין
השתתף בהכנת הכתבה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
תומר זרחין
השתתף בהכנת הכתבה:

בקהילה הגאה בישראל בירכו על ההחלטה של מדינת ניו יורק לאשר נישואים לזוגות חד מיניים, אולם רבים מהם חשים כי עוד רחוק היום שבו זוגות חד מיניים יוכלו להתחתן בישראל.

בישראל נישואים חד מיניים אינם מוכרים בידי המדינה, ורוב הזוגות החד מיניים החיים בישראל אינם נשואים ומסתפקים בהגדרה של "ידועים בציבור". ב-2006 קבע בג"ץ בהרכב מורחב של שבעה שופטים כי על משרד הפנים לרשום במרשם האוכלוסין בישראל נישואים של זוגות חד מיניים שנישאו בטורונטו שבקנדה. פסק הדין ניתן בעתירות שהוגשו מטעם האגודה לזכויות האזרח וזוגות חד מיניים שנישאו בטורונטו, אולם נתקלו בסירוב של משרד הפנים לרשום את הנישואים. בטורונטו ניתן לערוך טקס נישואים גם מבלי שאחד מבני או בנות הזוג הוא אזרח קנדי.

לדברי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, בעקבות פסק הדין של בג"ץ נרשמים כדבר שבשגרה זוגות חד מיניים שנישאו בטורונטו, וכן זוגות ישראלים שאחד מבני הזוג אזרח אמריקאי שנישאו באחת ממדינות ארה"ב המכירות בנישואים אלה. לדבריו, "אנחנו רחוקים מרחק שנות אור במאבק הזה כי בישראל אין כלל אפשרות לנישואים אזרחיים. מדובר באחת הפגיעות החמורות ביותר בחופש מדת ובזכות לנישואים".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), ראש השדולה הגאה בכנסת, בירך על ההחלטה, אולם הביע פסימיות באשר למצב בישראל. "ההחלטה משמחת אותי מאוד כי היא חלק מתהליך בינלאומי שבו יותר ויותר מדינות הולכות לקראת עניין זה. ההחלטה בו זמנית מדגישה עד כמה אנחנו נמצאים במצב בלתי נסבל מבחינת הדין האישי בישראל, ביחס לכלל האוכלוסייה, בגלל העירוב של דת ופוליטיקה שקיים אצלנו וחוסם יוזמות כאלה". הצעת חוק של הורוביץ שנועדה לאפשר נישואים אזרחיים בישראל, נדחתה פעמיים בכנסת הנוכחית כבר בשלב הקריאה הטרומית.

איתי פנקס, יו"ר המרכז הגאה ולשעבר חבר מועצת העיר תל אביב אמר שלהחלטה חשיבות רבה ברמה ההצהרתית. "ההחלטה חשובה על רקע היותה של ניו יורק מדינה יחסית שמרנית. זו כבר המדינה השישית בארה"ב שמאשרת נישואים לזוגות חד מיניים, ולצד ההחלטה האחרונה על ביטול מדיניות האפליה בצבא יש לה משמעות גדולה".


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ