דפי זהב מאפשרת פרסום מודעות המפלות ערבים במדריכי הטלפונים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

דפי זהב מאפשרת לפרסם מודעות מפלות במדריך הטלפונים שלה - כך עולה מתלונה שהגיש "שותפות-שראקה", פורום הארגונים לחברה דמוקרטית, שוויונית ומשותפת. הפורום פנה למנכ"ל דפי זהב, ניר למפרט, בדרישה להסיר מהמדריך מודעות המתארות עסקים באמצעות המילים "עבודה עברית" ולהימנע מפרסומן בעתיד. לטענת הפורום, גם אם עסקים אלה אינם מציינים זאת במפורש, ברור כי הם מפלים ערבים. הפורום פנה גם למפקח על חוקי העבודה, קובי סויד, בדרישה להפעיל את סמכותו.

בדיקת "הארץ" עם כמה מן העסקים המציעים "עבודה עברית" העלתה תשובות דומות. נציגי העסקים הבהירו כי הם מציעים ללקוחותיהם אפשרות לבחור בעובדים יהודים בלבד. עם זאת ציינו כי הם מעסיקים גם ערבים. "במידה ותציין עבודה עברית אז כן, רק יהודים יבואו", אמר נציג חברת "הובלות ביתר", הפועלת באזור בית שמש. נציג של חברת "א.ש. אינסטלטורים", הפועלת גם היא באזור בית שמש, אמר בשיחה עם "הארץ" כי לבית לקוח המבקש עבודה עברית יישלחו רק יהודים.

רון גרליץ, מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי, המקדמת שוויון בין ערבים ויהודים בישראל, היה זה שהחל את המחאה. לדבריו, דפי זהב איננה יכולה לחמוק מאחריות לתוכן המודעות: "הדבר הזה הוא נורא ואיום. האזרח הערבי שרואה 'עבודה עברית' - מה הוא מבין מזה? 'לא רוצים אותי פה'", אמר.

שותפות-שראקה החלה בקמפיין באינטרנט בניסיון להפעיל לחץ על דפי זהב להסיר את המודעות. לצד זה, הפורום שוקל גם צעדים משפטיים. "עצם ההצהרה של בעלי עסקים, מעסיקים, שהם 'נקיים' מכל מה שהוא לא יהודי, זה אומר שהם מפרים את חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה", אומרת עו"ד סאוסן זהר, מנהלת המחלקה לזכויות חברתיות וכלכליות במרכז עדאלה. לדבריה, האחריות מוטלת גם על דפי זהב.

מדפי זהב נמסר בתגובה כי בספר הטלפונים אין ולא היתה מעולם קטגוריה בשם "עבודה עברית" או "כחול לבן". "בספר הטלפונים של דפי זהב מופיעים אנשים וחברות הרשומות בשמות אלו ברשם החברות במשרד המשפטים, וכאלה שהוסיפו את המילים הללו לשם המסחרי שלהם, או לתוכן הפרסום שבחרו. לדפי זהב עצמה כמוציאה לאור של ספרי טלפונים אין נגיעה לשימוש במונחים אלו. אם אכן יש עסקים אשר בפועל נמנעים במכוון מלהעסיק בני מיעוטים, על מנת להעסיק אך רק יהודים, מדובר באקט גזעני המנוגד לחוק ודפי זהב מוקיעה אותו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ