נאמן: מה שהיטלר לא הצליח לעשות קורה היום בגולה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שר המשפטים יעקב נאמן יצא לפני סוף השבוע במתקפה חריפה על יהודי הגולה. בדיון בוועידת הנשיא בירושלים הדף נאמן טענות שהשמיעו רבנים בכירים מארה"ב על מדיניות הגיור של ישראל, ותקף אותם. "הבעיה בגלות היא לא גיור, היא התבוללות. כמה יהודים מצטרפים בכל שנה ליהדות הגולה על ידי גיור, וכמה מתבוללים? בואו נתמודד עם האמת", אמר לרבנים, "מה שהיטלר יימח שמו וזכרו לא הצליח לעשות, יש היום בגולה, עם התבוללות נוראית".

הדברים נאמרו בדיון סוער, שופע רגעים מפתיעים והתבטאויות לא שגרתיות. נאמן האשים את חבריו לפאנל ב"שנאת חינם", ברמז שכוון בעיקר כלפי עמיתו לממשלה שר הפנים אלי ישי. בפאנל "הגיור: מי עומד בשער הכניסה לבית היהודי?", השתתפו מלבד נאמן יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, הרבה הקונסרבטיבית גילה דרור, הרב הרפורמי פטר קנובל, וד"ר דב מימון מהמכון לחקר מדיניות העם היהודי. גם השר אלי ישי הפציע לזמן קצר ועזב מיד לאחר שסיים לשאת דברים, אולי משום שגילה שהתיישב לצד רבה קונסרבטיבית ורב רפורמי.

הרבה גילה דרור, מנהיגת קהילת "רודף שלום" בהמפטון, וירג'יניה, ולשעבר נשיאת כנסת הרבנים העולמית של התנועה הקונסרבטיבית, הודתה בתגובה לדברי נאמן כי "יש מה לתקן" בהתנהלות הקהילות היהודיות בארה"ב - ובכלל זה בעניין ההתבוללות - אבל השיבה לשר המשפטים באותו מטבע. "יש בעיה של נישואי תערובת בישראל", אמרה דרור, והזכירה את העובדה שיותר מ-300 אלף עולים חדשים נחשבים כאן לא יהודים על פי ההלכה האורתודוקסית וחלקם מתחתנים עם בני זוג יהודים על פי ההלכה.

לדברי המארגנים, השר ישי נכנס במפתיע לאולם שבו עמד להתחיל הדיון. המנחה, העיתונאי שמואל רוזנר, הזמין את ישי באופן ספונטני לשאת דברים בנושא שבו עסק הדיון, וזאת על רקע העובדה שדובר חרדי שזומן לדיון ביטל את השתתפותו. ישי נענה, ובכך קבע כנראה תקדים כשישב על במה אחת עם רבה קונסרבטיבית ועם רב רפורמי.

בנאומו הקצר, אמר ישי כי יש לשמור על הבלעדיות האורתודוקסית בגיור, אולם על פי תפישתו של הרב עובדיה יוסף, גיור צריך להיות "הכי מקל שרק אפשר". הוא תקף את מה שהגדיר "ארגונים פוליטיים", כנראה בכוונה לתנועות הרפורמית והקונסרבטיבית, שמתנגדות לבלעדיות האורתודוקסית בגיור. לדבריו, שמירה על כללי ההלכה בתחום הגיור הכרחית, משום ש"אם אנחנו בעצם משנים את הכללים, פועלים שלא לפי מסגרת הכללים היהודיים הערכיים, אנחנו מאבדים את הערכים והזהות שלנו. מה ששומר על העם היהודי זה באחדות שלו. חשוב להיות מאוחדים".

לאחר עזיבתו של ישי התייחסו רוב הדוברים להופעתו החטופה. שרנסקי העיר בעוקצנות כי "העובדה שהשר ישי הגיע, והסכים לשבת אתנו לשולחן אחד, היא הישג עצום". ואילו הרבה גילה דרור אמרה כי "זה בסדר אם הוא לא רוצה ללחוץ יד, אבל לפחות שיישב לדבר אתנו". בדבריה, דרור אף דחתה את קריאותיהם של נאמן וישי לאחדות, ואמרה כי בין קבוצות יהודיות שונות לאורך ההיסטוריה "היו הבדלים, יש הבדלים, וזה בסדר. הקריאה לאחדות היא פיקציה". לדבריה, "אם ישראל רואה עצמה כבית לכל היהודים - דבר שאני מזדהה אתו - אז הדיון מיהו יהודי חייב לכלול את המציאויות והקולות של יהדות העולם. יש דה לגיטימציה במדינת ישראל כלפי הזרמים. רוב היהודים בעולם הם רפורמים או קונסרבטיבים. הדבר הכרחי דווקא לנוכח הקמפיין לדה לגיטימציה של מדינת ישראל".

בהמשך דבריו סיפק נאמן גם התבטאות מסקרנת הנוגעת לכישלון הוועדה שבראשה עמד בשנות ה-90, שניסתה ליישב את המחלוקת המתמשכת בענייני גיור. לדבריו, הרבנות הראשית אשמה בכישלונה. ב-1997 הוקמה ועדת נאמן בעקבות שורה של ניסיונות חקיקה כושלים בתחום הגיור, המליצה והביא להקמתו של מכון ללימודי יהדות לכל הזרמים, אבל נכשלה בהמלצתה להקים בית דין מיוחד לגיור בחסות הרבנות הראשית. הכנסת אישרה את ההמלצות, אך הרבנות סירבה לאמץ אותן. על רקע כשלון המלצות הוועדה, בעשור האחרון בית המשפט התערב והכיר בגיורים רפורמיים שנעשו בחו"ל לצורך רישום המתגיירים כיהודים.

יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי אמר כי הוא תומך במדיניות פתוחה יותר כלפי גרים. "צריך להיות שער כניסה אחד לעם היהודי, אבל רחב מאוד", אמר, והוסיף כי יש למנוע מצב בו מדיניות הגיור של ישראל מוכרעת בבג"ץ ובכנסת. לדבריו, יש לפתור את המשבר בין הארגונים והזרמים היהודיים, ובכלל זה הסוכנות.

לא פחות מעזיבתו, הופעתו של ישי בוועידה הפתיעה את הנוכחים בפאנל, עם או בלי קשר לעובדה שיום קודם בא לוועידה יריבו אריה דרעי והכריז על חזרתו לפוליטיקה. דוברו של ישי הסביר, כי הוא הוזמן כאחד הדוברים בפאנל על הגיור, אלא שמארגני הוועידה שכחו לפרסם את שמו ברשימת הדוברים. אנשי ישי אמרו בכעס כי היה "פנצ'ר" ו"אי הבנה" שמקורה במארגני הוועידה, ושללו מכל וכל טענה שישי בא לכנס ביוזמתו. מדוע הלך ישי מיד לאחד שדיבר? לפי דוברו רועי לחמנוביץ', "ככה זה, בדרך כלל הוא מדבר, ומיד עוזב את המקום. זה לא קשור לעובדה שעל הבמה היתה רבה קונסרבטיבית ורב רפורמי".

השר נאמן אמר, כי הפאנל הוא דוגמה ל"שנאת חינם", רומז כנראה לעזיבתו של ישי ולתוכן דבריו, וכנראה גם לתגובות שגררה עזיבה זו. "זוהי הבעיה המרכזית של עם ישראל, שנאת חינם, והיום ראינו את זה פה בפאנל, בין שר הפנים שהופיע ובין האחרים שהופיעו. פשוט שנאת חינם. אפשר לשבת ולפתור את הבעיות. אף אחד לא צריך להתערב כיצד השני מתפלל, איזה מצוות הוא מקיים ואיזה מצוות הוא לא מקיים. אבל, דבר אחד ברור ועל זה אין חולק, שמה שהחזיק את עם ישראל, שלאחר 2000 שנות גלות הגענו חזרה למולדתנו זה הדת היהודית. והדת היהודית היא מגוונת מאוד". בהמשך אמר גם, כי "אף אחד לא צריך לפגוע באמונתו של האחר".

בדבריו, שלח נאמן אצבע מאשימה גם לכיוון אחר, שאינו קשור כלל למחלוקת בין הזרמים ביהדות. "במדינת ישראל יש היום בעיה", אמר. "יש לנו מאות אלפים (כך במקור) של (שוהים) בלתי חוקיים בעיקר ממדינות אפריקה שעברו את הגבול בצורה בלתי חוקית, הגיעו לארץ ורוצים להישאר פה כי נעים להם וטוב להם יותר מאשר במדינות אפריקה. שום מדינה בעולם כולל ארה"ב הנאורה שכל כך מתגאים בזכויות האזרח בה, לא היתה מאפשרת תהליך קל, דתי, ליהפך לאזרח המדינה. זו הבעיה של מדינת ישראל".

מנכ"ל התנועה הרפורמית גלעד קריב אמר בתגובה לדברים כי "תקיפתה של יהדות התפוצות בעניין ההתבוללות היא חוכמה קטנה מאוד בעבור מי שיושב במדינת ישראל. כישלונה ההיסטורי של החברה הישראלית והעומדים בראשה בעניין הגיור מלמד עד כמה העיסוק בסוגיות של זהות ושייכות מורכב ורב-מימדי. גישה פלורליסטית המכבדת את כל זרמי היהדות ונותנת להם מקום בחברה הישראלית היא תנאי יסודי לשותפות. התנועה הרפורמית מזמינה את שר המשפטים מרום תפקידו לפעול לקידום הפלורליזם בישראל ולתרום לחיזוק הקשר בין יהדות העולם למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ