רק 2.7% מהסגל האקדמי בישראל הם ערבים

ע"פ נתוני המועצה להשכלה גבוהה, במינהל ההשכלה הגבוהה שיעור הערבים אף נמוך יותר ועומד על 1.7% מכלל העובדים. עם זאת, מדובר במגמת עלייה

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

רק 2.7% מהסגל האקדמי בישראל הם ערבים, כך עולה מנתונים שהעבירה היום (ראשון) לכנסת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), המציגים תמונה עגומה באשר לתעסוקת עובדים ערבים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל. על פי הנתונים, שיוצגו מחר לוועדת החקירה בנושא קליטת עובדים ערבים בשירות הציבורי בראשות ח"כ אחמד טיבי, בישראל עובדים כיום רק כ-280 מרצים ערבים המשקפים 2.7 אחוזים מסך כל חברי הסגל האקדמי בישראל.

במינהל ההשכלה הגבוהה, שיעור הערבים אף נמוך יותר ועומד על 1.7% מכלל העובדים, לא כולל עובדי קבלן. כיום אין אף עובד ממוצא ערבי המאייש משרה מנהלית בכירה במכללות המתוקצבות.

לדברי ד"ר דני גרא, המשמש יועץ מקצועי לוועדת החקירה, "נתוני המל"ג מעידים כי במערכת ההשכלה הגבוהה שיעור תעסוקת הערבים נמוך בכל אמת מידה שהיא. שיעור זה נמוך עוד יותר מאשר בשירות המדינה אשר גם בו שילוב ערבים אינו עומד ביעדי החלטות הממשלה (שקבעה כי 10% מכלל העובדים בשירות המדינה יהיו ערבים עד 2012, אש"ט). יתר על כן, נראה כי אם מתוך כ-160 עובדים בכירים במינהל מוסדות ההשכלה הגבוהה יש 2 ערבים בלבד, הרי קשה להתעלם מן המסקנה כי עובדים ערבים כמעט ומודרים מהנהלת המוסדות.

ד"ר גרא המליץ למועצה להשכלה גבוהה לקלוט לפחות 3 עובדים ערבים, אחד מהם בכיר. כמו כן המליץ לקבוע יעד לאוניברסיטאות ולמכללות לפיו שיעור חברי הסגל האקדמי יהיה 8% לפחות עד שנת 2016.

נכון ל-2010 2.69% מהסגל האקדמי באוניברסיטאות (לא כולל מכון ויצמן למדע ואוניברסיטת בר אילן שלא העבירו למל"ג מידע באשר לסגל האקדמי והמנהלי שלהן) הם ערבים. מדובר ב-212 מרצים. ב-2007 שיעור המרצים הערבים באוניברסיטאות עמד על 1.2%. על פי מנכ"ל עמותת סיכוי לקידום שיוויון אזרחי, עו"ד עלי חיידר, ייתכן שהעלייה בשיעור המרצים נובעת מתוכנית מעו"ף שחילקה בשנים האחרונות מלגות לאקדמאים ערבים מצטיינים.

המצב בסגל המנהלי של האוניברסיטאות אף חמור יותר מיחס המרצים הערבים בסגל האקדמי: רק 1.58% מהמשרות המנהליות של האוניברסיטאות מאוישות על ידי ערבים.

המצב במכללות רע יותר

במכללות המתוקצבות על ידי המדינה, 2.04% מהסגל האקדמי הם ערבים, ורק 1.69% מהסגל האקדמי הבכיר הם ממגזר זה. כמו כן, רק 2.33% מהסגל המנהלי במכללות המתוקצבות הם ערבים. אין ולו ערבי אחד המאייש משרה מנהלית בכירה במכללות אלה.

במועצה להשכלה גבוהה ישנם כיום שני ערבים מתוך 22 חברים. בוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) חבר ערבי אחד מתוך שבעה.

נכון ל-2009 10.1% מהסטודנטים בישראל הם ערבים. 12.2% מהסטודנטים לומדים לתואר ראשון, 6.6% מהסטודנטים לתואר שני ורק 3.7% מהדוקטורנטים הם ערבים.

מהמל"ג נמסר כי "בשנים האחרונות נעשו שורה של פעולות להשתלבותם של נציגים מההמזגר הלא יהודי באקדמיה. במסגרת זו, ניתנו עשרות מלגות מעו"ף לסטודנטים מצטיינים שבהמשך השתלבו כחברי סגל במוסדות השונים. במקביל, במסגרת תוכנית החומש במערכת ההשכלה הגבוהה תורחב הנגישות להשכלה הגבוהה לסטודנטים מהמגזר הלא יהודי. במסגרתה ייתווספו כ-3,600 מכסות יעודיות לסטונדטים מהמגזר הערבים.

שינוי לטובה לעומת העשור הקודם

לדברי מנכ"ל עמותת סיכוי, עו"ד עלי חיידר, כבר כמה שנים אנו מפרסמים נתונים דומים ומתריעים ומבקשים מהמועצה להשכלה גבוהה ומהאוניברסיטאות שיתערבו באופן פעיל על מנת להגדיל את מספרם של חברי הסגל האקדמי והמנהלים הערבים. בעשור האחרון רואים שיש יותר ויותר בעלי תואר שלישי ערבים וחלקים גדולים מהם נאלצים לעזוב את הארץ ולהצטרף לאוניבריסטאות היוקרתיות באירופה ובארה"ב".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר כי "ישנו יחס ישיר בין אחוז הסטודנטים הערבים לבין אחוז חברי הסגל הערבים באוניברסיטאות. לאורך השנים יש עלייה בכמות הסטודנטים הערבים ולכן אנחנו מצפים לראות יותר סטודנטים ההופכים לחלק מהסגל האקדמי הזוטר והבכיר. בנוסף, כיום יש לא מעט חברי סגל צעירים מהמגזר הערבי הנקלטים כחלק מסגל האוניברסיטאות באמצעות מלגות מעו"ף הייעודיות לאוכלוסייה. אנו סבורים שיש מקום להגדיל את מספר מלגות מעו"ף שיש להם תרומה ישירה להעלאת מספר חברי הסגל הערבים.

לדברי פרופ' עליזה שנהר, יו"ר ועד ראשי המכללות המתוקצבות ונשיאת המכללה האקדמית עמק יזרעאל, "אין ספק שיש מגזרים שאינם מיוצגים כהלכה בהשכלה גבוהה, הן לגבי בני המגזר הערבי והן לגבי נשים. תהליך השילוב והקידום של בני המגזר הערבי באקדמיה הוא איטי, אך כבר נראה שינוי לעומת העשור הקודם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ