אוני' תל אביב מקלה על סטודנטים ערבים

נוהל חדש יאפשר לסטודנטים להיעדר ממבחנים ומשיעורים בחגים מוסלמיים, נוצריים ודרוזים

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

אוניברסיטת תל אביב הוציאה לראשונה נוהל לפיו לא יתקיימו מבחנים בשעות אחר הצהריים במועדי צום. הנוהל, שהוצא בעקבות פנייה של אגודת הסטודנטים, יחול בימי צום גדליה, עשרה בטבת, תענית אסתר, י"ז בתמוז וצום הרמדאן, שיתקיים השנה בחודש אוגוסט.

הנוהל קובע גם כי יש לאפשר לסטודנטים נוצרים, מוסלמים ודרוזים לקבל מועדי בחינה מיוחדים כשהם נאלצים להיעדר בשל חג המולד, חג הפסחא, עיד אל-פיטר, עיד אל-אדחא ונבי שועייב. כמו כן, בזמן החגים האלו יורשו הסטודנטים להיעדר משיעור - כפי שמקובל כיום במקרים של היעדרות בגין מילואים או בגין "כוח עליון" שאינו בשליטת הסטודנט.

"זה הישג גדול לסטודנטים הערבים", אמר נועם פורר, ראש המחלקה לעניינים אקדמיים באגודת הסטודנטים בתל אביב. "האוניברסיטה הוכיחה שרב תרבותיות היא לא רק מונח תיאורטי אלא גם פרקטיקה שיש ליישם למען סטודנטים מכלל המגזרים". הנימוק המרכזי בבקשה שהגישה האגודה לאוניברסיטה, סיפר פורר, התמקד לאו דווקא בעניין האקדמי כי אם בחיזוק תחושת השייכות של סטודנטים ערבים בקמפוס. "אני יודע שהם לא מקופחים", אמר, "אבל לא תמיד הם מרגישים שייכות".

אחמד מיארי, רכז מיעוטים באגודה, סיפר שאכן "יש הרבה סטודנטים שרוצים להתקרב לסטודנטים הלא ערבים. כשאין בעיות פוליטיות הכל בסדר, אבל כשיש בעיה פוליטית בארץ מרגישים מרחק. אני חושב שהמרחק מורגש בעיקר מצד הסטודנטים הלא ערבים. נוצרים חיכוכים בגלל ההזדהות של סטודנטים ערבים עם העם הפלסטיני".

מיארי מברך על החלטת האוניברסיטה. "היא שימחה הרבה סטודנטים, כולל אותי". אבל היענות האוניברסיטה עדיין חלקית: בפנייתה ביקשה האגודה לבטל מבחנים בתקופת הצום. "גם לעשות מבחן בבוקר יום צום זה קשה, משום שלא מדובר רק במבחן עצמו, גם בלמידה ובהתכוננות", הסביר.

עם זאת, הוא מציין, מצבם של סטודנטים ערבים בתל אביב - שהם כ-1,500 מתוך כ-25 אלף - טוב בהרבה מאשר באוניברסיטאות אחרות. כך למשל, לפני כמה חודשים נענתה האוניברסיטה לפניית האגודה והוסיפה מקלדות בערבית ל-25% ממחשבי הספרייה המרכזית.


מיארי. החלטה משמחת

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ