הספרייה הלאומית חילקה ספרים, וההמון הסתער

18 אלף ספרים נחטפו בתוך שעות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מה לעשות עם הרמן מלוויל? אין ספק שמדובר בספר שכל ספרייה תתפאר בו - כל הרומנים של מלוויל בכרך אחד. מצד שני, כל הרומנים של מלוויל בכרך אחד?! מובי דיק בכבודו ובעצמו שוקל קצת פחות מהספר. 1,695 עמודים באנגלית, לפחות 3 קילוגרמים, אולי עשרה סנטימטרים של כריכה קשה שצריך למצוא להם מקום בספרייה הצפופה. הספר גם רחב מאוד, שיטת השורה השנייה על המדף לא תעבוד פה. מה הסיכוי שאקרא את הספר הזה? להמשיך לסחוב או לפנות את הידיים לאוצרות כבדים פחות?

עם דילמות דומות התמודדו אתמול מאות אנשים שצבאו על דלתות הספרייה הלאומית, לקראת המבצע השנתי של חלוקת עודפי הספרייה - 30 אלף ספרים שהוצעו כלאחר כבוד לקהל הרעב לתרבות. הספרים כולם הם מעודפי הספרייה, עותקים כפולים ומשולשים של ספרים שכבר נמצאים באוספיה. בעבר ניסתה הספרייה למכור את העודפים, אבל הפדיון היה דל וכאב הראש גדול. אתמול פשוט הוציאו ארגזים עמוסי ספרים לקהל שבא מכל הארץ כדי לקחת חינם ספרים מלוא החופן.

אז מה לעשות עם מלוויל? הוא קצת מקשה עליי להחזיק את המחברת ולכתוב. למשל, את דבריה של רחל צוקר, שבאה במיוחד מתל אביב. "קמתי היום בחמש בבוקר", מספרת צוקר, "הייתי צריכה לקחת כדור נגד לחץ דם גבוה בגלל זה. בשבע וחצי כבר היינו פה".

חלוקת הספרים, אגב, התחילה בעשר. צוקר תפסה מיקום אסטרטגי ליד אחד השולחנות. מאות עמדו מסביב, כשהארגזים התחילו לצאת. בדקות הראשונות - אכזבה מרה. רוב הספרים ברוסית, מיעוט באנגלית.

אז התחיל תהליך של ברירה טבעית מהירה ואכזרית. צוקר וחבריה בני המזל ליד השולחנות מיינו ראשונים, ספרים שאין להם ביקוש עברו אחורנית מיד ליד. אחרי שורת הממתינים החמישית הצטברה על הרצפה ערימה קטנה של ספרים, חסרי המזל מכולם. עשרות ישראלים יכלו לקחת אותם חינם והם עדיין על הרצפה. שם נמצא למשל הספר "אפריקה - הפוליטיקה של האחדות", לצד "דרום מזרח אסיה - סוגיות".

אבל הזרם נמשך, בכל כמה דקות יוצאים עוד ארגזים. "ספרים, רבותיי, ספרים", מכריז אחד הספרנים. מנהל האירוע מטעם הספרייה הלאומית מקבל החלטה אסטרטגית, לוותר על השולחנות מחשש לצפיפות שתביא לאסון. במקום השולחנות נשלחים הארגזים לרחבה הגדולה שמול הספרייה.

הדימוי של אנשים רגועים שרוכנים על שולחנות שעליהם מסודרים ספרים, מתחלף באנשים שקורעים את הניילון הנצמד שעוטף את ארגזי הספרים המונחים על הרצפה וחוטפים מכל הבא ליד. למגינת לבם של הספרנים, הספרים מתחילים להתפזר על הרצפה, פה ושם נקרע ספר ודפיו מתפזרים.

החגיגה נמשכת, כאשר כולם מצפים לארגזים עם הספרים בעברית. כשיוצא מדלת משטח עם ספרים בעברית הוא נעלם בידי ההמון בתוך שניות. ליד המשטח של הספרים הכתובים מימין לשמאל אין מקום להתלבטויות, קודם לוקחים, אחר כך חושבים. אני שם עין על חוברת קטנה שכותרתה "המיתוס של דיר יאסין", אבל יד זריזה חוטפת אותה. אני מוותר ונדחף לאחור.

אחרי שהמהומה שוככת, נותרת חוברת אחת יתומה. אני לוקח אותה, מרוצה מהעובדה שהיא פחות כבדה ממלוויל. עשרה עמודים בסך הכל, אבל גם פחות אטרקטיבית: "כתב יד סלאבי קדום שנתגלה מחדש במנזר על שם סאנטה קאתרינה". זה השלל שלי. השלל של צוקר משכימת הקום לא מרשים בהרבה, כפי שהיא מספרת: "ספר על יוגה בשביל בעל של חברה של הבת, מפות של אלסקה ווינסקונסין שאני יכולה לתת לך אם אתה מטייל, וספר תמונות של אנברס, אני חושבת שזה בבלגיה. אה, וזה, כלכלת סין. טוב, את זה אני לא צריכה", היא אומרת וזורקת את סין וכלכלתה בחזרה לארגז.

הקהל מגוון מאוד: חיילים במדים, סטודנטים, חרדים, נוער גבעות לצד אקדמאים בכירים, דוברי רוסית ויידיש מבוגרים שמחפשים פיסת תרבות. גם מגוון כלי הנשיאה רחב: תיקים, סלים, מזוודות ועגלות. פרופ' שלמה גיורא שוהם, מבכירי הקרימינולוגים בעולם וחתן פרס ישראל, בא מצויד בשק גדול ועוזר. יחד הם ממלאים את השק, "מחפשים בעיקר היסטוריה של הודו, בשביל ספר חדש ששוהם מתכנן בנוגע לצמיחת המונותיאיזם", מסביר העוזר. "מאחר שגוטנברג מת וכולם הולכים למחשבים, אנחנו המוהיקנים האחרונים", אומר פרופ' שוהם וממשיך למלא את השק הגדול. בינתיים, לשמחתו, הוא לא נתקל באף ספר פרי עטו בערימות ההולכות ומידלדלות.

אז מה לעזאזל לעשות עם מלוויל? היד כבר כואבת. הוא שלי, אני תפסתי אותו, אבל מה הסיכוי שאקרא את הספר הזה? אפילו את מובי דיק בעברית לא סיימתי מעולם. בסוף אני מוצא את נ', ידידה ותיקה ולא פחות חשוב - מצוידת בעגלה. ככל הנראה, יש לה גם מקום בספרייה. אני מעביר לה את מלוויל, ומניח לה להמשיך בציד.

18 אלף ספרים חולקו אתמול על ידי הספרייה הלאומית, 4,000 מהם בעברית. 13 אלף ספרים יחולקו ביומיים הקרובים, אך לא צפויים להיות ביניהם ספרים נוספים בעברית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ