אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל וראשי ישיבות ההסדר נמצאים במגעים מתקדמים בנוגע להארכת משך השרות הפעיל של הקצינים מבני הישיבות. נכונותם של הרבנים להיכנס למשא ומתן עם הצבא על כך קשורה לדברים קשים שאמר לפני חצי שנה, מפקד חטיבת הצנחנים הקודם אהרן חליוה, על מסלול ההסדר. חליוה אמר אז שמדובר במסלול "לא כלכלי" ושהוא מעדיף לא לקדם בני ישיבות הסדר לקצונה. לדברי גורמים בצבא ובישיבות ההסדר, השיחות "חיוביות" ויש נכונות מצד הישיבות להארכת שירות הקצינים.

למרות שהם משרתים תקופה של כ-16 חודשים בלבד של שירות פעיל, לעומת שלוש שנים בקרב חיילים רגילים, מאפשר צה"ל ללוחמים מישיבות ההסדר לצאת לקורסים פיקודיים לתפקידי מ"כים וקצינים, בתמורה להסכמה להארכת השירות הפעיל. בפועל, משמעות הדבר שחייל הסדר שמסיים קורס קצינים, ומעוניין להישאר במסלול ההסדר ולחזור לאחר מכן ללימודים בישיבה, משרת כקצין בצבא הסדיר שנה נוספת, לעומת קצינים חדשים אחרים המשרתים לפחות שנה וחצי עד שנתיים עד תום שנת הקבע הראשונה. תקופה זו מאפשרת לקציני ההסדר לבצע רק תפקיד אחד כקצין לפני שהם חוזרים ללמוד בישיבה, כשבדרך כלל, קצין אמור לבצע שני תפקידי פיקוד או הדרכה לפני תום שנת הקבע.

ראשי הישיבות דחו עד כה את בקשות הצבא לאפשר לקצינים מבין בני הישיבות לשרת עוד תקופה וכתוצאה, בחלק מהחטיבות, העדיפו המפקדים הבכירים שלא לשלוח לוחמי הסדר לקורס קצינים, גם אם הם בעלי נתונים גבוהים. מפקד חטיבת הצנחנים הקודם, תת-אלוף אהרן חליוה, כיום מפקד עוצבת האש, הודה בשיחות עם חייליו לפני כחצי שנה שהוא נוהג כך, ותקף במלים חריפות את מסלול ההסדר. לדבריו, מדובר במסלול "לא כלכלי" שמספק לו לוחמים שמשרתים תקופות זמן קצרות מדי ולכן הוא מעדיף שלא לאפשר להם לצאת לקורס קצינים כדי שבהמשך לא יחסרו לו קצינים בחטיבה. הדברים גררו תגובות קשות מצד רבני ישיבות ההסדר וגרמו לירידה בהתנדבות לחטיבת הצנחנים בגיוס האחרון של בני הישיבות.

עם זאת, מתברר שדבריו של חליוה, שביטאו ביקורת גוברת בתוך הצבא על חוסר הגמישות של רבני ההסדר, השפיעו, ולפני כמה חודשים הסכימו ראשי הישיבות המאוגדים בהסדר להתחיל בשיחות עם הצבא על שינוי מבנה השירות, בדגש על שירות הקצינים. "הדברים של חליוה היו גסים ופוגעניים וחבל שנאמרו בצורה כזאת", אומר רב מישיבות ההסדר, "אבל יש מקום לדון במסלול אם הצבא מרגיש שהצרכים שלו משתנים. כשראינו שראש אכ"א הקודם, אלוף אבי זמיר, מעוניין לקיים את הדיון בצורה מכובדת, הסכמנו לכך". השיחות מתקיימות בין נציגי איגוד ישיבות ההסדר, אגף כוח אדם ומפקדת זרוע היבשה בצה"ל. קצינים שמעורבים בשיחות מעריכים שניתן יהיה להגיע להסכם על פיו יאריכו קציני ההסדר את שירותם הפעיל בארבעה או חמישה חודשים.

מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, איתן עוזרי, אישר שמתקיימות שיחות על כך עם צה"ל אבל סירב להתייחס לתוצאותיהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ