חוק השבות במבחן: מש' הפנים מסרב לתת אזרחות להומו הנשוי ליהודי

בני הזוג ג'ושוע גולדברג וביארדו אלוורז הם אזרחים אמריקאים שעלו יחד לישראל. גולדברג היהודי קיבל אזרחות על פי חוק השבות, בעוד בן זוגו קיבל מעמד תושב ארעי בלבד לאחר סחבת וטרטור במשרד הפנים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

משרד הפנים מסרב להעניק אזרחות ישראלית ותעודת עולה להומוסקסואל הנשוי ליהודי. בני הזוג, ג'ושוע גולדברג וביארדו אלוורז, אזרחים אמריקאים, עלו לארץ לפני כשבועיים. בהיותו יהודי, קיבל גולדברג עם נחיתתו תעודת זהות ישראלית ותעודת עולה, על פי חוק השבות. אלוורז לעומתו, נאלץ להפעיל לחץ רב על משרד הפנים, שבעקבותיו קיבל מעמד של תושב ארעי בלבד.

סעיף 4א לחוק השבות קובע כי "הזכויות של יהודי לפי חוק זה והזכויות של עולה לפי חוק האזרחות... מוקנות גם לילד ולנכד של יהודי, לבן זוג של יהודי ולבן זוג של ילד ושל נכד של יהודי; להוציא אדם שהיה יהודי והמיר דתו מרצון".

עו"ד ניקי מאור סנטר, מנהלת מרכז הסיוע לעולים של התנועה הרפורמית, אומרת כי אין ספק שלו היה מדובר בגבר ואשה, היו שניהם מקבלים אזרחות ישראלית. "רק העובדה שהם חד-מיניים היא זו שהביאה לכך שמשרד הפנים לא יודע איך לאכול את זה. חוק השבות אומר ?בן זוג', לא בעל ואשה".

גולדברג ואלוורז התגוררו עד עתה בבולטימור במדינת מרילנד. הם חיים יחד כבר 11 שנה וב-2007 מיסדו את הקשר ונישאו בוונקובר שבקנדה, המאפשרת נישואים חד-מיניים גם למי שאינם אזרחים קנדים. לפני כחצי שנה החליטו בני הזוג לעלות לישראל והחלו בהליכי ההגירה, בסיוע המרכז לפלורליזם של התנועה הרפורמית.

ב-2006 קבע בג"ץ בהרכב מורחב של שבעה שופטים כי על משרד הפנים לרשום במרשם האוכלוסין נישואים של זוגות חד-מיניים שנישאו כחוק במדינה אחרת. בעקבות פסיקה זו רשם משרד הפנים את גולדברג ואלוורז כנשואים עם בואם לארץ. על אף המשמעויות הנובעות מכך, סירב המשרד להעניק לאלוורז אזרחות ותעודת עולה.

"פנינו עוד לפני חג הפסח למשרד הפנים ודרשנו לקבל בשבילו מעמד עולה", אומרת עו"ד מאור סנטר, "מאז הם מבטיחים לנו שדנים בזה בכל הרמות, אומרים לנו שצריכים להתייעץ עם פרקליטות המדינה ולגבש עמדה". לטענתה, במשרד הפנים יודעים כי אם יסרבו לבקשתו של אלוורז לקבל אזרחות, צפויה הסוגיה להגיע לבג"ץ. "לפני שהם מוסרים עמדה שהיא בעייתית הם רוצים לקבל גיבוי של פרקליטות המדינה. זו הסיבה לטענתם שדברים מתעכבים".

מאחר שאין לאלוורז תעודת עולה נמנעת ממנו האפשרות לפתוח חשבון בנק משותף עם בן זוגו, המקבל סל קליטה. כמו כן, סירב הבנק להנפיק לו כרטיס אשראי. גם ניסיון לרכוש ביטוח בריאות בקופות החולים כשל. ואם לא די בכך, בהיעדר התעודה, התקשו בני הזוג להשתלב באחת מתוכניות הקליטה של הסוכנות היהודית במרכז הארץ. בינתיים עובדים גולדברג (40), איש פרסום ויחסי ציבור, ואלוורז (33), מעצב פרחים לחתונות ואירועים, במלצרות במלון באילת ובימים אלה הם מחפשים תעסוקה ומגורים באזור המרכז. הם נתקלו בקשיים רבים גם בהשגת תעודת התושב הארעי של אלוורז. הם מעידים כי נאלצו להתייצב במשרד הפנים באילת שש פעמים וזכו ליחס עוין ומשפיל מצד הפקידה שטיפלה בעניינם בשל דעות קדומות. "ברור שחיפשו תירוצים לא לתת לו את המעמד", אומר גולדברג בשיחה עם "הארץ", "עכשיו הם מסרבים לקבל החלטה לכאן או לשם על מעמד העולה שלו. שר הפנים הדתי לא רוצה לתת דין וחשבון על למה הוא נתן מעמד של עולים לזוג הומואים חצי יהודי. ברור לנו שהרבה יותר נוח לשר הפנים להגיד לא אני נתתי את המעמד, בית המשפט העליון האולטרה ליברלי כפה את זה עלי".

גולדברג ואלוורז מתוסכלים מהיעדר תשובה חד-משמעית של משרד הפנים. "אני מייחל שיסרבו לבקשה או יאשרו אותה. בסוף היום הרי זה יסתיים באותה תוצאה. אם נעתור נגדם הם יפסידו ויעניקו את המעמד", מעריך גולדברג. מישראל, כמו גם מהישראלים, הוא בינתיים דווקא מרוצה. "ככל שהישראלים שפגשנו עד עכשיו סימפטיים, מדהים אותי עד כמה מרושע משרד הפנים יכול להיות".

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מעריך כי בית המשפט יורה להעניק אזרחות לאלוורז אם הסוגיה תגיע לפתחו. "זו שאלה שעוד לא נדונה בבתי המשפט אם בן זוג בחוק השבות זה גם בן זוג מאותו המין. לאור הפסיקה הענפה של בתי המשפט שהשוו את הזכויות של בני זוג מאותו המין ולאור הזכות החוקתית לשוויון, ברור שיש לפרש את חוק השבות שחל גם על בני זוג בני אותו המין ולהעניק אזרחות לבן זוג של עולה", הוא אומר.

משרד הפנים מסר: "רשות האוכלוסין וההגירה הנחתה עוד בטרם הגעתם של בני הזוג, כי תינתן אשרת תושב ארעי למר אלוורז בנציגות ישראל בחו"ל. אשרה זו מעניקה את מלוא הזכויות להן זכאי אזרח ישראלי. עם זאת, מאחר שמדובר בבקשה ראשונה מסוגה, הנושא נמצא בבחינה. אנו מתנצלים אם נגרמה עוגמת נפש לבני הזוג".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ