מאבקם של "מורי הקבלן": הגישו תלונה למשרד התמ"ת על פגיעה בזכויות ההעסקה שלהם

אינם מקבלים קביעות כמו המורים שמעסיק משרד החינוך

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

זוהר, מורה להיסטוריה ואזרחות בבית ספר בירושלים, היתה אמורה לקבל כבר לפני שנתים קביעות במוסד החינוכי שבו היא מלמדת. במקום זאת, היא קיבלה מדי שנה מכתב פיטורים המודה לה על תרומתה לבית הספר ושולח אותה לדרכה. אלא שפחות או יותר באותו הזמן קבע איתה בית הספר אילו כיתות היא תלמד בשנה הבאה. "זאת השיטה", אומרת זוהר. "כשלא חתמתי איימו עלי בפיטורים".

תופעה זו מוכרת למורים רבים ברחבי הארץ שאינם מועסקים ישירות על ידי משרד החינוך או העיריות אלא על ידי גופים מתווכים, כמו למשל "יובל חינוך" בתל אביב. המעסיק של זוהר הוא "רנה קאסן", עמותה עירונית המנהלת ארבעה בתי ספר בירושלים ומעסיקה עוד מאות של מורים במוסדות אחרים בעיר.

כל המורים בבתי הספר שבניהול רנה קאסן מקבלים את משכורתם ממשרד החינוך ומהעירייה, והכספים מועברים בתיווך העמותה המעסיקה. בעשרות בתי הספר האחרים בעיר שגם בהם מלמדים מורים המועסקים על ידי העמותה, שכרם משולם באופן עקיף גם על ידי ההורים, באמצעות שעות תל"ן (תוכנית לימודים נוספת). על פי תקנות משרד החינוך, ההורים יכולים לממן שעות העשרה בבתי הספר, אך בפועל מרבית המורים המועסקים על ידי רנה קאסן בשעות תל"ן מלמדים מקצועות ליבה.

"ברגע שמורה מועסק כעובד עירייה היא לא יכולה לפטר אותו", מסביר מנכ"ל עמותת רנה קאסן, יחזקאל גבאי. "אם מנהל מקבל נניח 1,000 שעות לימוד מעיריית ירושלים ומשרד החינוך והוא רוצה 1,100 שעות, הוא יכול לגבות כסף מההורים עבור שעות תל"ן, וכיוון שהעירייה לא מוכנה להעסיק בשעות האלה מורה שיהיה קבוע, יש אגודה עירונית שפותרת את הבעיה. במידה מסוימת זו הפרטה של מערכת החינוך, אבל ברגע שהחליטו שאפשר לגבות מההורים כסף צריך למצוא פתרון להעסקת המורים".

המורים המועסקים ברנה קאסן אמורים להיות זכאים לזכויות ולתנאים דומים לאלו של מורים מן המניין, אך בפועל אי מתן קביעות הוא רק אחת מבעיותיהם. טענה חוזרת ונשנית מצד רבים מהמורים היא כי תשלומים לקרנות השתלמות, פנסיה ופיצויים שנלקחים משכרם, יחד עם תשלומים דומים מצד המעביד, מופרשים לקרנות באיחור של חודשים רבים ובזמן זה משמשים לכיסוי החובות של העמותה. גבאי מודה שהוא נאלץ לדחות את הפרשות התשלומים לקרנות ב"חודשיים-שלושה", לדבריו כיוון שהוא נאלץ להתמודד עם עיכובים בהעברת כספים מצד העירייה.

"21 יום הלנה זו עבירה פלילית", אומרת לילי בן-עמי, שמלמדת בבית ספר זיו מרקוס שבניהול רנה קאסן. "המינימום שאני מבקשת: תשלמו לי לפי החוק את הזכויות שלי. זה עניין של שקט נפשי".

ביום רביעי האחרון התכנסו בתיכון הניסויי בירושלים עשרות מורים מבתי ספר ברחבי העיר המועסקים על ידי רנה קאסן כחלק ממאמץ לארגן את מחאתם. מובילת ההתארגנות היא בן-עמי; יחד עם פעילי המשמרת הצעירה של העבודה, היא ומורים אחרים הגישו אתמול תלונה למשרד התמ"ת על ההלנות בהפרשות לקרנות ובקרוב הם שוקלים גם פנייה לבג"ץ. הישג ראשון שהם זוקפים לזכותם הוא מתן קביעות לזוהר ולמורים נוספים מבית הספר הניסויי.

לדברי מנהל מנח"י (מינהל חינוך ירושלים), דני בר-גיורא, שמתוקף תפקידו אחראי גם על עמותת רנה קאסן, "פגיעה בזכויותיהם של עובדים היא דבר חמור מאוד. ממה שנמסר לי, התשלומים מועברים עם כל הריביות ואין שום פגיעה בזכויותיהם. בעניין הקביעות, אני מכיר מקרה אחד או שניים והוריתי לא לשלוח את מכתבי הפיטורים אבל הסוגיה הזו תיבדק. במנח"י מובילים כעת מהלך אסטרטגי גדול מאוד להפוך את העובדים לעובדי עירייה מלאים. כבר בשנה הבאה יפעל בית ספר עירוני לא דרך העמותה".

ממשרד החינוך נמסר: "שימוש במקורות כספיים חיצוניים כדוגמת אלה המיועדים למימון תוכניות העשרה למיניהן, לצורך העסקת עובדי הוראה במערכת השעות הרגילה, אינו על דעת משרד החינוך. באשר לטענה כי עובדי הוראה בבעלויות אינם מקבלים את מלוא השכר או הזכויות הנלוות לו, נבהיר כי המשרד מעביר לבעלות על מוסד חינוך על-יסודי שכר לימוד בשיעורים המפורטים מדי שנה בחוברת של מינהל התקציבים של משרד החינוך".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ