ישראל נגד העיתונאי מגמביה שמבקש מקלט: הוא מתחזה

כבר שנתיים מוחזק בובקר סיאסיי מגמביה בכלא סהרונים לאחר שהסתנן לארץ. במש' הפנים לא מאמינים שהוא עיתונאי במנוסה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

כבר שנתיים, במעורבות אגודת העתונאים בירושלים והפדרציה הבינ"ל של איגודי העיתונאים, מתנהל מאבק משפטי פתלתל. במרכזו, השאלה האם בובקר סיאסיי - שמוחזק בכלא סהרונים - הוא עיתונאי חוקר אמיץ, שברח מאימת השלטונות במולדתו גמביה, שבאפריקה, אותם ביקר בחריפות בכתבותיו. או, שכפי שסבורים במשרד הפנים, מדובר במתחזה, שמבקש מקלט בישראל, כשהוא מצויד בתעודות עיתונאי מזויפות ואישורים מזויפים של עורכים ומו"לים. אתמול הגישה פרקליטתו יעל כץ מסטבאום עתירה שבמסגרתה היא מבקשת כי תיערך בדיקה חוזרת בדבר זהותו של סיאסיי ואולי תביא לפתרון המחלוקת.

בשנה האחרונה מלווה את סיאסיי, מטעם אגודת העיתונאים בירושלים, העיתונאית והבמאית ורד ברמן. בתקופה זו הצליחה ברמן להשיג תצהירים - שאושרו על ידי נוטריון בגמביה - של אחד מעורכיו לשעבר בעיתון אינדיפנדנט ניוז, מדי סיאסיי (אין קרבה משפחתית בין השניים), ושל כתבים נוספים, לפיהם הוא עבד כעיתונאי בעיתון - שהשלטונות התנכלו לעורכיו וכתביו, עצרו חלק מהם והביאו לסגירתו לפני כחמש שנים.

לעתירה שהגישה אתמול כץ מסטנבאום, שנשכרה על ידי אגודת העיתונאים, לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, צורף תיעוד לפיו ה- R.S.D היחידה במשרד הפנים הבודקת זכאות למבקשי מקלט מדיני בישראל - השתית קביעתו כי סיאסיי מתחזה וכי לא כתב כתבות, בין היתר באמצעות חיפוש אחר כתבותיו במנועי חיפוש. בחיפושים, לפי טענתה של הפרקליטה, כתבו את שם העיתון עם טעות כתיב. "האם בחיפוש בגוגל וביאהו, תוך כתיבת שם בעיוות אפשר לחרוץ גורל של אדם? גם אם אינו עיתונאי", שאלה אתמול ברמן.

סיאסיי הסתנן לישראל ממצרים בספטמבר 2009, אז נעצר ונשלח לסהרונים. לטענתו, כבר בהזדמנות הראשונה שניתנה לו טען כי הוא עיתונאי נמלט, שעבד במערכת האינדיפנדנט, ונאלץ לברוח מהמדינה לאחר ששלוש שנים קודם לכן פרסם כתבה כי חיילים היכו אזרחים שסעדו במסעדה ושדדו אותם. לדבריו, הוא נאלץ להימלט מארצו, מיד לאחר פרסומה.

כשהסתנן לישראל ועמד בפני בית הדין למשמורת, סיפרה אתמול ברמן, נרשם מפיו כי ברח לישראל כי חשב שישראל היא "מקום טוב לנוצרים", בעוד לטענתו בכל הדיונים בבית הדין למשמורת או הראיונות שנערכו לו עם אנשי R.S.D התמיד בגרסתו לפיה הוא עיתונאי במנוסה.

אולם במשרד הפנים מספרים את הסיפור קצת אחרת, ובין השאר טוענים כי בראיון שנערך עמו, הוא לא ידע להשיב מה שמו של בית הספר לעיתונות בו למד בגמביה במשך 3 חודשים, מה כתובתו של המוסד, שמות מורים שלימדו אותו וכן כי לא נמצאו כתבות שכתב זאת לאחר שהפנה את אנשי משרד הפנים לחפש את אלו שהועלו לאינטרנט. פרקליטתו טענה כי הוא פשוט לא זכר את השמות.

מרשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול נמסר אתמול בתגובה כי לאחר שנערך לו ראיון עומק לבדיקת אמיתות טענותיו על ידי יחידת R.S.D. נמצא כי אין אמת בטענותיו ולא נמצאה כל עדות לכך שאכן מדובר בעיתונאי. עוד נמסר כי אין כל שחר לטענות כי "הקלדת שם שגויה" היא זו שגרמה לסירוב בקשתו. עבודת היחידה ובדיקת בקשות למקלט אינן נעשות על-פי רישומים בגוגל וטענות מסוג זה אינן רציניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ