רבנים מוחים נגד הופעה של הראל סקעת בפני בנות שירות

בציבור הדתי-לאומי אומרים שהופעתו של הראל סקעת, הומו מוצהר, באירוע למתנדבות השירות הלאומי היא "דבר לא סימפטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קולות של מחאה בציבור הדתי-לאומי בעקבות הזמנתו של הזמר הראל סקעת להופיע באירוע הצדעה למתנדבות בשירות הלאומי. לטענת רבנים וחברי קהילה אחרים, לא ראוי שסקעת, הומוסקסואל מוצהר, ישתתף באירוע בשבוע הבא, המיועד להוקרת המתנדבות שרובן המכריע (80%) בנות דתיות.

האירוע צפוי להתקיים בבנייני האומה בירושלים ביום שלישי, במעמד הפרופ' דניאל הרשקוביץ, שר המדע, הממונה גם על השירות הלאומי ויו"ר הכנסת, ראובן ריבלין.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

רב העיר קרית שמונה, צפניה דרורי, המשמש יו"ר "האגודה להתנדבות" המפעילה כ-5,000 מתוך 14 אלף מתנדבות השירות הלאומי, יצא נגד ההופעה בראיון למגזין התרבות הדתי "מוצש" מבית "מקור ראשון".

הראל סקעת בהופעה. תצלום: דניאל צ'צ'יק

"ברור שזה לא דבר סימפטי לחלוטין, וזה בוודאי לא מכבד את בנות השירות הלאומי", אמר. לדבריו, מתנדבות הביעו בפניו "התמרמרות רבה". בשיחה עם "הארץ", לעומת זאת, התנער דרורי מהדברים. "לא יצא מפי דבר כזה. אני לא מכיר אותו, אני לא יודע, לא הבעתי שום התנגדות", אמר. בתשובה לשאלה מה עמדתו בעניין, השיב: "עלולה להיווצר בעיה. לא שאלו אותי ולא עניתי. אני לא מתעסק עם זה".

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) מחה על ההופעה במכתב לשר הרשקוביץ. "נדהמתי לראות שמכל אמני ישראל, בחרו במשרדך את הראל סקעת להיות האמן האורח היחיד באירוע", כתב. "ללשכתי הגיעו פניות רבות של משרתים בשירות האזרחי לאומי, בהם בנות שירות דתיות, חרדים וסתם אזרחים, שאורח חייו האישי של הראל סקעת, המוחצן מעל כל במה, עומד בסתירה לעולם הערכים שלהם".

בן ארי הוסיף כי "לו היה מדובר בהופעה של זמר זה ביחד עם אמנים נוספים, המהווים איזה סוג של פסיפס חברתי במדינת ישראל, ניתן היה להניח שמדובר באיזו מדיניות של פלורליזם. אולם הופעת יחיד של זמר כזה שאורח חייו מנוגד לתפישות ערכיות דתיות של רבים ממשרתי השרות ומאלו המיועדים לשרות נראית כהתרסה של מאן דהוא, או סוג של אטימות". הוא קרא להרשקוביץ "לתקן את העניין", בזמן שנותר עד לאירוע.

חיה שמואל, מנכ"ל עמותת "שלומית", העמותה החילונית הראשונה שהצטרפה לשירות הלאומי, אינה מבינה את פשר המחאה. "אני לא רואה שום קשר בין הנטיות המיניות של האדם לבין אמנותו. מה הקשר בכלל? האם במגזר הדתי אתה לא תמצא את התופעה של הומואים ולסביות?", היא שואלת. "אני לא רואה שום קשר, אני חושבת שזה לא הוגן ולא נכון לעשות את זה, כמו שתלך לפסיכולוג או לרופא שיניים ותשאל אותו אם הוא הומו או לסבית. מה זה שייך בכלל?".

יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, אמר בתגובה כי הוא "מחזק את ידי מנהלת השירות הלאומי בעמידתה מאחורי בחירתה בהראל סקעת על אף הביקורת. אני שמח גם שבנות ובני השירות הלאומי מגלים פתיחות רבה יותר מרבניהם. מצערת אותי במיוחד אמירתו של הרב דרורי, שכן הבית הפתוח עובד עם האגודה להתנדבות, והודות לכך גם בה ישנם בנות ובני שירות גאים".

לדבריו, "כאשר הציבור הדתי לאומי כל כך עסוק בלגנות את השימוש בחרמות, הייתי מצפה שראשיו יהוו דוגמא אישית, ויחבקו את הראל סקעת במקום לקרוא לביטול הופעתו".

שר-שלום ג'רבי, מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי לאומי, אמר כי שמע על המחאה, אך לא קיבל שום פניה רשמית בעניין. לדבריו, הנחה את הוועדה המארגנת את האירוע למצוא אמן שלא השתמט ועשה שירות צבאי או לאומי. כמו כן, הדגיש כי רק גבר יכול להופיע באירוע, כדי לכבד את המתנדבים החרדים.

מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי לאומי, שר-שלום ג'רבי. תצלום: טס שפלן

"מעבר לזה אני לא צריך לבדוק שום דבר", הבהיר ג'רבי, "אנחנו בטח לא פוסלים אף אחד. אנחנו צריכים להתמקד בעיקר. אני לא מציע לאף אחד לפסול אדם או כזה או אחר, לא בגלל שהוא דתי, מתנחל, ערבי, או שיש לו נטיות כאלה ואחרות". הוא הדגיש כי אין בכוונתו לבטל את ההופעה.

זו הפעם השניה שאירוע ההצדעה למתנדבים מתקיים. בשנה שעברה הופיע בו הזמר הראל מויאל. לדברי המארגנים, השנה נבחר סקעת דווקא בשל הפופולאריות הרבה שלו בקרב בנות השירות הלאומי.

בשמו של סקעת נמסר בתגובה: "הראל סקעת מופיע בפני כל סוגי הקהלים, לרבות קהל דתי וחרדי. אמש הוא אף הוזמן על-ידי הרב פירר לערב גאלה שיזם. הראל שמח להופיע מול מצטייני שירות לאומי ולא בפעם הראשונה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ